ESP8266 deep sleep yüksek akım

Başlatan serter, 16 Ağustos 2018, 14:02:51

serter

İyi Günler Arkadaşlar. ESP8266 yı deep sleep modunda çalıştırıp geçen akıma baktım. ESP8266 datasheetinde 20 uA seviyesinde bir akım harcadığını belirtiyor. Benim devremde sadece ESP8266 var. Basit bir yazılımla ESP8266'yı uyku moduna geçiriyorum. Uykuya geçmeden önce 70 mA seviyesinde akım çekiyor. Bu gayet normal bi akım. Datasheet'te verdiği değerle örtüşüyor. Uyku moduna geçtiğinde benim devrem 13 mA çekiyor. Bu değer datahee'te verdiği değerle örtüşmüyor. datasheet'teki değer 20 uA seviyesinde olması gerekiyor. Böyle bi durumla karşılaşan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

yazmış olduğum kod
[color=purple]
#include <ESP8266WiFi.h>
void setup() {
  Serial.begin(57600);
  Serial.println("uyandimmmmm");
}
void loop() {
  delay(10000);
  Serial.println("uyudum");  
  delay(2000);  
  ESP.deepSleep(1*7*1);
}[/color]

LukeSkywalker

hocam 7 us uyutuyorsunuz. bu sürede düzgün bir ölçüm göremezsiniz.

serter

7 us saniyede uyanmayı deniyor bakıyor tetik gelmemiş uyumaya devam ediyor. Bu yüzden ölçümde bir sıkıntı yok.
Sorunu çözdüm. ESP8266 uyuması için verdiğimiz süre ne kadar kısa olursa tetik var mı diye kontrol ettiği sürede o kadar kısa oluyor. Bu yüzden 13 mA seviyesinde bir akım oluyor. Süreyi 20e6 yaptığımızda akım 1 ma Seviyesine iniyor. Ama pille çalışacak bir devre için yine yeterli değil 1 mA.

Cemre.

https://www.youtube.com/watch?v=6SdyImetbp8&t=615s

Merhaba, şu videoyu inceler misiniz? Faydalı olacağını sanıyorum.

LukeSkywalker

Hocam regülatör üzerinden besliyorsanız fazla akım çekmesi normal. Doğrudan 3.3V ile beslemeniz gerekiyor.

serter

3v3 lül bir pil ile direk vermem gerekiyor öyle mi

LukeSkywalker

İlla pile gerek yok, güç kaynağı üzerinden bir regülatör ile de besleyebilirsiniz. Maksimum 3.6V ile çalışıyor modül.

kimlenbu

ESP.deepSleep(sure, WAKE_RF_DISABLED);

şeklinde dener misin bir de.

serter

@kimlenbu onlarla fazla alakası yok durumun. Anladığım kadarı ile uyandıktan sonra çekeceği akım ile ilgili o kısım. Yukarıda da bahsettiğim gibi ESPye verdiğimiz süre peryodunda GPIO16 ve RST pinlerinin konumlarına bakıyor. O süre sonunda kısa devre ise uyanıyor. Süre az olursa o kadar sık pinlerin konumuna baktığı için çektiği akım yüksek oluyor.