IoT Üzerine Ortak Calisma Teklifi

Başlatan ertan2002, 29 Temmuz 2018, 21:43:08

ertan2002

Selam arkadaslar

Cok uzun zamandir bu siteye girmedim cünkü uzun süredir elektronikten koptum ve tekrar geri dönüyorum insallah. Kisaca kendimi tanitirsam, lisede elektronik, üniversitede elektronik + bilgisayar ve yüksek lisansimi da yurtdisinda yine bilgisayar üzerine yaptim. Daha önceleri PIC lerle ilgili bir kac projem oldu ama ciddi manada profesyonel hayata tasiyamadim cünkü firmalarda yazilim mühendisi olarak calistigim icin pek imkanim olmadi.

Simdi IoT sistemlerine ilgim var ve bu konuyla ilgili baya bir malzeme siparis ettim basta raspberry pi 3 olmak üzere yaklasik 1500 tlik malzemeler aldim. Isvicre'de yasadigimdan dolayi burada pek elektronikci yok bir kac online magaza var ama onlar da cok daha pahaliya satiyor. O yüzden genel olarak alibaba, banggood ve geek (wish) üzerinden siparis verdim. Raspberry'i buradan temin ettim. Cin'deki siparislerimi bekliyorum.

Ingilizce ve B2-C1 seviye almanca biliyorum. Daha cok .Net üzerine calismis olsam da diger yazilim dillerine adapte olmam cok sorun degil. Hem elektronik bilgilerimi hem yazilim bilgilerimi kullanarak ciddi projeler gelistirmek istiyorum ve zamani geldiginde ülkeme dönüp savunma sanayisine katki sunmak istiyorum.

Kendimi tanittiktan sonra beklentilerimi yazayim. Ben suan hem kaynak topluyorum (baya bi kaynak topladim, onlari ayiklayacagim kendime göre) ve ayni zamanda temel bilgileri ögreniyorum. Amacim kablosuz sistemler üzerine yogunlasmak ve internetsiz, düsük enerjiyle bilgi aktarimi yapmak (lora bunu sagliyor). Bu konuyla ilgili yine isvcire'de yasayan emekli bir elektronik mühendisin youtube videolarindan cok faydalandim. Ingilizceniz varsa abone olup videolarini izlemenizi siddetle tavsiye ederim. https://www.youtube.com/channel/UCu7_D0o48KbfhpEohoP7YSQ

Yapmak istedigim projeler genel olarak uzak veri alisverisi, uzaktan kontrol, sensör degerlerini okuma, internete cikarma (esp ile), kücük robotlar tasarlama (belki bir mekanikci gerekecek bu is icin) vs. Bu konularda calisan, calismak isteyen arkadaslarla ortak bi seyler yapmak istiyorum. Elbette bulusup yapma sansim yok en azindan benim icin ama bilgi aktarimi yapabilecegimiz, uzaktan baglanarak birbirimize yardim edebilecegimiz bi sey istiyorum. Yakinda farkli bir eve tasiniyorum ve evin bir odasini kendime bu isler icin ayiracagim, kendi basit laboratuvarimi kuracagim. Bu iste ciddiyim, kendimi gelistirmek istiyorum. Ilgilenen arkadaslar konuya mesaj yazabilir ya da özel mesaj atabilirler.

Tesekkürler.

Saygilarimla
Ertan

bahadirpic

Bende elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Benim de böyle bir düşünce taşıyorum fakat etrafımda bu heyecanı taşıyan hiç insan yok. Hepsi bir yerlerde mühendis olma ve standart olarak ilerleme gibi bir düşünceleri var. Ben kendi işimi yapmak veya üretmek istiyorum. O yüzden bana çok uygun bir düşünce yapısı. Dahil olmak isterim, kabul ederseniz.

ertan2002

Cevap icin tesekkürler. Bir kac arkadas da benimle iletisime gecti. Kücük bir olusum yapip birlikte projeler üretelim. Simdi herkesin bilgi seviyesi farkli olacak ama amacimiz ayni olacak yani bu alanda bir seyler üretmek. Ben baslangic organizasyonunu yapip bir grup kuracagim daha sonra tecrübeli arkadaslardan biri grup organizaysonu, task paylasimi gibi görevler üstlenebilir.

Raspberry pi, arduino ve kablosuz-internetsiz veri aktarimi üzerinde bi seyler yapmak istiyorum. Bu alanlari iyice ögrendikten sonra kücük ve akilli robotlar yapmak istiyorum.

Lisans bitirme calismam android telefonla uzaktan cihaz kontrolüydü. Hocamla birlikte makalesini yazdik http://www.ytusigmadergisi.com/pdfs/490.pdf

Kisaca bir tane android uygulama, bir tane masaüstü uygulama ve PIC 18f8550 kullanarak usb tabanli bir devre tasarladim. Telefon, tcp/ip üzerinden bilgisayardaki uygulamaya baglaniyor. Bilgisayardaki uygulama da USB üzerinden elektronik devreye veri yolluyor ya da veri okuyor.

Yüksek lisans tezim de tam olarak elektronik üzerine olmasa da söyle. Dönebilen IP kamerayi bilgisayara bagladim. Bir yazilim gelistirerek bu kamerayi dönderiyorum. Amac ise karsidaki kisinin takibi. Yazilim, kamera karsisindaki kisiyi tespit ediyor ve daha sonra kisi konum degistirdikce kamera da dönmeye basliyor ve kisiyi tekrar ekrana getirmeye calisiyor. Mesela skype konusmalarinda birisi ayagi kalkip bi seyler anlatiyor diyelim ve saga sola gidiyor. Kamera bunu takip ediyor kisacasi. Gece modunda da calisiyor. 3 sekilde taniyor
1- yüz
2- bas&omuz
3- üst vücut

Emgu CV nin hazir cascasdelerini kullandim. Sistem eger görüntüde bir yüz bulamiyorsa bas ve omuza bakiyor onu da bulamiyorsa üst vücuda bakiyor. Onu da bulamiyorsa en son görüldügü noktaya akillica hareket edip orada ariyor, orada da yoksa bu sefer tam ters tarafa dönüp oraya bakiyor.

Eksikler: her hangi bir kisiyi takip ediyor, belirli bir kisiyi takip etmesi iyi olurdu
Ses modülü eklenip, grup konferansinda konusan kisiye yönlenebilirdi.
Hareket kabiliyeti daha hizli olabilirdi (hazir kameralar sanirim servo motor kullaniyor o yüzden dönmesi de biraz yavas ve zaten API üzerinden yaptigim http komutlari gönderdigim icin de yavasti algilamasi ve harekete gecmesi)

exorion_exc

Merhaba, bilgisayar mühendisiyim yaklaşık 1 senedir bahsettiğin alanda çalışıyorum.Raspberry üzerinde yazılım geliştirme vs. ayrıca Bluetooth, BLE, USB, Tcp-Ip veri iletişimi konularında projelerim var.Hem birikimlerimi sana aktarmak hem de senin birikimlerinden faydalanmak isterim :)