Microchip(Atmel) vs. STMicroelectronics

Başlatan bymrz, 08 Ağustos 2018, 08:47:33

bymrz

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce de buna benzer bir soru sormuştum fakat, net bir cevap alamamıştım.

32bit ARM Cortex MX serisi bir mcu kullanmak istiyorum fakat "fiyat/destek" konusunda tereddütteyim.
Fiyat konusunda Microchip açık ara önde gibi duruyor. Dökümanlarına bi göz attım fena değil.

Fakat bir yerde takılıp kalsam ve destek almaya kalksam, ST'nin kullanıcısı daha çok olduğu için çözüme ST'de daha çabuk erişeceğim kanaatindeyim. İnternette de bir çok örnekler mevcut.

Microchip'te aynı durum söz konusu olur mu emin değilim. Mesela TR'de Microchip'in ARM Cortex serilerini kullanan sayısı ile ST'yi kullananları kıyaslarsak hangisi daha önde olur.

Microchip fiyat konusunda tatmin ediyor. Fakat yazılım/destek konusunda ne gibi sıkıntılar yaşarım. Ya da daha önce tecrübe edenler oldu mu?

Önerilerinizi bekliyorum,
İyi çalışmalar...

exmachine

Hocam öncelikle ARM mimarisi kullanan Microchip ürünü yok. SAM serisi seni aldatmasın. Onlar Atmel'den miras kalma ve hiç güncellenmedi. Yani eski teknoloji.

Burada net bir cevap vermek gerçekten zor ama eğer kafaya 32bit ARM Cortex MX serisi ve ucuz bir mcu kullanmayı koyduysan, ben ST'yi öneririm.

makdeniz

Burada karşılaştırma yapabilmek adına Microchip'in hangi serilerini kullanacaksınız ? Pic32mx ve Stm32f10x arasında çok büyük bir fiyat farkı yok ?

Stm32f103 forumda en fazla kullanılan işlemcidir mesela şu anda fiyatı 17 TL civarı

Şimdi gidip ben pic18f45xx kullanıcagım derseniz Arm mimarisine ayıp olur.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

bymrz

Bahsettiğim seri yukarıda bahsettiğiniz gibi SAM serisi.

Örneğin şu mcu.
ATSAM4S8CA-AN

Atmelden miras kaldığını biliyorum fakat ST nin kullandığı çekirdeklerle aynı değil mi sonuçta. Ne gibi eksileri var mesela.

bymrz

Bu arada benim için mcu da olmazsa olmaz özelliklerden ikisi USB ve artırılabilir harici SRAM/ROM(FMC/EBI/EMI) bağlantı desteği...

CLR

Bahsettiğin controller'i kullanmadım ama %90 ST ile aynı. Ama aşağıdaki özellikleri çok iyiymiş.

Up to 16-channel, 1Msps ADC with differential input mode and programmable gain stage
consumption down to 1 μA in Backup mode
USB 2.0 Device: 12 Mbps, 2668 byte FIFO
One Analog Comparator with flexible input selection, selectable input hysteresis
Up to 79 I/O lines with external interrupt capability (edge or level sensitivity), debouncing, glitch filtering and ondie series resistor termination
Three 32-bit Parallel Input/Output Controllers, Peripheral DMA-assisted Parallel Capture mode
Knowledge and Experience are Power

bymrz

@CLR  hocam, dediğiniz gibi her şeyi güzel de, neden kimse kullanmıyor bu mcu ları?  :)

Ayrıca fiyatı 2 USD. Leblebi fiyatına :)

mehmet

Hazır kod örneği hangi mcu da
varsa o popüler oluyor bana
göre...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

Atmelden gelen ATSAMC21J17A kodlu MCU harika görünüyor !

Alıntı YapATSAMC21J17A
5-Volt 32-Bit ARM Cortex M0+ MCU with CAN-FD

Hardware Divide and Square Root Accelerator (DIVAS)

Up to Two 12-bit, 1 Msps Analog-to-Digital Converter (ADC) with up to 12 channels each (20 unique channels)
– Differential and single-ended input
– Automatic offset and gain error compensation
– Oversampling and decimation in hardware to support 13-, 14-, 15- or 16-bit resolution

• One 16-bit Sigma-Delta Analog-to-Digital Converter (SDADC) with up to 3 differential channels

• 10-bit, 350 ksps Digital-to-Analog Converter (DAC)

• Up to four Analog Comparators (AC) with Window Compare function

OptimusPrime

- ornek kodlar
- hazir kutuphaneler
- debug yetenegi
- ucretsiz veya uygun fiyatli C derleyici
- teknik destek

bu listedeki sartlari kim saglarsa alirim  8-)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

apsis

@OptimusPrime @alone_lover
ST için:
-Derya deniz
-STL, LL, HAL
-Olmazsa olmazı
-TrueStudio ücretsiz
-Tasarım ve uygulama notları ve yardımcı dökümanları çok iyi.

Bu arada Texas'ın TMC ARM çekirdekli işlemcilerinin de epey donanımı var. Ayrıca döküman olarakta iyi olduğu söyleniyor (ayrıntılı bakmadım).
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

CLR

Alıntı yapılan: alone_lover - 08 Ağustos 2018, 20:26:29@CLR  hocam, dediğiniz gibi her şeyi güzel de, neden kimse kullanmıyor bu mcu ları?  :)

Ayrıca fiyatı 2 USD. Leblebi fiyatına :)

Evet fiyat çok iyiymiş, artık her firma st gibi tüm özelliklerini kullanabileceğin, proje kütüphanesi veriyor. 

Bahsettiğin gereksinimlere bakınca, bu chip isteklerini rahatça karşılar görünüyor, Özellikle aşağıdaki 3 tanesi bana göre muhteşem özellikler. Analog devreler için 16 kanal 1MBPS Dif.input ADC, Fifolu USB ayrıca external memory/LCD  için Paralel controller. Spec'ler de ayrıca EBI'side var görünüyor.

Up to 16-channel, 1Msps ADC with differential input mode and programmable gain stage
USB 2.0 Device: 12 Mbps, 2668 byte FIFO
Three 32-bit Parallel Input/Output Controllers, Peripheral DMA-assisted Parallel Capture mode

İşin detayına girince, araştırılmanı tavsiye edeceğim noktalar var, Mesela paralel controller sayısı fazla, dolayısıyla, CPU ile core clock'u nasıl paylaştıkları, örneğin 3 paralel controller'ı dma ile birlikte kullandım (sdram,nand/nor,lcd),hatta EBI'yide DMA ile paralel bir yüke bağlamak istedim.

Buna izin veriyor mu?, ki veriyordur ama asıl nokta CPU clock'u nasıl paşlaştırılıyor. Diğerlerinin, cpu clock'unu nasıl çaldıkları önemli, eşit priority ile mi? veya farklı mı?

Başka bir deyişle DMA / 3 paralel controller / CPU hepsi aynı çalışacakken hepsinin hızı nereye düşüyor, Biri basarken diğeri bekliyormu? Bahsi geçen donanımların referans manuallerini okuyup araştırmak lazım.  Enson yazdıklarımı idealde karşılamıyorsa bile fiyatına göre çok iyi bir işlemci,
Knowledge and Experience are Power