Eli yormayan mouse tavsiyesi

Başlatan OG, 28 Ağustos 2018, 06:21:40

tekosis

Microsoft farem kaybolunca iş görsün sonra iyi birşey alırım diyerek şok markette satılan, markasını şu anda hatırlayamadığım 14tl'lik bir fare kullanıyorum. Bu fare benim tahminimden iyi çıktı, işimi görüyor. Ucuz birşey lazım olursa aklınızda bulunsun.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Maxim

taglı yazınca aklıma geldi
Logitech M705 mousenin bana göre en önemli özelliği o

orta tekerleği çok fonksiyonlu, normalde tıklama özelliğide var
fakat hemen arkasında mekanik bir tuş var ona basarsan tekerleği çevirince tık tık diye dönüyor
bir daha basarsan takılmadan dönüyor (aynı boş bir rulman gibi)

bu şu işime yarıyor.
bir kod yazıyorsun diyelim 1500 satır
en üstten en alta gitmek için tekerleğe parmağımla bir vuruyorum, cursor kodun en altına çiyuuvvv diye 1 saniyede inmiş oluyor :)
yoksa sayfanın yan çubuğuna tıklayarak kodun en altına doğru sürüklemem lazımdı

kimlenbu

Logitech G serisi oyuncu mouse'larından bütçene uygun bir şey seçmeni öneririm. Ekstra butonlara sahipler ve Loigtech Gaming Software sayesinde istediğin tuşa istediğin görevi atayabiliyorsun, aynı zamanda her program için ayrı profil atayabiliyorsun bu sayede çizim programında farklı tuş dizilimi, ofis programlarında farklı tuş dizilimi kullanabiliyorsun.

Ben G700s kullanıyorum, bozulursa ne yaparım diye arada aklıma düşüyor o kadar alıştım ki 2 senedir, diğer mouse'lar oyuncak gibi geliyor.

quarko

Logitech M560 siparişim elime ulaştı. Boyutları ufak değil, ele oturuyor. Tekerleği çift şekilde çalışıyor. Normalde sürekli sürtünmesiz dönebilen modda, tekerleğe basınca tırtıklı moda geçiyor. Gayet kullanışlı oluyor. Tekerleğin altına bir tuş daha var. Ona da görev atadım kendi programı ile. Diğer mouse lardaki tekerlek tıklama gibi çalışıyor. Yanda baş parmağın hizasında iki tuşuda cabası. Tavsiye ederim. Beyaz renkte olanını h..si..ada dan 80TL ye aldım.

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Tagli

İşte ben ona alışamadım. Ben orta tık olmadan kullanamam fareyi. Evet o düğmeyi orta tık gibi ayarlamak mümkün ama geride kalıyor biraz, o yüzden rahat edemedim. Yani orta tık mutlaka tekerlekte olmalı.

Logitech farelerinin bazı modellerinde tekerleği sağa sola kaydırmak da mümkün. Belki bu iki hareketten birine orta tık görevi verilebilir ama galiba onu da denemiş ve yine rahat edememiştim.
Gökçe Tağlıoğlu

omereliusuk

https://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Optical-Wireless-Mouse-Ergonomic-Design-High-Quality-5D-Vertical-Mouse-Wrist-Healing-For-Computer/32708157189.html
ben bunu kullanıyorum. tek eksiği button da çin malı oldukça sert. daha farklı bir şeyler düşünebilirsiniz şeklinde tavsiyem. deneyin. vazgeçemiyorsunuz.

OG

Alıntı yapılan: quarko - 29 Ağustos 2018, 11:51:20Logitech M560 siparişim elime ulaştı. Boyutları ufak değil, ele oturuyor. Tekerleği çift şekilde çalışıyor. Normalde sürekli sürtünmesiz dönebilen modda, tekerleğe basınca tırtıklı moda geçiyor. Gayet kullanışlı oluyor. Tekerleğin altına bir tuş daha var. Ona da görev atadım kendi programı ile. Diğer mouse lardaki tekerlek tıklama gibi çalışıyor. Yanda baş parmağın hizasında iki tuşuda cabası. Tavsiye ederim. Beyaz renkte olanını h..si..ada dan 80TL ye aldım.

Sağ tuşa basmak için parmağı geri çekmek gerekiyormu
yani
sağ tuşun butonu, mousun dış kenarına yakın değil ise
parmağı kaldırıp, parmak ucunu geri çekerek basmak gerekiyor
bu çok yoruyor.
Diğer bir soru
mouse'u havaya kaldırıp sağa sola çokca çekiyorum
mouse'u kaldırmak için iki parmak kullanıldığından
mouse'u kavramak için çok güç harcanıyormu
diyeceksiniz ki mouse kaç gram
gün boyunca bu işlemleri yapmak ele sıkıntı veriyor,
ben de bilmiyordum, elimdeki sıkıntının bundan olduğunu bir arkadaştan öğrendim  ;D

Özet ile
* avuç içini doldurmalı
* tıklama için parmakları geri çekmek zorunda kalmamalı (parmaklarım uzun değildir, yinede tıklamak için geri çekmek zorunda kalıyorum)
* mouse kaydırmak için iki parmaklı mekanik kavrama kolay olmalı, gereksiz güç harcamamalı.

