Bazen Besleme Devreye Girmiyor

Başlatan salamon, 20 Ağustos 2018, 12:31:11

salamon

Arkadaşlar merhaba,

Tasarladığım devrenin besleme katında bazı sorunlar yaşıyorum. Sizlerin değerli yorumları rica edeceğim.

Ekteki devrede 24V AC trafoya bağlandığında bazen besleme katı devreye girmiyor. Resettable fuse devreye giriyor. 200mA akım çekiyor besleme katının bağlı olduğu devre.

Şu zamana kadar yaklaşık 200 devrede kullandım bu beslemeyi. Ancak yeni yaptığım devrelerde bu sıkıntıyla karşılaştım.

1- Kompanent sıkıntısı olabilirmi?
2- 100uH 2A bobinde ısınma problemi yaşıyorum. Neden olabilir?
3- 7805 girişinde 12v var. Çıkış stabil 5v. Ancak bu üründe de ısınma problemi yaşıyorum. Araştırmalarımda 7805 giriş çıkış farkı 3v olması gerektiği yazmış arkadaşlar. Giriş gerilimini 7.5-8v seviyesine düşürsem ısınma sorununu çözebilir miyim?
4- Tasarladığım devre kutulandığı zaman kutu içerisindeki sıcaklık 50°C civarında kalıyor. Bu ürün DDC panosu içerisinde çalışacak. Sizce çalışma sıcaklığı nominal değerlerde midir?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Kenneth Ivo Mackenzie poems

elektronart

AC girişi doğrultuktan sonra resettable sigorta koymayı dene. Görünüşe göre yarın dalga doğrultma yapıyorsun. Tam dalga doğrultma koyman ve filtre kapasitöründen sonra sigortayı koyman iyi olur. Devrede 12V ile başka ne besliyorsun. Eğer başka bir yük yok ise 12V çıkışı 5Va dönüştürmek yerine doğrudan 5V çıkış veren bir smps kullanı tavsiye ederim.
Açık Elektronik

Erol YILMAZ

fide

Lm2576 çıkışındaki 1000uf kondansatör kapasitesi fazla gibi. 220uf takıp tekrar deneyin. 1000 uf kondansatörü doldurmak için bobin aşırı yükleniyor olabilir.

Bir de lm 2576-12 ve 100uh yerine lm2596-12 ve 68uh deneyebilirsiniz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com