Mifare 1k KArtlar hakkında

Başlatan görkem, 28 Temmuz 2018, 15:05:48

görkem

Arkadaşlar merhaba,

Kullanmakta olduğum mifare 1k lık kartlara  keyA ve KeyB sektör keyleri ile veri yazıp veri okuyabiliyorum 1 sektöre.  1 sektör 16 byte dan oluşuyor ve her 3 sektörden sonra 16 byte lık bir access sektörü bulunuyor bu sektör keyA'nın 6 byte ,4 byte access bitleri ve 6 byte  keyB'nin bulunduğu kısım.

Gelelim sorunuma  KeyA'yı ve keyB'yi değiştiremiyorum mantığını anlayamadım yardımcı olabilir misiniz.

datasheet de anlatımı mevcut fakat bir türlü algılayamadım  access bitleri ile keyA ve KeyB nin nasıl değiştirilebileceğini.
https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/MF1S50YYX_V1.pdf

MrDarK

Merhaba,

Write - Read ve Inc/Dec işlemleri için ayrı ayrı yetkileri değiştirebiliyor. Belli kombinasyonları var. Bunlarla ilgili programlar da var daha kolay Access Bit oluşturmanız için. Access Bit bilgisini yanlış hazırlarsanız birdaha o sektöre erişiminiz kalmayacaktır.

Default bir kartta KeyA read ve write işlemlerinde yetkilidir. KeyB'nin herhangi bir yetkisi yok diye hatırlıyorum.

Genel bir konu bu olay. O yüzden anlamadığın yerleri sorabilirsen onları sırasıyla cevaplandırmaya çalışalım.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

erdcan

KEYA ve KEYB erişim şifreleri bildiğiniz üzere default olarak FFFFFFFFFF olarak gelir. KEYA ve KEYB yi değiştirebilmeniz için öncelikle hangi sektörü değiştirmek istiyorsanız o sektöre default olan KEYA anahtarı ile erişim izni sağlayacaksınız. Ardından erişim bitlerinizi belirttiğiniz datasheetten bakarak (Tablo7 ve tablo8), Trailer bloğuna yazma izinini sağlayacaksınız. Ondan sonra yeni KEYA'yı tanımlayıp trailer bloğuna yazacaksınız. Artık yeni erişim şifrenizi değiştirmiş oldunuz. KEYA/KEYB erişim anahtarlarını hangi amaçla kullanmak istiyorsunuz? -kredi yükleme arttırma azaltma işlemleri mi yoksa karta sayısal/metin veri yazmak için mi? buna göre bellek organizasyonun da değişmesi gerekir. @MrDarK hocamın söylediği gibi konu oldukça geniş, takıldığınız yerleri sırasıyla belirtirseniz tecrübeli arkadaşlar daha net bilgi verebilir.