Oto Elektriği

Başlatan TA7R, 10 Ağustos 2018, 02:49:07

TA7R

10 Ağustos 2018, 02:49:07 Son düzenlenme: 10 Ağustos 2018, 02:50:08 TA7R
Arkadaşlar merhaba , kayıktaki lombardini/antor motoruma marş seti bağlamaya karar verdim . Sistemin bir şeması var ancak elektronik şemalardan farklı olduğu için "acaba doğru mu anlıyorum ? " şüphem var .
Devrede ; marş motoru , soketler , kontak anahtarı, regülatör dedikleri bir alet , şarj lambası, altörnatör (şarj dinamosu) ve akü var.
Anlayabildiğim kadarıyla marş dinamosu direk akünün pozitif (+) kutbuna bağlı , şase ise kontak anahtarından geçerek marş dinamosuna ulaşıyor ! Bu doğru mu ?
Bir de çizimde paralel gelen cizgiler , bir üçgen oluşturarak aynı kontağa bağlanıyor . Bunun özel bir anlamı mı var ,yoksa sadece görüldüğü gibi iki hat aynı kontağa mı bağlanacak ?
Şimdiden teşekkür ederim ,selam ve saygılarla ...


fish poems

mg1980

Şase kontak anahtarından ulaşmıyor, şaseyi de araç şasesinden alıyor..Marş motoru üzerinde  bir marş selenoidi var..Kontağı açıp marşa  basmaya başladığınız konumda bu selenoid devreye giriyor ve aküden doğrudan kendisine bağlanmış + kutbu içinden kalın bir kontakla marş motoruna aktarıyor...araç tiplerine göre değişmekle birlikte bu esnada 300-600A arasında akım akıyor ki bunu böyle bir selenoidden başka bir şeyin kaldırması mümkün değil...

Sozuak

10 Ağustos 2018, 20:31:54 #2 Son düzenlenme: 10 Ağustos 2018, 20:43:58 Sozuak
Paralel hatlar ayni yerlerden cikiyor ama tasidiklari akimlara gore uygun kablo caplari verilmis. Daha kalin da olabilir ama otomotiv tipi kablolardan yapmanizi tavsiye ederim. Isi nedeni ile siradan kablolari  yalitkanlari sertlesip zamanla dokuluyor ciplak hatlar aciga cikiyor. Yuksek akim oldugundan yangin tehlikesi de dogurabilir.

Ucgen gibi dediginiz ayni yere baglaniyor. Tek farki o noktadan almaniz gerektigini ozellikle belirtmesi yani nasil olsa burada komple ayni potansiyel var deyip baska noktadan almayin. Zaten siyah kalin cizilen hat yuksek akim tasiyor. Benzer notasyon standart elektronik cihaz semalarinda da olur. Orada da akim cevrimi olusmasin diye besleme ve toprak hatlari ayi noktadan alinir. Burada da hem hatlar yuksek akim tasiyor hem de cevrim olmasin diye.

TA7R

mg1980 ve Sozuak ,teşekkür ederim, sağolun.

TA7R

Marş sistemimim sorunsuz çalıştı ,tekrar teşekkürler .