Teknolojinin geleceği hakkında konuşalım

Başlatan unknownperson, 08 Ağustos 2018, 18:31:17

unknownperson

08 Ağustos 2018, 18:31:17 Son düzenlenme: 08 Ağustos 2018, 18:42:34 unknownperson
Merhabalar, teknolojinin çok hızlı geliştiği şu günlerde boş zamanımızda ne üzerine çalışmalıyız diye düşünerek geçiriyoruz. Bu süreçte çok hızlı değişimler oluyor. AR , VR konuları göze çarpıyor fakat bu konular üzerinde tek başına çalışmak biraz zor gibi gözüküyor. Bu konuda cihaz bulmak pek kolay değil sanırım ?

Uzun süredir araştırma yapıyorum sanırım 5G dünyada büyük değişimlere sebep olacak.

Bluetooth ile Internet(LTE)/Wi-Fi arasındaki çekişme ne düzeye gelir sizce ?
Telefonlarda bluetooth kullanımı artıp daha yaygın hale gelir mi dersiniz ?
Beacon üzerine çalışmalar yapılmalı mı ?
Beacon üzerine çalışma yapmak isteseniz hangi kartı uygun görürsünüz ?
Bu kart için telefondan uygulama yazmak mümkün olur mu ?

Bu sorularla tartışmayı başlatayım, cevaplarken ek fikirlerinizle konu genişler diye düşünüyorum.

LukeSkywalker

Ben kablosuz cihazların tamamının internete bağlanacağını tahmin ediyorumç Bluetooth eski bir teknoloji haline gelecek aynen kızılötesi gibi. Bu sebeple internet altyapımızı geliştirmek faydalı olur kanaatindeyim.

Sozuak

Her ne kadar konuya zit ise de ben her konuda sayisallasmanin ve etrafimizi bu kadar cok izlenebilir akilli cihazla donatmamizin iyi olmadigini dusunuyorum. Canli goruntuler sesler kayitli bilgi ve belgeler zaman icerisinde cok daha kolay ele gecirilebilecek. Muhafazakar degilimdir ama bu kadar da acik olmak zararli hale gelecektir. Bunlari kotu niyetle kullanmak isteyenler eskiden internet uzerinden pclere erisebilirken artik mobil cihazlarla sokakta yururken bile cihazlar illegal kontrol edilebilir hale geldi.
Guvenlik on plana cikacak. Ben ev yada isyerinde simdi ve gelecekte de kablolu baglantinin ve gerektiginde fiziksel olarak baglantinin ana hattan ayrilabilecegi sistemlere oncelik verme taraftariyim.  Is ile ilgili projelerde bile  ev otomasyonu ve cesitli parametrelerin uzaktan izlenebilmesini saglayacak konularla ilgili arastirma yaparak genel amacli tasarimlari programlar ve basit arabirimlerle adapte ederek kullanmak niyetindeyim. Bir buz dolabini akilli hale getirmek. Priz ve anahtarlari akilli hale getirmek camasi bulasik makinesi var olan yerlerde kombi klima kontrolu iyi olacaktir ama kotu niyetli kisiler tum cihazlari acip  elektrik tuketimini tavan yaptirabilirler yada yangin cikmasina bile sebep olabilirler. Bira paranoyakca ama imkansiz degil.

exmachine

Yuval Noah Harari'nin de dediği gibi: biz yaşayan son özgür insan nesliyiz. Daha şimdiden "sosyal medya" dedikleri garabet sayesinde insanları istedikleri gibi güdüleyebiliyorlar.

unknownperson

Dün biraz VR konusunda araştırma yaptım da aslında bir şeyler üretmek için maliyetli değil 30TL'ye bile VR glass alabiliyorsunuz ve unity vs. ile oyun yazabiliyorsunuz, fakat sadece oyun odaklı olması hoşuma gitmedi doğrusu. Başka amaçla da kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

ypr

Ben drone teknolojisinin çok farklı noktalara geleceğini düşünüyorum ayrıca bu videoyu izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum Kuadrokopterlerin şaşırtıcı atletik gücü

MrDarK

Bluetooth konusunu küçümsememek lazım. Geçenlerde okuduğum bir haberde rf sinyallerini harvesting yaparak enerji ihtiyacını sağlayacak bluetooth 5.0 gelistirilmis bir ürün gördüm. Bence her alanda enerji teknolojilerinin gelişmesine ihtiyaç var.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK


erkan614

videoyu izledim birini atlamışlar mazot 1TL olacak

mufitsozen

Alıntı yapılan: erkan614 - 29 Ekim 2018, 13:28:19videoyu izledim birini atlamışlar mazot 1TL olacak

Bizim icin mazot fiyati farketmiyor, biz hep 50 liralik aliyoruz.
Dünyanın en büyük sorunu, cahiller özgüven içindeyken akıllı insanların kuşkuyla dolu olmasıdır.