Bunlara uygunmudur
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

quarko

Alıntı yapılan: OG - 30 Ağustos 2018, 04:34:35Sağ tuşa basmak için parmağı geri çekmek gerekiyormu
yani
sağ tuşun butonu, mousun dış kenarına yakın değil ise
parmağı kaldırıp, parmak ucunu geri çekerek basmak gerekiyor
bu çok yoruyor.
Diğer bir soru
mouse'u havaya kaldırıp sağa sola çokca çekiyorum
mouse'u kaldırmak için iki parmak kullanıldığından
mouse'u kavramak için çok güç harcanıyormu
diyeceksiniz ki mouse kaç gram
gün boyunca bu işlemleri yapmak ele sıkıntı veriyor,
ben de bilmiyordum, elimdeki sıkıntının bundan olduğunu bir arkadaştan öğrendim  ;D

Özet ile
* avuç içini doldurmalı
* tıklama için parmakları geri çekmek zorunda kalmamalı (parmaklarım uzun değildir, yinede tıklamak için geri çekmek zorunda kalıyorum)
* mouse kaydırmak için iki parmaklı mekanik kavrama kolay olmalı, gereksiz güç harcamamalı.

Bunlara uygunmudur

Sağ ve Sol tuş ayrı iki dokunma plastiğinden oluşmuyor hocam. Üstten bakıldığında yekpare görünüyor. Dolayısıyla sağ tuşa basmak için parmağı kaldırmak gerekmiyor. Mouse çok ağır değil. Kaldırıp sağa sola çekerken zorlamaz. En azından benim için öyle. Boyut olarakta ufak değil, avuç içini dolduruyor. Bende böyle seviyorum zaten. Küçük mouse larda parmaklarımı yatıramadığım için rahatsız ediyor. Bir gündür kullanıyorum, şuan için bana uygun görünüyor.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

ilyas KAYA

Mouse u saga sola kaldırıp merkeze oturtuyorsaniz siz Logitech in sezgisel ivme sensörlü fareleri ile tanışmamışsınız. Hareketinize göre ivme verir. Hiç bir zaman kaldırıp geri gelmezsiniz.
Örneğin ekranın bir ucundan diğer ucuna yavaş yavaş hareket ederseniz 15cm de gidersiniz.
Ama aynı mesafeyi hızlıca hareket ederseniz 5cm de gidersiniz. Bu da size kısa mesafede çok daha büyük alanları kontrol etmenizi sağlar.

Sizin tüm ihtiyaçlarınız mx master da.
Başta yüksek fiyatlı gelebilir ama rahatlığına alışınca başka hiçbir fare kullanamazsınız

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: cezeri - 30 Ağustos 2018, 10:50:18Mouse u saga sola kaldırıp merkeze oturtuyorsaniz siz Logitech in sezgisel ivme sensörlü fareleri ile tanışmamışsınız. Hareketinize göre ivme verir. Hiç bir zaman kaldırıp geri gelmezsiniz.
Örneğin ekranın bir ucundan diğer ucuna yavaş yavaş hareket ederseniz 15cm de gidersiniz.
Ama aynı mesafeyi hızlıca hareket ederseniz 5cm de gidersiniz. Bu da size kısa mesafede çok daha büyük alanları kontrol etmenizi sağlar.

Link vercen mi hocam..

Birde solid works çizimü için pratik kısa yol tuşları olanlardan olsa süper olur..
Sizin tüm ihtiyaçlarınız mx master da.
Başta yüksek fiyatlı gelebilir ama rahatlığına alışınca başka hiçbir fare kullanamazsınız

ilyas KAYA

https://youtu.be/S9OgIIgR5Po

Fiyat konusunda çok farklı seçenekler olduğu için ürün satış linki vermiyim.

Tüm tuşları uygulamalara göre değişiyor. Mesela paint açtınız ileri geri tuşunun fonksiyonu değişiyor. Chrome açtınız değişiyor, solid açtınız değişiyor gibi. Video ingilizce ancak görsel anlatım olduğu için anlamak kolay.
Ayrıca mx master 2s değil de mx master için türkçe incelemeyi bulabilirsiniz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: cezeri - 30 Ağustos 2018, 16:40:14https://youtu.be/S9OgIIgR5Po

Tüm tuşları uygulamalara göre değişiyor. Mesela paint açtınız ileri geri tuşunun fonksiyonu değişiyor. Chrome açtınız değişiyor, solid açtınız değişiyor gibi. Video ingilizce ancak görsel anlatım olduğu için anlamak kolay.

🤤

tekosis

Alıntı yapılan: cezeri - 30 Ağustos 2018, 16:40:14https://youtu.be/S9OgIIgR5Po

Bu mouse benim bilgisayarımdan daha maharetli :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: tekosis - 31 Ağustos 2018, 02:06:28Bu mouse benim bilgisayarımdan daha maharetli :)

Adam sanki yeni çıkan audi a8 tanıtıyorlar öylede video çekmişler..

ilyas KAYA