Tübitak Otonom Araç Yarışları Görüntüleri _ 2018

Başlatan elekTRofizikci, 15 Ağustos 2018, 12:46:03

elekTRofizikci

Tübitak Otonom Araç Yarışları Görüntüleri _ 2018

2015 yılından beri Tübitak ın düzenli olarak yaptığı ve geliştirdiği Alternatif Enerjili Araç Yarışmasında bu yıl yeni bir kategori olarak eklenen OTONOM ARAÇ YARIŞMASI için Körfez Yarış Pistindeydim. İlk yıl olması ve konunun zor olması nedeniyle katılım azdı ve bir çoğu da teknik kontrol de elenince yarışmaya 5 takım katılabildi. Kaybedeni olmayan bu yarışmada ilk birincimiz YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ olmuştur. Tebrik ederim. İyi seyirler.

Diğer takımlarla yaptığım röportaj ve ortam videoları hazırlanıyor. İlgilenenlere duyurulur.

https://www.youtube.com/watch?v=_954cjy0D8w&t=161s
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

Sozuak

Güzel, demek hastalıkların dua ile iyileştirilmesi projelerinin yanında bilimsel çalışmaları da mevcut.

İşin ilginç yanı bu araçların ille de klasik otomobil görünümünde olmak zorunluluğu var mı? Biraz daha fütüristik tasarımlarla ve düzgün bir işçilikle ortaya çıkamıyorlar mı çok merak ediyorum. Sonuçta amaç otonom sürüş, bu başarıldıktan sonra işin kaporta kısmı zaten halledilir gibi geliyor. Enerjilerini ve bütçelerini asıl konuya odaklayıp süs kısmını sonraya bıraksalar neler neler yaparlar.

Bilgilendirme için teşekkürler

okg

Alıntı yapılan: Sozuak - 15 Ağustos 2018, 16:54:26Güzel, demek hastalıkların dua ile iyileştirilmesi projelerinin yanında bilimsel çalışmaları da mevcut.

İşin ilginç yanı bu araçların ille de klasik otomobil görünümünde olmak zorunluluğu var mı? Biraz daha fütüristik tasarımlarla ve düzgün bir işçilikle ortaya çıkamıyorlar mı çok merak ediyorum. Sonuçta amaç otonom sürüş, bu başarıldıktan sonra işin kaporta kısmı zaten halledilir gibi geliyor. Enerjilerini ve bütçelerini asıl konuya odaklayıp süs kısmını sonraya bıraksalar neler neler yaparlar.

Takım olarak çok fazla fütüristik tasarımlarımız var ancak üretim tasarım kadar kolay olmuyor. Tasarım kalıbının çıkarılması, kalıbının elde işlenmesi, karbon fiber giydirilmesi, fırınlanması, boyanması cilalanması gibi işler çok fazla emek ve para gerektiriyor. Takım olarak yaptığımız tasarımlar şuan piyasadaki araçlardan kat kat daha güzel ancak iş üretmeye gelince öyle olmuyor :) Ha maddi destek olacam derseniz evrendeki en fütüristik aracı sizin için tasarlayıp üretebiliriz.

Ayrıca takımda elektronik öğrencileri haricinde makina ve metalurji malzeme mühendisliği öğrencileri de var. Yani ben otonom kısmı yaparken bir makinacı ve metalurji malzeme okuyan arkadaş da mekanik aksam ve kaporta ile ilgilenmeli. Bir makinacıya hadi gel enerjini fpga yazmada kullan demek biraz garip olur değilmi :)

Son olarak ödevlerin, projelerin ve sınavların olduğu bir öğrencilik döneminde böyle projelerle uğraşan hem takım arkadaşlarıma hem de diğer üniversitedeki arkadaşlara kucak dolusu sevgiler.

