Ups Aküleri

Başlatan dijital74, 13 Ağustos 2018, 12:27:08

dijital74

Merhaba. Bir arkadaş ups satıyor. Sattığı malın sıfır ayarında olduğunu söylüyor. Bir şey söyledi benim kafam karıştı. Bu cihazın akülerini boşa yakın tutup öyle saklıyormuş. Bu sayede cihazın akülerinin kondisyonunu koruduğundan bahsediyor. Bundan bir şey anlamadım. Aküler aktif kullanmadığında boşa yakın mı saklanır ? Yoksa adam bana aküleri ölü ups satıyor da , şimdiden yolunu mu yapıyor ?

foseydon

akü dolu saklanır, zaten kendi kendine boşalır akü. dibine kadar boşalmış aküyü ayağa kaldıramayabilirsin tekrardan, kaldırsan bile tam performans alamazsın. benim bildiğim bu.

dijital74

Cihaz sıfırmış haftada bir çalıştırıyorlarmış, aküyü de boşa yakın bir seviyede tutuyorlarmış. Full yaparlarsa akünün şeyi canlanmış olurmuş (kendi cümlesiyle yazıyorum) içindeki kum tanecikleri canlanırmış. Mal ikinci el olurmuş , kullanmış olurlarmış , hak geçermiş.

Yeni ups alanlar ups akülerini boşa yakın mı alıyorlar acaba ?

MC_Skywalker

1 haftada bir çalıştırmak demek aküye enerji geldiğinde içindeki kimyasal reaksiyon başlar yani kullanmış olursun.  nasıl sıfır oluyor o ben anlamadım.

UPS akülerinden 5 yıl ömür bekliyorlar üreticiler lakin 3 yılda sızıdrıyor. evdeki UPSîn akülerinde bir dışarı basınçla sızrıemış ve MCU üzerine bile ulaşmış sıvı.

yesilu

ups aküsü dolu saklanır, uzun süre (birkaç ay) boş durursa sülfatlaşır, kapasitesi çok düşer. Ben sürekli fişe bağlı duran led tv ye bağlı ups i 7 yıl kadar kullandım akü ilk zamanındaki kadar götürüyordu elektrikler gittiğinde. taşındım, geldiğim yerde elektrik dalgalanmıyor-kesilmiyor diye kullanmadım, 6-7 ay sonra kullanayım dedim akü ölmüş.

izturk

Biz asansörlerde online olmayan (ismini bilmiyorum) ups kulanıyoruz. Değişik markalarda kullandık ama hepsi boş olmasa da asansörü kurtaramayacak kadar boş geliyor.

Biz müşteriye gönderdikten sonra sürekli şarjda kalıyor. Aylık peryodik bakımda bakımcıların elektriği kesip kurtarma yapmalarını akülerin deşarj olmasını tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde 6 ay 1 sene aralığında ups kurtaramaz hale geliyor.

Ha bu bizim tavsiyemiz ups aldığımız kişilerin bize tavsiyesi. Yoksa işin doğrusunu bilmiyorum.

foseydon

Alıntı yapılan: izturk - 13 Ağustos 2018, 14:16:01Biz asansörlerde online olmayan (ismini bilmiyorum) ups kulanıyoruz. Değişik markalarda kullandık ama hepsi boş olmasa da asansörü kurtaramayacak kadar boş geliyor.

Biz müşteriye gönderdikten sonra sürekli şarjda kalıyor. Aylık peryodik bakımda bakımcıların elektriği kesip kurtarma yapmalarını akülerin deşarj olmasını tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde 6 ay 1 sene aralığında ups kurtaramaz hale geliyor.

Ha bu bizim tavsiyemiz ups aldığımız kişilerin bize tavsiyesi. Yoksa işin doğrusunu bilmiyorum.

akünün size boş gelmesinin sebebi, durduğu yerde şarjının azalması. bomboş geliyorsa, rafta bayağı beklemiştir ve bakımı yapılmamıştır.

akünün tamamen boşaltılmaması ve boş saklanmaması gerektiği gibi. belirli zamanlarda aküyü tamamen boşaltıp sarj etmek bakım için önerilir.

www.batteryuniversity.com

derli toplu bilgi olan bir yer, zamaninda okumustum ben. akü hakkındaki bilgilerim buradan gelmekte. birde konuşuyoruz da, akü tipini de sormadık. aküyü lead-acid kabul edip, ezbere konuşuyoruz şu anda :)

dijital74

Alıntı yapılan: foseydon - 13 Ağustos 2018, 15:05:47birde konuşuyoruz da, akü tipini de sormadık. aküyü lead-acid kabul edip, ezbere konuşuyoruz şu anda :)

Aküler kurşun asit , kuru bakımsız aküler.

Sozuak

Akuler bos saklanmaz. Tamamemn bosaltmak demek 10.5 volta inmesi demek. Uzerinde derin desarj a uygundur yazsa bile dolu saklanir. Kullanmaya baslayinca da yani sarj edilerek kullanilinca arada bir 10.5 volta kadar desarj etmek tembellesmesini onler ama bosaltip saklarsaniz akuler olur.

dijital74

Ben de bu şekilde düşündüğüm için malı almaktan vazgeçtim. UPSyi almak bir mesele, gelince kargo parası vermek bir mesele, iade etmek bir mesele, iade için kargo ücreti vermek ayrı mesele.