Alüminyum SMD Kapasite Boyutları Hakkında

Başlatan baran123, 14 Ağustos 2018, 09:54:03

baran123

Herkese iyi çalışmalar
Daha önce PCB yaparken bu boyutlara hiç dikkat etmeden çizdim. Bir kaç defa dip vs kullanarak yırttım fakat kapasite kılıflarının boyutları hakkında anlamadığım bir konu var.

Özellikle özdisandan baktığımda Dimmensions kısmında çok çeşitli boyutlar var.
Kısaca şöyle bir yorum yapabilir miyiz ?
"100uF/16V 6.30x7.70 Boyutundadır"
Aslında sormak istediğim bir Değer/Ölçü tablosu var mı ?
Ayrıca bu kapasite voltajları arttıkça kılıf değişir mi ? Yoksa kapasitede değerimi boyutu belirler ?

Şu arkadaşlar konusunda beni aydınlatın lütfen :)

Ersin

5-6 ebatı vardır ama devrende kaç uf kaç volt ,onu üretici datasheete bakacaksın , kılıfı ona göre seçeceksin.

fide

Voltaj x kapasite değeri ne kadar büyükse genelde ebatlar o oranda büyüyor. Ama çeşitli üreticilerin daha büyük kapasiteli küçük ebatlı kondansatörleri bulunabilir
 Ama en fazla bir boy küçüğü.

Eğer maliyet çok büyük sıkıntı değilse aliminyum yerine smd tantal kullanılabilir. Voltaj değeri çok yüksek olmasa da kapasitesi yüksektir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

hwdesigner

ürünü digikeyden bakabilirsiniz. oradan direk datasheet bağlantısı ile ölçülere ulaşarak daha rahat çalışabilirsiniz.

baran123

Çok farklı boyutları görünce stok bol olan bir üretici seçip datasheet'ine bakarak bir kaç ölçüyü kesinleştirdim.
Şimdi merak ettiğim konu ise Voltaj değerleri.
Örneğin 12V, 5V, 3.3V olan yerlere kaç volt kapasite seçmek gerekir ?
Bir kaç döküman da şöyle bir ibareye rastladım.

"The capacitor voltage rating for electrolytic capacitors should be at least 1.5 times greater than the output
voltage, and often require much higher voltage ratings to satisfy the low ESR requirements for low output
ripple voltage."

Örneğin 5V çıkış için 5*1.5 = 7,5V Elimizde 25V kapasite var bunu kadar büyük takmak bir problem yaratır mı ?

dumansiz

@baran123
En az 1.5 kat demiş.
Önerilen ise 2 kattır.(Zamanında baktığım SMPS datasheetlerinden böyle hatırlıyorum)
Benim gördüğüm standart voltaj değerleri:
16,25,35,50,63
5V için 16V kapasitör,
12V için 25V kapasitör,
24V için 50V kapasitör kullanıyorum veya kullanmaya çalışıyorum.
Daha büyük değerler de kullandım sorun olmadı.

baran123

3.3V için 10V cap.
5V için 10V cap.
12V için 25V cap.
Olarak seçtim. Ölçüleride stok hangisinde fazla ise ona göre yaptım.
Eğer problem olursada aynı ölçülerde yakın değerler kullanırım.
@fide hocam tantal'da olabilir. Zaten MCU'lar için tantal kullandım A-CASE 1UF

Yanıtlar için teşekkürler.

kimlenbu

ürünü nereden alacağın sana kalmış ama yerli site olarak özdisan'dan bak, datasheet'leri mevcut. Ben kapasite ve voltaja karar verdikten sonra ebatlarından emin olamadığım ürün varsa numune sipariş edip garantiye alıyorum.

Defalarca haddinden büyük/küçük çizmişliğim olduğu için artık şansa bırakmıyorum.

erkan614

Üretici seç datasheetine bakmanı tavsiye ederim
Ben JB capasitöre göre çiziyorum

baran123

Aynen o şekilde yapıyorum.
Stok fazlalığı hangi üreticideyse ona göre yaptım.
Elimde bir iki numune var ölçüp baktım.