ARAÇ RADYO FM ANTEN EMPEDANSI

Başlatan polleme, 24 Temmuz 2018, 19:54:18

polleme

Bir süre önce şirket aracı kullanmaya başladım. Araçta USB dışında başka aksesuar (Bluetooth, AUX vs) yoktu. Cep telefonunu bağlamak üzere piyasada satılan FM transmitter cihazlarından 1-2 adedini denedim, uyarılardan da bildiğim gibi İstanbul içinde boş kanal bulmak, bulsak bile bunu sürekli ve kaliteli şekilde kullanmak imkansız.

Sorum şu: Araçlardaki radyolara takılan FM antenlerinin giriş empedansı nedir? 50 Ohm mu? Yoksa 75 Ohm mu? Antenden gelip radyoya giren sinyalin genliği ne mertebede olur?

Yapmak istediğim, bir FM transmitter cihazının çıkışına radio girişi ile empedans ve sinyal genliği uyumunu sağlayacak küçük bir devre bağlamak ve böylece FM transmitter cihazını kablosuz değil de kablolu olarak kullanmak.

ipek

kablomun üstünde 75Ohm 25Pf yazıyor,FM radyo Receiving sensitivity'e bakınca en düşük 5uV en fazla 60uV gözüküyor..

ferdem

FM verici çıkış gücü ne seviyelerde acaba? 10 dBm, olsun olsun 20 dBm. Çıkışına PI/T tip 50 60 dB bir zayıflatıcı konup denenebilir.
Empedans uyumu gerçekten gerekli mi? 50 ohm 75 ohm arasında güç yansıma oranı (1/25).
75 ohm a göre ayarlanmış 50 dB lik bir zayıflatıcı ile denenebilir.

yesilu

bazı radyolarda dx/local ayarı olur, menüyü biraz kurcala, bulursan şansına...

polleme

Ford Focus Trend X marka araç üzerindeki radio, maalesef USB dışında hiç bir özelliği yok.

Bu durumda 75 Ohm çıkışlı bir zayıflatıcı ile FM transmitter veya verici anten çıkışını radio girişine kablo ile bağlarsam bu iş çözülür gibi duruyor. Bir anahtar ile de original anteni bağlayıp çıkarmak gerek.

Hatta daha ileri boyutta düşünürsek Bluetooth destekli bir FM transmitter ile bunu yaparsam telefonu Bluetooth ile bağlarım, anten çıkışını yukarıdaki gibi radio girişine girerim. FM transmitter ile radio kanal frekansları aynı olur. Böylece cep telefonundaki sesi radyodan dinleme şansı olur. Bir mikroişlemci ile de eğer Bluetooth aktif ise araç anteni kesilir ve FM transmitter bağlanır, Bluetooth aktif değilse aracın anteni radyoya doğrudan bağlanmış olur.

Böyle bir proje yapan veya önerisi olan var mı?

coco

Radyo içerisinden sol sağ uç çıkarıp araya stereo jak bağlayıp ayırımını sağlayıp
Aux  bluetooth alıcı bağlayabilirsiniz ve bu sayede telefondan müzik dinleyebilirsiniz

Bazen cihaz üzerinden bazı tuşlamalarlada Aux girişi aktif edilebiliyor

OG

Alıntı yapılan: polleme - 24 Temmuz 2018, 19:54:18Bir süre önce şirket aracı kullanmaya başladım. Araçta USB dışında başka aksesuar (Bluetooth, AUX vs) yoktu. Cep telefonunu bağlamak üzere piyasada satılan FM transmitter cihazlarından 1-2 adedini denedim, uyarılardan da bildiğim gibi İstanbul içinde boş kanal bulmak, bulsak bile bunu sürekli ve kaliteli şekilde kullanmak imkansız.

Sorum şu: Araçlardaki radyolara takılan FM antenlerinin giriş empedansı nedir? 50 Ohm mu? Yoksa 75 Ohm mu? Antenden gelip radyoya giren sinyalin genliği ne mertebede olur?

Yapmak istediğim, bir FM transmitter cihazının çıkışına radio girişi ile empedans ve sinyal genliği uyumunu sağlayacak küçük bir devre bağlamak ve böylece FM transmitter cihazını kablosuz değil de kablolu olarak kullanmak.
;D
Gülüyorum çünkü vakti zamanında aynı şey ile uğraşmıştım.
Çözmek için FM vericiyi kendim bile yapmayı düşünmüştüm.
Sonra kendi kendime "hiç mi işin yok senin, al bir BT hoparlör (ses bombası dediklerinden) olsun bitsin" dedim ve öyle yaptım. Çünkü ben kaliteli müzik dinleme amaçlı kullanmıyorum. Eğitimsel konuşmalar vs.

