Bir akım ölçme sorusu

Başlatan esensoy, 31 Temmuz 2018, 11:38:58

baran123

Normal DC akım ölçümünde I = Vşönt/Rşönt değil midir ? Periyot full olarak yani
PWM olduğu zamanda I = Vşönt(Max)/Rşönt * Duty olması lazım diye düşünüyorum.
Fakat burada Kare dalga ideal değil eğrilerde bozulma var. Aslında o kare dalgada Ton kısmındaki eğrinin altında kalan alan Akımı vermez mi ?

devrecii

Burada en doğru ölçümü güç kaynağı yapıyordur çünkü besleme hattındaki kondansatörler filtre etkisi yapıyor.
Başta arkadaşa bunu önermiştim beğenmedi kendisi.

5us e 66us osiloskop görüntüsü ile örtüşüyor      amper ise  2.67A büyük itimelle doğru

(5/66)*tA=2.67    her tepe akımı 35 Amper igbtleri kısa devre ettiğine göre gerçekten doğru bir değer.

9 amper için opamp çıkışı 1.8 volt 
 35 amper için opamp çıkısının 7 volt olması gerekir

Peki opmap 7 volt çıkış verebilirmi ?   hem besleme zayıf hemde çıkışda 3.3v zener var

Yapman gereken  hiç pwm igbt vs  olayına girmeden amperi doğru dürüst ölçmek

Güç kaynağına 10R... 1R  vs direnç ile şönte ver ve doğru akımı ilk başta ölç sonra igbtlere geç.

esensoy

Alıntı yapılan: GreeN - 01 Ağustos 2018, 00:47:02İlk etapta kafama takılan bir konuyu sormalıyım , pembe renkli sinyal neredeyse 2 kare her kare 2 volt değil mi?
Altta Kanal 3 = 2.00 v. ibaresi var. O zaman 1.8 volt değilde 3.8 volt gibi bir değer oluyor. Bundan bir emin olalım da  yanlış yapmayalım.
Evet ben 1V olarak değerlendirmişim dikey skalayı, sanırım 2 ya da 4. kanal gözüme çarptı bir şekilde,
Bu durumda 3,6V/13/0,015=18,5A,
çıkıştaki zener e de gelince, devre üzerinde 5V1 var, dizgiden sonra şemadaki değeri 3V3 olarak değiştirmiştim, o şekilde eklemişim, kusuruma bakmayın,

@iboibo, dediklerini deneyeceğim,
Peki yukarıdaki güncellemeler ile;
Anlık 18,5A çekiyor ise, 66us lik bir peryot boyunca, 5us Ton ile 18,5A akıyor ise;
(5*18,5)/66 = 1,4 A yükten geçiyor diyeceğiz, kalan akım da 2 IGBT üzerinde harcandı diyeceğiz,
Ne dersiniz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

GreeN

Üstadım birde güç devresini paylaşır mısın ?

Terörü Lanetliyoruz.

esensoy

Transistörler IXGH24N60C4D1
D6 zener 5V1, 3V3 değil,
DC BARA da burada görünmeyen 470uF 400V IGBT lere yakın bir kapasite daha var,

GreeN

http://kazus.ru/datasheets/pdf-data/4421356/TI/TLC274CN.html
(8.sayfa)

Sanırım op-amp ınız doyuma girmiş. Vdd = 5 volt iken max çıkış voltajı 3.8volt . (@iboibo da bundan bahsetmiş.)
Pembe grafik 3.8 volt tepe değerinde ise sanırım olay bu. bence kazancı biraz düşürün. Bu halde çıkış voltajını tekrar görelim. Çünkü ne 3.8 amper değeri nede 2.67 amper değeri elde edilemiyor. İkisi de yanlış olabilir ama hesaplarda uymuyor.
Terörü Lanetliyoruz.

esensoy

Tamamdır, bunları değerlendireceğim, çok teşekkürler.