Güç Elektroniği İçin İşlemci Arayanlara

Başlatan deneme_1234, 24 Temmuz 2018, 00:46:29

devrecii

Şahane  mcu .

Çok spesifik işlerde kullanılabilir, unutmamak için not aldım. Eğer asm biliniyorsa kodlaması zor olmayacaktır

Arm kıyasla asm kodları da şahane ama rekabet edemez çünkü  ısrarla rami düşük tutuyorlar ve fiyat halen pahalı. stm32f3xx serisinde de dac, comparator, interrupt vs hepsi var fiyatı 2$ ama o da tutmuyor. Neden ?

Adam sıradan mcu nun yanına bi tane lm358,lm324 koyuyor, bir iki spi DAC bitti gitti. Bu bahsettiğim ise kaliteli yapımlar için gerekli yoksa direk mcu ile yap gitsin. Sadece stm8  entegresi (16mhz)  ile fullbridge güçkaynağı yaptım üstelik nokia ekran sürüyor sorunsuz çalışıyor.

Bu entegre karmaşık sistemlerde kullanılabilir mesela NASAda , ama
Smps güç kaynağına , kaynak makinası basit motor sürücü vs kalkıp böyle çip kullanan, yaptığı işi fazla gözünde büyüten kişidir  8-) .

deneme_1234

Arkadaşlar konu şudur hiç bir işlemcinin "FANBOY"u olmamak gerekir.

Net biliyorum ST7'ler vardı. Bilen bilir, yahu o kadar berbat derleyici, bu kadar sorunlu işlemci yoktu. Debugger'ı geçtim, programlayıcısı bile sorunluydu. Ama o kadar çok fırın timer'ında kullanıldı, o kadar tuttu ki tek nedeni vardı: Fiyatı. ST'nin sitesinde datasheet bulmak ölümdü. Şimdi b*k attığımız o seriler sayesinde ST Micro ne oldu; dev bir firma!

Texas DSP'ye tü kaka dedim mi; haşa çarpılırım. Deli manyak işlemcileri var hem de rakipsizlerDİ. İşte bu cümle sonundaki "-di" takısı çok önemli. O işlemci zormuş bu işlemci kolaymış meselesi değil durum. Kimse 10-20k$'a sattığı cihazda işlemci pazarlığı yapmaz, yapmamalı zaten. Yalnız işlemciye alışma, onu hep o şekilde görme gibi bir hastalık var. Bunu da anlayabiliyorum; öyle ki sanki bu işler sadece bu işlemci ile olur başkası ile olmaz gibi bir yaklaşım bu. Bunu kırmamız lazım.

ST-Renesas-NEC-DSP-Atmel-FPGA-PAL/GAL vs. vs. kullanmış biri olarak söylüyorum.

DSP konusunda bir numaraya gidip TEXAS'ı altın harflerle yazacağız. Bunun kaçarı yok, millet 8 bit işlemcilerle uğraşırken bu baba yiğit firma motor sürebilmemizin önünü açıyordu.

Günümüzde bu işler artık değişiyor, anlatmaya çalıştığım budur.

Konu "Digital Signal Processing" yani Dijital Sinyal İşleme olduğunda artık Texas rakipsiz değil, bunun farkına varalım.

Örnek mi verelim; 6 PWM + ADC + ENCODER girişi ve 30-40MIPS, kalbur üstü bir matematik düzleminde 16/32 bit bir işlemci ile bugün motor vector kontrol yaparsınız. BKZ: dsPIC, PIC32, STM32F1-3-4-7 serileri vb.

Yalnız işlemcide floating point işleme birimi vardır, ayrı. MIPS'ler uçuyordur ayrı.

Bu arada full bridge vb. değil artık bunlar oldukça basit uygulamalar işlemciler için. İşlemciyi zorlayan kısımlar artık resonant yapılar, yüksek frekanslar, anlık kontroller.

Ha kenarlarda hiç bakmadığımız bir Infineon vb. firmalar var ki bu tartışmaları görseler sanırım kaba etleri ile gülerler. Alman arabalarının ECU'sunu bir mikrodenetleyicili kartlarını inceleyin, kocaman "İ" sembolü size selam çakacaktır. Bilgi sahibi olduğum bir işlemci ama kullanmak nasip olmadı.

İşlemci konusunu burada noktalayıp yazılım kısmına değinirsek;

Arkadaşımızın biri demiş ki hazır PID kodu var vb. var.

O kodlar o kadar geniş düzlemde yazılmış ki optimizasyondan uzaklar, PID kodları atla deve değil çıldırıcam, PID'nin zorluğu PID'nin işlenmesinde, kodunda değil. Nerede, hangi PID'i çağıracaksın, hangi PID hangini etkileyecek, hangi periyod ile çağıracaksın, birinin salınımı diğerini etkileyecek mi, tek bir periyotta daha fazla mı PID çağırmalısın vs.

Vector kontroller bile artık ANSI C kolayca yazılabiliyor.

Neyse konu uzamadan yeni bir işlemcimiz daha var artık kutlu olsun :)

bulut_01

microchip candır gerisi heyacandır. 😀 (infineon hariç)
YENİLMEZ..

LukeSkywalker

Güzel alet, fiyatı da fena değil.
Bu arada üretim durdurma olayıyla ilgili; Intel edison kullanarak yaptığımız projeyi devam ettiremiyoruz. Sebebi de 2017'de üretimi durdurulan ürünü piyasada bulamıyor olmamız.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

deneme_1234

Wafer Krizi var dünyada 2023-24'e kadar çözüm imkansız.