31 Mayıs 2020, 05:36:00

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Yerli Nextion

Başlatan brandice5, 11 Ağustos 2018, 19:47:23

brandice5

Herkese merhaba,

Malum günümüzde cep telefonu/tablet vs. cihazlar ile renkli ve dokunmatik ekran kullanımı oldukça yaygınlaştı. Bununla birlikte bazı üreticilerde artık ürettikleri cihazlara hem estetik açısından hem de bir pazarlama öğesi olarak TFT LCD ve touchscreen ekleme eğiliminde olduğunu düşünüyorum.

Gördüğüm kadarıyla üreticiler komple yeni bir tasarım yapmak yerine mevcut çalışan ürününe kolayca entegre edebilecekleri bir çözüm arayışındalar. Bu konuda da Nextion firmasının başarılı ürünleri var. Örneğin ürününüzdeki 2x16 LCD'yi söküp, boştaki bir UART ile TFT LCD ve touchscreen ekleme şansınız oluyor.

Sıfırdan bir tasarım yapmak isteyen ancak TFT LCD sürecek kapasitede bir donanım tasarımının hem maliyet hem de know-how'ına katlanmak istemeyenlerde yine Nextion ürünlerine yöneliyorlar. Şu ana kadar Nextion ürünü kullanmadım, bunlar benim gözlemlerime dayanarak yaptığım çıkarımlar.

Amacım aslında küçük bir pazar araştırması. Yurt içinde Nextion ile rakabet edebilecek Nextion'a muadil bir üründe olması gereken ve olmaması gerekenler nelerdir? Gördüğüm kadarıyla forumda Nextion kullananlar mevcut. Sizi Nextion muadili bir ürüne yönlendirecek özellikler var mıdır?

brandice5

Evet, şu olsa Nextion yerine bunu kullanırım dediğiniz bir özellik var mı?

Mucit23

Fiyat araştırması yapın öncelikle, Günümüz şartlarında Türkiyede üretim yaparak çinli üreticilerle baş edebilecek misiniz?

94onur94

Nextion ekranlar kaliteli değil. Renk tonları kötü ve çözünürlük düşük. GUI tasarım IDEsinin yetenekleride oldukça kısıtlı.

Nextion yerine raspberry pi'yi ekran kartı gibi kullanabilirsin. İstediğin inch ve çözünürlükte ki ekranı rahatlıkla sürebilir. Bizzat bu yöntemi kullanıyorum.

brandice5

Evet, dediğiniz gibi fiyat önemli. Bende zaten fiyatı ikinci planda bırakacak bir özellik arıyorum.

Gördüğüm kadarıyla Nextion ekranlarda çok ucuz değil. Örneğin 4.3 inch Nextion ekranın fiyatına Türkiye'de yaygın bilinen birkaç elektronik malzeme satıcısından baktım, ortalama 335 TL civarı. Yani $60 diyebiliriz.

Diğer konudaki arkadaş 4.3 inch ekranın Özdisan da satıldığını yazmış. Fiyatı yaklaşık $10

https://www.ozdisan.com/tft-lcd-led-displayler/tft/tft-paneller/SAT043CP40D08B23067T51ZN

Şimdi ben bunu Nextion ile aynı fiyata sunsam ve Nextion'dan daha iyi özelliklere sahip olsa siz hangisini tercih edersiniz?

fahri-

Ben deneme amaçlı Nextion kullandım. Telefon ekranları veya profesyonel pahalı HMI ekranları gibi çözünürlüğü çok yüksek değil. Ama sadece seri port kullanarak kullanacağınız işlemciyi yormadan güzel işler de çıkarabiliyorsunuz. Özellik olarak sıralarsak(Kendi açımdan):

1. Fiyat
2. Sahada problemsiz çalışması. Yani -10 dan 50-60 derecelere kadar çalışabilmesi. EMC dayanıklığı vs. gibi
3. Kullanılma kolaylığı. User friendly denilen cins yani.
4. Seri üretimde kullanmak için uzun yıllar tedarik edilebilmeli. 2 sene sonra iş yapmadı deyip ortadan kaybolmamalı.
5. Özellikleri stabil olamalı. Örnek dokunmatik özelliği güzel çalışmalı.
  gibi şeyler sıralanabilir.

Ticari bir ürün için hepimizin bildiği Fiyat/Performans düşük olsun ki ürün tercih edilsin.


yas

15 Mart 2019, 13:29:07 #6 Son düzenlenme: 16 Mart 2019, 14:38:42 yas Sebep: imla
Aslında nextion yurt içi fiyat baz alındığında çokta ucuz değil. 7 inç olanı neredeyse 7 inç HMI fiyatında. Farklı bir alternatif olarak fiyatı n11 200 TL civarında olan ucuz android tabletler otg üzerinden seri donanım olarak bağlayıp üzerine uygulama geliştirmek daha mantıklı gibi geliyor. Hem on board olarak üzerinde olan donanımları kullanmakta cabası, hatırı sayılır kapasitede hafıza, mikrofon, hoparlör, wifi, batarya, saat, kamera, çoklu dokunmatik panel gibi vs..... En basitinden internete çıkması yada teamviewir gibi app ile uzak erişim sağlanması, video oynatması fotoğraf video çekmesi gibi bir çok kopleks iş üzerinde hazır.
Tablet housinginden çıkarılıp istenilen kutuya montajlandıktan sonra nextion ve türevleri çok geride kalır diye düşünüyorum.

