220 vol 3200 wat motoiçin sürcü

Başlatan cann, 12 Ağustos 2018, 20:29:43

cann

220 volt 3200 watt DC motora sürücü için resimdeki şemayı düşünüyorum.
156 VAC yi 50 Amp köprü diyot ve 1000uF ile doğrulttukdan sonra:
1-Köprüde ilave kondansötör kullanmalımıyım.
2- G40n60 igbt kullanacağım. bunların internal diyotları 20 Amp kadar müsaade ediyor. Köprüde ilave diyot eklemelimiyim? Teşekkürler.

kimlenbu

1) Sürücülerde kondansatör ESR sini düşürmek için genelde paralel kondansatörler kullanılıyor. Ya çok kaliteli bir tane kullanman gerekecek ya da paralelleme yoluna gideceksin.

2) Diyotların kullanıldığı anlar belli, frenleme anlarında, "slow decay" modunda devreye gidiyorlar. Bu anlarda hangi sürelerde ne kadar akım akacak hesabını yaptıktan sonra harici diyot ihtiyacı var mı yok mu ortaya çıkar.

Bu kadar büyük güçte bir motor besleyeceksen paralel mosfet/IGBT kullanmanı öneririm. Ayrıca akım ölçümünü high side, low side ve in line (motora seri) şekilde ölçebilirsin.

Çift yönlü çalışmada frenleme akımlarını da ölçmen gerekeceği için akım ölçeceğin yerin seçimini iyi yap, sonra benim gibi frenleme anlarında akımı ölçemezsen mosfetlerin mısır gibi patlar durur. Ben high side'dan ölçüm aldım ama Q2-Q4 ile frenleme yapılırken akım ölçemedim.

Tasarım değiştirmek zorunda kaldım. Uzun süreli çalışmalarda ve ağır yük altında çalışmalarda mosfetler max akım değerlerine yaklaşınca soğutma yetmiyor, zincirleme bir çöküşe giriyorlar. 4 yerine 8 mosfet kullanıp yükü dağıttım.

IGBT üstünde sanırım dahili ntc oluyor, ben mosfet sıcaklık ölçümünü de kontrol etmediğim için yaz sıcağında güneşin altında kapalı ortamın çevre sıcaklığı bile 100 dereceleri geçince akım sınırları aşılmamasına rağmen ısınma kaynaklı arızalarla karşılaştım.

internetteki "fundemental" devreleri sadece başlangıç olarak kabul et. hiçbirisinde zenerli gate koruma yok, sıcaklık kontrolü yok, izolasyon yok.

Mosfet yandı mı beraberinde sürücüyü, eğer sürücü de sağlam yanarsa işlemciyi, işlemci de büyük hasar alırsa regülatörü, regülatör de hasar alırsa giriş çıkış kapasitörlerini yakıyordu.

Özetle denemeler sırasında bol bol patlama, çatlamaya hazırlıklı ol, bol yedek malzeme bulundur, bi torba malzeme yaktım testlerde :)

cann

cevap için teşekkürler.

diyot seçimi için öneri olurmu? 30A 600V 25ns diyot peşin peşin koysam büyük olçüde ihtiyacı karşılar mı?

cann

bu devrede bir kaç sorum olacak.
Q1 açılınca 300 volt R3 direnci ile Q1 in gatesini etkilemezmi, ayrıca Vs ile bağlantılı olduğu hatta C1 in negatif ucuna 300V ters geliyor olmazmı? Ayrıca 2110nu gns ile köprünün gnd si birleştirilmek zorunda mı?
2110 daki 11 nol pin SD şemadaki gibi gnd ile değilde kontrolörde gnd bağlansa daha iyi olmaz mı gereğinde durdurmak için.

ahmet2017

Bu diyagram ne anlam ifade ediyor ?

Bu linkte bootstrap ın  izahı var http://transistor-man.com/theta0.html

cann

G40n60 igbt kullanacağım datasında gate için 20v değer vermiş. piyasada ki en yakın regulatör 18V. 18 voltta kullanmam uygun olur mu?

ahmet2017

.