Rölenin oluşturduğu manyetik alan

Başlatan berkay_91, 17 Ağustos 2018, 21:15:38

berkay_91

Merhaba, daha önce DS1307 ve mikroişlemci barındıran devremde röle ile 220V ile beslediğim AC motor durduğunda
devrede sapıtmalar oluyordu, aynı devre ile farklı akımlar çeken DC motorları çalıştırıp durdurduğumda herhangi bir sorunla karşılaşmadım, yaşadığım bu problemi AC akımın anlık olarak kesilmesi esnasında meydana gelen manyetik alana bağlayıp devreyi bir kenara kaldırmıştım, ancak şimdi yine böyle bir devre tasarlamam gerekiyor bu tip bir sorun yaşamamak için ne yapmam gerekiyor?

Bildiklerim
* Röleyi optocoupler ile tetiklemek
* Dijital hattı analog hattan uzak çizmek
* Mikro işlemci ve DS1307 yi röleden uzak bir yere koymak
* Röleye yakın ve ters bağlanmış bir hızlı diyot

EGE

Ac motora bağlı kontaktörün  bobin ve kontaklarına 220R - 100N/400V seri bağlayın sorun düzelecektir.

ziyaretci

Alıntı yapılan: EGE - 17 Ağustos 2018, 21:33:50Ac motora bağlı kontaktörün  bobin ve kontaklarına 220R - 100N/400V seri bağlayın sorun düzelecektir.

Ek olarak, endüktif yükler ile MCU beslemesini optokuplör ile ayırınız. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken konu şu; endüktif yükler için şase dahil beslemeleri ayırınız ki optokuplör mantıklı bir iş yapsın.

2x12 trafonun orta ucunu ayırarak iki farklı besleme iki farklı şase elde edebilirsiniz. Tabi ihtiyaca göre değişir.

İlk yaptığım ticari projelerde aynı problemi yaşamıştım. Bunları yaptıktan sonra herhangi bir sorun yaşamadım.

Bunları yaptıktan sonra bildiğin 2. ve 3. maddene olması gerekenden fazla önem göstermene gerek yok. Tabi üst sınıf tasarımlardan bahsetmiyoruz.(Ortamdaki manyetik akının ölçülüp oluşturduğu etkilere göre mesafe koymak vb. gibi)

tunayk

Rölenin kontak uçlarına paralel 275V varistör kullanmanı tavsiye ederim. Aşırı pik voltajları sönümlediği için beslemeye etkisini neredeyse yok eder.

OptimusPrime

Alıntı yapılan: berkay_91 - 17 Ağustos 2018, 21:15:38yaşadığım bu problemi AC akımın anlık olarak kesilmesi esnasında meydana gelen manyetik alana bağlayıp devreyi bir kenara kaldırmıştım

::)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

berkay_91

röleden zaman zaman DC zaman zaman AC akım geçecek, kontak uçlarına varistör koyar isem DC gerilimin değeri 275 volt olmadığı normal zamanlarda akımda veya gerilimde herhangi bir değişiklik oluşturur mu