Elektirik kesintsini algılama

Başlatan elektroombank, 04 Aralık 2005, 20:34:51

elektroombank

Devremde elektrik kesilmesinde programımın yarıda kaldığını hafızaya almak ve ilgili değişkenleri kaydetmem için elektrik kesintisini PIC16f877'nin rb0' kesmesinden algılamam gerekiyor.Ancak denemelerimi DC voltajtaki gerilimlerde denediğim için hep gecikmeler oldu.

Bu yüzden mesela normalde Ac gerilimi 212 V kabul ediyorum.Bu değer
190 ve altına düştüğünde benim rbo' bacağına optocupler ile haber vermem lazım.

Yani öyle bir devre olmalıki 190'ın altında üzerinden akım geçmesin drencin.Buda olmayınca trasistör iletim yapmasın ve optocupler ile rb0'a haber ulaştırılsın.

Bununla ilgili birkaç deneme yaptım.Devreyi aşağıya ekledim.Ancak çalıştıramadım.Hata yaptım galiba.

Yardımcı olursanız sevinirim.

kesmez

220 voltu direk kullanma.. onun yerine örneğin 12 voltluk bir trafo kullan..
12 voltluk trafonun sekonderini köprü diyota girdin diyelim...
köprü diyotun +ucuna seri olarak 1k, 12v zener, 4n25 in  diyot anot ucunu seri bağla diyot katodunuda - uca bağla..
bu devre köprü diyot uçlarındaki gerilim 12 voltun üstüne çıkınca 4n25 in npn transistörünü iletime sokacaktır....
şimdi 4n25 in emiteri ile gnd arasına birbirine paralel olmak üzere 5-10 mikro kondansatör ile bir direnc bağla mesela 4k7..kollektörüde +5v a bağla ..
4n25 birkaç 10 msn boyunca sürülmezse kondansatör üzerindeki voltaj 4k7 üzerinden deşarz olacak Rb0 int çalışacaktır...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektroombank

abi valla helal olsun bunu karıştırmadan nası yazdın böyle.Lakin ben tam anlayamadım olayı.Ufak bir şema çizebilmen mümkünmü

refik1

elektroombank kardeş

sadece enerjinin kesilmesinimi yoksa gerilimin düşmesinidemi kontrol etmek istiyorsun

amaç sadece enerjini gitdiğinde değişkenleri eeproma kaydetmekse

ac den sadece diyod ve dirençle opto ya al ve optonun kollektör tarafına küçük bir kondansatör koy oradan interup a al

ve kartın beslemesindeki dc kondansatörü biraz büyüt olayı çözersin
ben öyle çalıştırıyorum.

stlg

Sevgili elektroombank

Arkadasım refik1 arkadasımızın dedigi sistemi bende kullanıyorum burada
yapılması gereken mantık su senin su anda kullandıgın beslemeye baglı
diyotlara paralel bir diyot devresi daha kur bu diyotların cıkısına kucuk degerli bir kondansator kullan ornek olarak 10uF bu cıkısla optonu ve kesme yolunun sistemini kur buradaki amac elektrikler gittiginde senin
su an kullandıgın beslemedeki buyuk degerli ornek 2200 uF kondansator bosalmadan sonradan yapılan devredeki kondansator bosalacak ve sana bir kesme olusturacak buyuk kondansator henuz bosalmadıgından pic gerekli kayıt işlemlerini bitirecek umarım anlamışsındır kolay gelsın

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

OG

R2 1K değil 220K gibi olsun kapasite çabuk boşalmasın. Veya 1 mikrofarad değilde 22 mikrofarad gibi bir değer.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kesmez

"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

elektroombank

Cümleten hepinize teşşekir ederim arkadaşlar.Bu akşam eve gidince bunları deniyeceğim inşşallah.

Saygılar

elektroombank

Arkadaşlar deneyemedim çünkü normal PIC devrem çalışmadı daha en basit halini kuruyorum breadboarda yine olmuyor.Bir anlatayım bağlantı yanlış varmı acaba..