Çakmağa takılan FM verici şehir dışı yollarda problem olmuyor da İstanbul'da imkansız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

quarko

Alıntı yapılan: polleme - 24 Temmuz 2018, 22:38:38Ford Focus Trend X marka araç üzerindeki radio, maalesef USB dışında hiç bir özelliği yok.

Aracınızın modeli nedir hocam. Ford un aux girişini torpido gözüne koyma gibi ilginç bir huyu var. Bir kontrol edin isterseniz. Bendeki focusta, aux girişi torpido kapağını açınca hemen üst kısımda. Bluetooth transmitter aldım, taktım. O şekilde kullanıyorum..
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

polleme

Alıntı yapılan: quarko - 25 Temmuz 2018, 09:52:17Aracınızın modeli nedir hocam. Ford un aux girişini torpido gözüne koyma gibi ilginç bir huyu var. Bir kontrol edin isterseniz. Bendeki focusta, aux girişi torpido kapağını açınca hemen üst kısımda. Bluetooth transmitter aldım, taktım. O şekilde kullanıyorum..

Modeli 2016, ama panelde de AUX tuşu veya geçiş gibi bir özellik yok. Aracı tanıyanlardan da AUX yok uyarısı geldi. Torpido kısmına detaylı olmasa da şöyle bir bakmıştım, daha detaylı incelerim.

polleme

Alıntı yapılan: OG - 25 Temmuz 2018, 05:26:51;D
Gülüyorum çünkü vakti zamanında aynı şey ile uğraşmıştım.
Çözmek için FM vericiyi kendim bile yapmayı düşünmüştüm.
Sonra kendi kendime "hiç mi işin yok senin, al bir BT hoparlör (ses bombası dediklerinden) olsun bitsin" dedim ve öyle yaptım. Çünkü ben kaliteli müzik dinleme amaçlı kullanmıyorum. Eğitimsel konuşmalar vs.

Çakmağa takılan FM verici şehir dışı yollarda problem olmuyor da İstanbul'da imkansız.

Bu da güzel bir seçenek, ben de araçta daha ziyade eğitimsel dökümanlar için kullanmak istiyorum. Elde de var üstelik. Koyacak bir yer bulmak lazım ona, bir denerim.

OG

Küçücük bir şey,
Araçta koyulacak yer;
adına ne denir, bardak koyacak yer (genelde el freninin altında gibi olur), veya küllük yerine rahatça sığar.
Enerji devamlılığı için USB kablosunu da radyousb çıkışına veya çakmak/usb 5V çeviricisine.
Bu kadar.

Küçük ama adı üstüne ses bombası.

BT bağlanması problemsiz, bendeki S10 ismi ile görünüyor.
BT bağlı iken araçtan inip uzaklaşırsanız tekrar geldiğinizde bazen suskun kalabilir, S10 cihazı off/on yapmanız gerekebilir, hemen tekrar bağlanır.

Üzerindeki USB , line vs girişleri de ekstrası. Ama ben sırf BT hoparlör olarak kullanıyorum. Minicik bir şey, çantamda dolaştırıyorum desem yeridir. Bazen sohbet ortamındaki insanlara dinletmem gereken bir şeyler oluyor, şipşak iş bitirici.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Buraya yazmadan önce bir çözüm düşünürken aşağıdaki linkteki ürün dikkatimi çekmişti. Dayanamadım ve sipariş verdim, 4-5 günde geldi. Dün araca monte edip bir denedim. Cihaz panelde gözükmüyor, arkaya gömüyorsunuz. Radyonun antenini çıkarıp bu cihaza girip bunun çıkış ucunu da radyonun enten girişine bağlıyorsunuz. Bir tuş, bir mikrofon çekip bir de elektrik bağlayınca tamam. Montaj bir saatte bitti. Telefonu bu cihazla BT üzerinden eşleştiriyorum. BT eşleşme gerçekleştiği anda radyoya gelen anten sinyali kesiliyor ve artık dinlenemez hale geliyor. Radyoyu onun frekansı olan 98.1'e getirince de sessizlik var. Telefonda herhangi bir müzik vs açınca beklemediğim kadar net dinleme yapabildim. Şehir içinde turladım biraz, hiç bozulma yok.Telefonu BT eşleşmeden çıkarınca radyo anteni tekrar bağlanıyor ve her şey normale dönüyor. Mikrofon ve tuş sayesinde telefon görüşmesini de rahatlıkla yapabildim.

Bu iş oldu gibi. Benzer ihtiyacı olan arkadaşlar için detaylı yazmak istedim.

https://isimple.com/catalog/professional-installed-kits/isfm2351