Biraz da reklam :)
https://www.facebook.com/KTUETT/?hc_ref=ARRM-TWQwz558uWGYV1wOVoBRgJjcYhbn4ftpnl3ThKwBzohKyLWiLpkMmFJNL8wm5Y&fref=nf
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

OptimusPrime

@okg
Sizin tasariminizin digerlerinden farki neydi veya neden sizinki basarili oldu? Kisaca anlatir misin?

Bu arada tebrikler.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Sozuak

Futuristik derken ille de tesla gibi spor arac anlaminda soylemedim. Amac otonom arac olduguna gore neyse. Zorluklarin farkindayim. Sadece  bizde anlayis goruntu oncelikli oldugundan araba kaportasi gibi gorunmesinden ayri kaportanin daha ucuz, basit ve az zamansa uretilebilmesi olarak soylemistim. Amacim kucuk gormek yada daha kompleks olmasi yonunde degil.

elekTRofizikci

Alıntı yapılan: Sozuak - 15 Ağustos 2018, 16:54:26Güzel, demek hastalıkların dua ile iyileştirilmesi projelerinin yanında bilimsel çalışmaları da mevcut.

Merhaba. Kupa pekde önemli değil, tasarım ödülü var ama çok da tınlanmıyor yan illa tasarım ödülü alalım diye araç yapılmıyor. konsept hız bile değil verimlilik. Aracınız 100 basıyor olabilir ama aynı süre içinde tüm turları daha ekonomik birtiren araç birinci oluyor. İstenen hız ya da kupa değil verimlililk yarışması. Tabi ki uçuk tasarımlar da oluyor ama destekler belli, sponsorluklar da belli, düzgün bir kaporta - kupa maliyeti de belli... Genelde kuapadan kısılır, bir kabuk olsun yeter denilir. Sanayisi gelişmiş veya sponsoru bol ola nyerlerde paraya kıyılıp güzel tasarımlar dışardan desteklerle de yaptırılabilyor.
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

okg

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 15 Ağustos 2018, 20:57:00@okg
Sizin tasariminizin digerlerinden farki neydi veya neden sizinki basarili oldu? Kisaca anlatir misin?

Bu arada tebrikler.

Merhaba. Sirius un tasarımı ve üretimi epey dikkat çekici. Daha önceki yıllarda alınmasını bekliyorduk bu seneye kısmetmiş. :)

Ayrıca KTU Enerji Teknolojileri ekibi artık kendi hub motorlarını tasarlayıp üretebilen bir ekip. Bu konuda yardımcı olmak, fikir vermek isteyenler de olursa memnun oluruz.
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Sozuak

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 19 Ağustos 2018, 22:22:16Merhaba. Kupa pekde önemli değil, tasarım ödülü var ama çok da tınlanmıyor yan illa tasarım ödülü alalım diye araç yapılmıyor. konsept hız bile değil verimlilik. Aracınız 100 basıyor olabilir ama aynı süre içinde tüm turları daha ekonomik birtiren araç birinci oluyor. İstenen hız ya da kupa değil verimlililk yarışması. Tabi ki uçuk tasarımlar da oluyor ama destekler belli, sponsorluklar da belli, düzgün bir kaporta - kupa maliyeti de belli... Genelde kuapadan kısılır, bir kabuk olsun yeter denilir. Sanayisi gelişmiş veya sponsoru bol ola nyerlerde paraya kıyılıp güzel tasarımlar dışardan desteklerle de yaptırılabilyor.

İyi bayramlar herkese

Öncelikle bahsettiğim aslında oydu yani ille de arabaya benzeyecek olmak zorunda mı diye fütüristik demiştim. Biliyorsunuz aynı zamanda kupa kısmı aerodinamik açıdan da önemli. Aracın performansını direkt etkileyen bir unsur.

OptimusPrime

@okg
Isin daha cok teknolojik tarafi ile ilgileniyorum. Basariya goturen neydi sizi? Kameraniz mi iyiydi, goruntu isleme donanimi veya algoritmaniz mi iyiydi veya yapay zekayi (varsa) farkli bir database ile mi egittiniz vs vs.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||