7mA-14mA Çıkış Veren Akım Kaynağı Akımını Ölçme

Başlatan iqsuz, 10 Ağustos 2018, 09:09:46

iqsuz

merhabalar,

elimde bir adet ABS(Anti-Brake System) sensörü var. iki adet pini mevcut. bu pinlerden bir tanesibe besleme verdiğinizde diğer pinden sinyal üretiyor. sinyal çıkışını içerideki encoder'ın konumuna göre ya 7ma yada 14ma olarak veriyor. amacım bu akımı 0-5V aralığına getirip ADC ile okuyup yorumlama.
ölçme işlemini bir kaç low-side opamp devresiyle yapmaya çalıştım fakat başarılı olamadım.
önerilere ihtiyacım var.

Yasin Tekin

Akım sensörü kullanabilirsiniz. ACS71X serisi işinizi görür diye tahmin ediyorum.

iqsuz

dediğiniz IC'ye baktım fakat, +30A -30A aralığında çalışma yapıyor.
bahsettiğim değerlerde hassas ölçüm yapabilir mi acaba?

Yasin Tekin

Hangi modeli daha uygun olur hatırlamıyorum.Datasheetleri inceleseniz daha iyi olur.

Erol YILMAZ

ACS ye hiç gerek yok yahu :)

bu akım seviyesini lojik 0-1 haline getirsen yeterli olmaz mı?

Akım şaseye doğru gidiyorsa, çok basit şekilde yapılabilir.

Mcu'nun lojik 1 algılama gerilimi 3.0V olsun,

Sizin akımınız 7...14 mA arası idi.. ortası 10.5 mA yapıyor.

3.0 = 0.0105 x R,    R=285ohm

iqsuz

iş yerindeyim.
tüm multimetreleri kalibrasyona gönderdiğimiz için ölçüm yapamıyorum.
fakat önerdiğiniz mu metod toplam empedansı etkileyeceği için yine aynı akım değerlerini sensör basabilir mi emin değilim.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: iqsuz - 10 Ağustos 2018, 11:26:10fakat önerdiğiniz mu metod toplam empedansı etkileyeceği için yine aynı akım değerlerini sensör basabilir mi emin değilim.

Akım kaynağının özelliği bunu yapabilmesidir.

Cemre.

Alıntı yapılan: iqsuz - 10 Ağustos 2018, 11:26:10iş yerindeyim.
tüm multimetreleri kalibrasyona gönderdiğimiz için ölçüm yapamıyorum.
fakat önerdiğiniz mu metod toplam empedansı etkileyeceği için yine aynı akım değerlerini sensör basabilir mi emin değilim.

Sensörü beslediğiniz kaynağın voltajı / sabit direnç değeri ~= Sensörün akıtabileceği max. akım değeri.
Sonuç 14mA'in altında değilse sorun olmaması gerekir.