Pic ve l293d

Başlatan kemahli24, 17 Ağustos 2018, 12:06:20

kemahli24

Arkadaşlar pic ile yaptığım projede l293d h köprüsü entegresiyle dc motor yön kontrolü yapmam gerekiyor.l293d nin 2. bacağına lojik 1 verdiğimde motor ileri 7. bacağına lojik 1 verdiğimde motorun geriye dönmesi gerekiyor.Portb nin 0. ve 1. bacaklarından 2 saniye aralıklarla 1-0 ve 0-1 lojik sinyallerini l293d nin 2. ve 7. bacaklarına gönderiyorum.Yani motor 2 saniye ileri 2 saniye geri dönmeli.Aynı zamanda portb nin 0. ve 1. bacaklarının çıkışına lojik 1 ve lojik 0 ı görebilmek için birer led bağladım.Pici çalıştırdığımda motor hep ileri yönde dönüyor ve 0. bacağa bağladığım led sürekli yanıyor.Fakat pic ile l293d bağlantılarını kestiğimde ledler yanması gerektiği gibi 2 saniye aralıklarla yanmaya başlıyor.Çok uğraştım ama bu sorunu çözemedim arkadaşlar.Bunun sebebi ne olabilir?

stlg

L293 un motor besleme ucu ile (8. bacak), pic ile irtibatlandıracagın (16.bacak) +5v u birbirinden ayırdınmı ?
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.