Tasarim onerisi

Başlatan Sozuak, 30 Temmuz 2018, 14:51:01

Sozuak

Profesyonel yani ticari bir proje icin bu gozle bakip oneride bulunacak  arkadaslarin fikirlerine ihtiyacim var. Ticari oldugu icin uretim maliyeti, esneklik, gelistirilebilirlik gibi konular onemli.
Konumuz bir cihazin otomasyonu. En az 8 en fazla 13 analog sensorden ve 5 adet valf-kontaktor anahtarlayacak bir sistem. Gercel zamanli olarak sensor verileri ile calisacak sorun olunca duracak. Olcum parametrelerini belli araliklarla sd karta yada onboard flash bellege aracak. Usb ve veya ethernet ile istendiginde bilgiler aktarilacak. Uzerindeki 1 inch kadar termal yazici ile o andaki parametreleri veya son uc gun gibi parametreleri yazdiracak. Sensor araliklari menuden ayarlanacak yada o konfigurasyondaki duruma gore bazi sensorler off yapilacak.
Calisma durumu grafik lcd de yazili olarak gosterilecek. Rtc olacak belki buton yerine dokunmatik lcd konacak.
Bu tip bir proje icin tahmini en dusuk program bellegi miktari ne olmalidir.
Kafamda bir yada birden fazla pic ile  basitce halletmek (elimdeki programlama araclari ve prototip kartlari ile) yada st32f407 gibi bir islemci ile tek kalemde (ona ait forumda bir arkadastan aldigim waveshare gelistirme seti ve modullerini kullanip) biraz daha uzun vadede cozmek.
Bu arada donanim icin maksimum ozellikli pcb tasarlayacagim. Program da once minimum ozelliklerde bir calisan duruma gelecek. Zamanla gelistirilip yazilim olarak yukseltecegim. Yani bir anda hepsi olmayacak yazilimin. Ne dersiniz islemci konusunda.

exmachine

30 Temmuz 2018, 15:05:31 #1 Son düzenlenme: 30 Temmuz 2018, 16:52:26 exmachine
Hocam, bu durumda asıl önemli olan üretim adedi. Eğer yalnızca bir kaç tane üretilecekse, elinizdeki pic'leri değerlendirerek, en kolay, hızlı ve maliyetsiz olan yolu tercih edin.

Ama bu ürün seri üretilecekse, o zaman aceleci davranmayın. Sindire sindire tasarlayın. Tasarımın yazılım ve donanım revizyonuna müsait olması çok önemli ki zaten siz de böyle bir yol takip ediyorsunuz.

Benim şahsi fikirlerim bu kadar.

foseydon

elindeki PIC islemcileri yazmamisin hocam. 18f-16f gibi serilerden islemciler ise degmez, ST32F kullan. direk kod veremiyorum. ama grafik lcd surme arayuzu olan, icinde kendi RTC'si olan, usb ve etherneti olan islemci bulabilirsin uygun fiyata. PIC'ten de islemci bulabilirsin bu sekilde. isin ozu elindeki PIC'leri kullanma, cok sayida islemci demek bir suru is demek. Herseyi halledecek tek islemcin olsun. muhtemelen ST daha ucuza gelir.

Sozuak

Teşekkür ederim. Aklımda hiç uğraşmadım ama daha avantajlı görünen ST32F407 li birkaç discovery de var. Aslında şöyle düşündüm. Anakartı genel maksatlı tasarlayıp kenara koysam. Bir yere kadar da genişletme portlarına yer bıraksam. Aynı pcb ile gelecekte başka projeler de gerçekleştirebilecek şekilde programlarım.
Waveshare ile birlikte 3.2" renkli dokunmatik panelli lcd, sdc modülü, ethernet, rs485, kamera, can, ses giriş çıkış vs modüllerim de var. Bunun üzerinde minimum çalışabilecek şekilde çatıyı oluşturmaya başlarım. İşlemcinin de 1mb flash belleği var zaten paşa paşa yeter.
Elimdeki pic derken geliştirme kitleri var mikroelektronikanın pic, atmet ve picplc serileri. üçer beşer kontrolör de var da bellekleri düşük 18f4685 gibi birşey düşünüyordum ana işlemci için. LCD ve buton kısmını başka işlemi ile kontrol ederim gibi bir plan vardı.
En mantıklısı zor da olsa stm32f4 ile yürümek gibi.