PIC16f877 nin 11-12-31-32 nolu bacaklarından beslemeyi yapıyorum.

13-14 'ten osilatör bağlantımı yapıyorum.

MCLR yani 1. pine  +5V'dan 10k ile giriş yapıyorum.Aynı zamanda

1nK100 kondasatörle GND den giriş yapıyorum.ÇIkıl portlarını 470 ohm dirençten sonra ledleri bağlıyorum.Ancak devre çalışmıyor.2 gündür uğraşıyom.Şu basit devre bir türlü  çalışmadı.

Yardımlarınızı bekliyorum..

mhk

Çalışmaması için yüzlerce neden söylenebilir. İlk önce basit bir program yazarak , proteus, isis'te simüle etsen. Sonra board 'u kontrol etsen ve simüle ettiğin devreyi kursan. Bence daha iyi bir yaklaşım olur. Eğer hala düzelmiyorsa programlama işlemlerine dikkat edebelirsin. osilatör seçiminin doğru olduğu wdt işlemleri vs vs. Sonra borad üzerinde iken pic besleme, mclr ve osc uçlarının kabaca ölçü aleti ile ölçebilirsin. MCLR +5, VDD +5, GND-0, osc1  2-3V , osc2 2-3V vs gibi.  Ben board'u kontrol etmeni tavsiye ederim. Bazen uçlar iletimi engelliyebiliyor. Daha önce yazdığım gibi board üzerinde iken ölçüm yap dememin nedeni bu.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

elektroombank

PIC'e yazdığım program zaten hali hazırda çalışmakta olan cizazımda çalışıyor.Aynı PIC devremde alıp bredboard a takıyom.Voltajlarıda
ölçtüm PIC'in bacaklarından.Hepsi doğru...
Sadece MClr ucuncan şupheleniyom.

MCler ucu en sağlıklı şekilde nasıl bağlayabilirm.

mhk

Alıntı YapBen board'u kontrol etmeni tavsiye ederim. Bazen uçlar iletimi engelliyebiliyor. Daha önce yazdığım gibi board üzerinde iken ölçüm yap dememin nedeni bu

Eğer herşey normalse bu yazdığım konuya dikkat etmeni tavsiye ederim. Hatta çalışan sistemdeki mikroişlemciyi söküp boarda takıp test için kullanabilirsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

stlg

Sevgili  elektroombank

Arkadasım devren calısmakta iken dısarıdan +5v ile mclr arasına baska bir 10k degdir sistemini kontrol et eger bu devre basit birkac ledi yakıp sondurmekten ibaretse calısması gerekir ledlerini dogru portlara baglayıp baglamadıgınıda bir kontrol et kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektroombank

devremdeki sorun duzeldide.Bu devreleri deneyemedim.
Çünkü benim amacım  şu

12V AC üretici bir trafoya 220 volt ile giriş yapıp.12 V ac yi diyorla doğrultup sonra direnç ile 2.2 V'a yani optoyu çalıştıracak tetikleyecek voltaja ayarlamak istiyorum.Ve çıkış olarak ta RBO'a yani PIC'e kesime anında GND gitmesini yani şaselenmesini istiyorum.Bu yüzden yani kesimde rbo'a gnd gitmeli.

Bunu nasıl yapabilirim.Yukarıdaki devreler 5v 'a göre yapılmış zannadersem.

stlg

Sevgili elektroombank
Arkadasım sana  onerilen devrelerdeki optonun cıkıs transistoru ile istedigin gibi kesme olusturabilirsin eger bu transistorun e ucunu gndye ceker c yi pice yollarsan eksi darbe ,c ucunu artıya baglar e ucunu pice yollarsan artı darbe elde etmiş olursun tabii bu cıkıslara pullup ve pulldown direnclerini baglamalısın yani opto cıkısındaki transistoru her iki sekilde cıkıs verecek sekilde baglayabilirisin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