Kör yük set değeri (ZB2L3)

Başlatan algorist, 02 Ağustos 2018, 01:14:42

algorist

Herkeze merhaba,bu kör yükle 18650 kapasitelerini ölçüyorum ancak şöyle bir durum var,set ettiğim voltaj değeri 2,7 volt lakin ölçme sonlandığında 4,20 volt civarı olan pil voltajı 2,7 değilde 3,7 lere düşüyor.2,7 volta düşmesi gerekmezmiydi? Acaba modül mü saçmalıyor anlamadım.Daha önce kullananlar varsa bu konu hakkında aydınlatabilirlermi.Çalışma prensibi vs.
Teşekkürler.
e-e-e

tekosis

ben hiç kullanmadım, bilmiyorum ama konuya hakim olanlar için cihazın modelini yazsanız iyi olur.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

algorist

Alıntı yapılan: tekosis - 02 Ağustos 2018, 01:28:33ben hiç kullanmadım, bilmiyorum ama konuya hakim olanlar için cihazın modelini yazsanız iyi olur.
Başlığa yazmıştım ama görünmüyor galiba -> ZB2L3
e-e-e

yesilu

- düğmesiyle ayarladıktan sonra ok e basınca kaydetmesi lazım (ben yeni sipariş ettim, kullanmadım kılavuzda yazanları söylüyorum) bu aletin akım değerlerini yanlış gösterme sorunundan bahsediliyor, mah olarak doğru ölçse de test esnasında sürekli 2amp gösteriyormuş, öyle bir durumla karşılaştın mı?

cevat1

ZB2L3 kaba ölçüm yapar.
Yine de modülün ayarlarını kontrol ediniz.
Hassas ölçümler için gelişmiş dummy load'lar kullanın.

algorist

Alıntı yapılan: yesilu - 02 Ağustos 2018, 08:56:14- düğmesiyle ayarladıktan sonra ok e basınca kaydetmesi lazım (ben yeni sipariş ettim, kullanmadım kılavuzda yazanları söylüyorum) bu aletin akım değerlerini yanlış gösterme sorunundan bahsediliyor, mah olarak doğru ölçse de test esnasında sürekli 2amp gösteriyormuş, öyle bir durumla karşılaştın mı?
Hayır akım değerleri sürekli değişiyor.
e-e-e

algorist

Alıntı yapılan: yesilu - 02 Ağustos 2018, 08:56:14- düğmesiyle ayarladıktan sonra ok e basınca kaydetmesi lazım (ben yeni sipariş ettim, kullanmadım kılavuzda yazanları söylüyorum) bu aletin akım değerlerini yanlış gösterme sorunundan bahsediliyor, mah olarak doğru ölçse de test esnasında sürekli 2amp gösteriyormuş, öyle bir durumla karşılaştın mı?
Denedikten sonra bilgilendirin lütfen sağolun.
e-e-e

yesilu

benim zb2l3 dün geldi çinden, v2.3 bunun eski versiyonlarında bazı yazılımsal hatalar varmış yabancı forumlarda bahsedilmiş, bendeki versiyon sorunsuz çalışıyor. kesme voltajında şöyle bir durum var, kullanılan yük direnci pili zorlayacak kadar yüksek akım çekerse veya pil eskidiğinden yüksek akım veremiyorsa yüklenince gerilim set edilen değere düşer, modül işlemi bitirip yükü ayırınca gerilim toparlanıyordur. ben pil yerine ayarlı güç kaynağı bağladım, gerilimi yavaş yavaş düşürerek baktım, tam ayarlanan gerilimde kesiyor. deşarj akımı pilin kullanıldığı yerde verdiği max akımı geçmeyecek şekilde yük direnci değeri belirlemek lazım.