Murat Mert

PIC18F45K22 yada PIC18F46K22 ile birçoğunu halledebilirsin. Usb li bir işlemci kullanacaksan  stm32f103c8t6 fazlasıyla işini görür 2,4" tft sürer ve usb den set ayarlarını kurcalamaktan korumak için basitçe yapabilirsin vb..
mert07

sımışka

Stm32f103c8xx veya LPC11xx serileri de işinizi görecektir hocam.

Sozuak

30 Temmuz 2018, 17:48:47 #6 Son düzenlenme: 30 Temmuz 2018, 21:06:24 Sozuak
Stm gelistirme kiti var elimde. Discovery kit te var hem 407 hem 429. Platform olarak guclu olsun baska islerde de kullanirim. Maliyet olarak islemci cok buyuk para tutmayacak. Lpc dusunmedim cunku kiti yok elimde. Stm de daha populer.  Pcb yi genel maksat tasarlayip gerektiginde daha guc gerektiren islerde de kullanabilirsem 2 ayri is cikmaz diye dusundum.

Diğer pic önerilerini de göz önüne alıp değerlendireceğim. Aslında işin  çok hızlı tepki vermesi gibi bir durum yok tek korkum kontrolörün belleğinin ilerleyen aşamalarda program geliştikçe yetersiz kalması. Bu durumda başka bir işlemci ile devam edelim demek benim için prestij kaybı demek. Pic ailesinde de yeterince büyük belleğe sahip elemanlar  var ama öncelik elimde olan geliştirme kitleri ile bunu yapabilmek  yoksa ek olarak dspic yada 32 bit ailesine de yönelebilmem mümkün. Onlarda da mutlaka bir 256kb bellek taşıyan model vardır.

Aslında sizlerden de geribesleme aldıkça ana pcb tasarımını genişleyebilir yaptığımda kolaylıkla başka işlere de adapte olabilecek güçlü bir platform gerçeklenmiş olacak.

Fikirlerini esirgemeyen herkese teşekkürler. Ön planlama ve kabul aşamasından sonra bakalım ne ortaya çıkacak sizlerle paylaşırım. Tabi ticari olacağı ve mülkiyeti firmaya ait olacağı için program konusunda birşey diyemiyorum.

foseydon

18f dediğim gibi iş görmez. olaya sadece peripheral olarak bakmayın, ki zaten peripheral'lar da yetmez 2-3 işlemci koymak gerekir. ama hız ve hafıza da yetersiz kalır.

elinizde geliştirme kartı ile geliştirmeye başlayıp buna göre işlemci seçebilirsiniz. mantıklısı bu zaten.

mikroelektronika kartlarının kendi bus sitemi var, yanlış bilmiyorsam. başka geliştirme kiti ile kullanımı biraz sıkıntı olabilir.

kartı modüler yapmak mantıklı fikir elbette. ama bunun 1-2 mahsuru var. birincisi alan yetmeyebilir. sonuçta ne kadarlık bir alana girmeniz gerekiyor, bunu siz biliyorsunuz. ikincisi, modül olarak eklediğiniz her kart fazladan maliyet demek. Bunun yerine tek kart çizip kullanılmayan kısımları dizmemek daha mantıklı bana göre. Meşhur markalardan bile böyle yapan gördüm. 2 ürün, biri alt versiyon biri üst versiyon. Ama aslında ikisinin ana kartı da aynı. sadece birinde malzemeler dizilmemiş ve muhtemelen firmware'ler farklı.

Okan AKÇA

Şuan üretip sattığım üründe 18f66k22 kullanmaktayım Modbus ile hmi baglantısı kurup sıcaklık basın 0-10v cıkıs rtc ve eprom kombinasyonları yapmaktayım. 18f ile bahsettiğiniz projeyi yapabilirsiniz. Adet yüksek ise stmye gecebilirsiniz. Kimse işlemci nedir diye bakmaz