Osilatörde yüksek frekanslara çıkmak (100 MHz civarı )

Başlatan BT, 26 Temmuz 2018, 12:31:54

BT

Merhaba arkadaşlar,
Ben bir AM ya da FM verici yapmak istiyorum. Modülasyon yapmak için yüksek frekanslarda taşıyıcı sinyale ihtiyacım var ve bir osilatör yapmaya karar verdim.
Sıkıntı şurada:
5-6 MHz'den sonra sinyalim bozuluyor ve sönüyor.
Transistör olarak 2N2222 kullandım. BC547 ile de kurdum.Neden yüksek frekanslara çıkamadığımı anlatabilecek biri var mı?
Acaba transistörlerin iç kapasitelerinden dolayı mı? Öyleyse nasıl başa çıkabilirim?
NOT: FM bandında yayın yapmanın yasak olduğunu biliyorum. Amacım 10 metre mesafede radyodan ses duymak ve ÖĞRENMEK. Bundan sonraki projelerimde başka frekanslarda kullanışlı şeyler yapmayı düşünüyorum.
Merak ilmin hocasıdır

bulut_01

kullandıgın transistörler uygun değil yüksek frekans trans. seçmen lazım.
YENİLMEZ..

asma

Ne yapacan 50Mhz civarını , 20Mhz neyine yetmiyor , al şu 10Mhz i ... ;D
Şaka bir yana 10,7Mhz osilatör kurup frekans modülasyonu sağlarsan FM radyodan dinleyebilirsin. Yakın mesafede istasyon aramana bile gerek yok.  ;)

Kolay gelsin.


E_Kk

Hocam BJT transistörlerde frekans çok yükseldiğinde gain bir anda düşer. Ya arkadaşların dediği gibi frekanslarınıza uygun bir BJT kullanin ya da mosfetli bir çöz deneyin.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler

elektronik


polleme

Alıntı yapılan: asma - 26 Temmuz 2018, 13:17:24Şaka bir yana 10,7Mhz osilatör kurup frekans modülasyonu sağlarsan FM radyodan dinleyebilirsin. Yakın mesafede istasyon aramana bile gerek yok.  ;)

Kolay gelsin.


Merak ettim, bu nasıl oluyor? 10.7 MHz FM sinyalini radyodan nasıl dinleyebiliriz? Anten üzerinden mi? Yoksa IF katına sinyal olarak girerek mi?

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

OptimusPrime

Kullandigin transistorlerin ft sine bakarsan istedigin frekansa cikabilmeleri lazim (FM bandina yani). 2N2222 ile 100MHz de denemelerim olmustu. Asagidaki devre/topoloji bu frekansa daha uygun.

https://electronics.stackexchange.com/questions/104553/simple-fm-transmitter

BJT lerin frekansa gore degisen esdeger devreleri var kuvvetle ihtimal kullandigin topolojide o frekansda salinimi sonduren birseyler ekliyorsundur veya daha fazla baz akimi gerekiyordur veya geri beslemeyi yanlis secmissindir gibi. Helede osiloskobunu dogrudan devreye bagliyorsan osilasyonu kesin sonduruyorsundur. Bu verdigim devrede Re direnci uzerinde Vcc nin yarisi kadar bir gerilim gosteren baz direnci (DC analizde) bulduktan sonra bu devrenin salinim yapmasi lazim. Baska bir sartta kollektor akiminin 1mA in ustunde olmasiydi diye hatirliyorum. Kisacasi tank devresi bu frekansda kollektor yuku olmasi lazim.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html