Murat Mert

15 Mart 2019, 18:17:52 #7 Son düzenlenme: 15 Mart 2019, 18:19:12 Murat Mert
Biz uygulamalarımızda HMI kullanıyoruz. Deneme amaçlı 4,3" nextion aldım, endüstriyel amaçlı kulanımlar için çok güvenli bir ürün değil. Basit ve çoklu ürünler için ve fazla dokunmatik kullanılmayan alanlar için uygun olabilir. Bir makinanın kontrolünde ve saha kullanımı için çok uygunluğu tartışma götürmez. DOP ve HMI ürünlere fiyatı neredeyse yakın ve son ürün değil. Kart, kutu, besleme vb.. için tasarım ve uğraşı vermen lazım.
mert07

mustafa_cmbz

Nextion ekranları 2 oldu kullanıyorum.

Yazı karakterlerinde sıkıntıları var..

Float değişken gönderemiyoruz ekrana..

Birde böyle birşeye kalkışılacak ise bence aksesuarlarınında olması gerekli çerçevesi bağlantı kolaylığı vs. Delik delme klavuzu vs kutudan çıksa lokum gibi olur..


Murat Mert

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 15 Mart 2019, 23:00:25Nextion ekranları 2 oldu kullanıyorum.

Yazı karakterlerinde sıkıntıları var..

Float değişken gönderemiyoruz ekrana..

Birde böyle birşeye kalkışılacak ise bence aksesuarlarınında olması gerekli çerçevesi bağlantı kolaylığı vs. Delik delme klavuzu vs kutudan çıksa lokum gibi olur..

Mustafa ekrana float sayıyı text olarak yolladım ben. Ama ekrandan float yollamak sıkıntı. Onu da text yolladım. Algılatma, işaretler koyma vesaire ile hallettim. Sıkıntı yahu belki ilk kullandığım için olabilir başkada kullanmadım. Ama basit projeler için görsellik olarak kullanılabilir. Dokunmatiği bana zayıf geldi.
mert07

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Murat Mert - 16 Mart 2019, 13:56:35Mustafa ekrana float sayıyı text olarak yolladım ben. Ama ekrandan float yollamak sıkıntı. Onu da text yolladım. Algılatma, işaretler koyma vesaire ile hallettim. Sıkıntı yahu belki ilk kullandığım için olabilir başkada kullanmadım. Ama basit projeler için görsellik olarak kullanılabilir. Dokunmatiği bana zayıf geldi.

Dokunmatk olayına değinmiş iken gelen datayı serialden nasıl okuyorsun merak ettim.

Beb uart kesme ile okuyorum hiç sorun yaşamadım..

kimlenbu

eskiden ssd1963 veya benzer (ili serisi) rezistif dokunmatik ekranları kullandım, müşterilerden dokunmatikle ilgili dünya şikayet geldi . Artık günümüzde herkesin elinde bir akıllı telefon var ve bunların dokunmatik tecrübesine alışmışız, haliyle artık rezistif dokunmatik pek de kullanışlı değil.

Ne kadar kalibre ederseniz edin sapmalar yaşanıyor, köşelere basılırsa ekranın farklı alanlarında basma algılanabiliyor, menülerde küçük ve yakın butonlar kullanamıyorsunuz.

Şimdi kapasitif dokunmatik kullanıyorum, menü tasarımlarını kendim yapıyorum, gui hazırlamak ve sadece menü navigasyonunu yapmak bile oldukça fazla vaktimi alıyor. Görselleri parçala, dönüştür, koortinatlarını ve boyutlarını bul, programa ekle, eklediğin koordinatlar basıldı mı algıla, navigasyon için gerekli dallanmaları yap derken cihazın iskelet programını yazayım dediğinizde kafadan 1 hafta yiyor.

Bir ekran çıkarsa beklentilerim :

1) Dahili en az 512mb bellek (sd kart bile olur)
2) Kapasitif çoklu dokunmatik ve gesture desteği
3) Hazır kutu, arkasında kendi devremizi de muhafaza edebilecek ebatlarda estetik bir orjinal kasa tasarımı.
4) Kullanımı basit bir gui tasarım aracı, sürükle bırakla çalışabilecek, hizalama "guide" ları olan, snap özelliği olan, kendi görsellerimizi ve animasyonlarımızı hazırlayabileceğimiz komponent desteği. Misal buton komponenti olsun, basma, kaldırma, kaydırma gibi işlemler için farklı görselleri kendisi gösterebilsin, ben menü tasarımıyla ilgili tek satır kod yazmayayım.
5) En önemlisi 7" ebatlar için maksimum 70$ fiyat. Benim verebileceğim maksimum tutar budur.

Murat Mert

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 16 Mart 2019, 19:02:49Dokunmatk olayına değinmiş iken gelen datayı serialden nasıl okuyorsun merak ettim.

Beb uart kesme ile okuyorum hiç sorun yaşamadım..
tabiki uart kesme ben ekrandan değeri text yani asci yolladım. Fonksiyonlardan bahsettim :))))
mert07

fahri-

Yerli bir firma Nextion displaylerin daha iyi ve daha ucuzunu yaptıklarını iddia ediyor.
Win fuarında standları vardı.
web sitesi :http://www.bitechelektronik.com

Murat Mert

Alıntı yapılan: fahri- - 18 Mart 2019, 12:57:39Yerli bir firma Nextion displaylerin daha iyi ve daha ucuzunu yaptıklarını iddia ediyor.
Win fuarında standları vardı.
web sitesi :http://www.bitechelektronik.com

Site üzerinden başka iletişimi yok.
mert07