Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Altin arama cihazi

Başlatan bulutay, 30 Ağustos 2018, 00:19:08

wtrk

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 30 Ağustos 2018, 16:55:43Kendin beni doğrulamışsın kurduğun cümleler ile :P

kazmak ile arazide dedektör ile gezmek arasındaki farkı kendinde bilinç altın aracılığı ile yazmışsın zaten :D

Diyorum ki elinde dedektör ile kendi evinde bahçende tarlanda olsa sit alanı olmadığı askeri alan vb. yerler olmadığı sürece dolanmak serbest bunun kanunda yasak olan kısmını bana bir yaz ondan sonra devam ederiz tartışmaya..

Kendi evin malın mülkün dahi olsa kazmayı vurduğun an suçlu duruma düşersin ki senin verdiğin örnek garip bir ironi :D hazırlık yapmak yaparken yakalanmak dediğin hiç bir yakalanma şekli görmedim de duymadım.Devlet ilgili kolluk güçleri ozaman senin evinde dedektör var diye de seni gelip alabilir :D

nitekim evinde bulunuyor her an kazı yapabilirsin bahçede öyle değilmi :P o yüzden okuyup tam anlamadan hele hele düşünmeden cevap yazmayın derim..

Sen bahçende arama yap şikayet etsinler, bak bakalım elindeki dedektörü alıp, hakkında soruşturma açılıyor mu açılmıyor mu ??

Bilip bilmeden konuşan sensin, arazide kendi arazin yada devlet hazinesi farketmez elinde dedektörle dolanamaZsın, bir üstteki arkadaş ilgili kanunu yazmış.

Millete bu şekilde yanlış bilgi verince parayla dedektör yapıp satan yada pohpohlayan biri gibi algıladım sizi, zira teknoloji ekibini tekel ilan edip ordan birşeyler öğrenip sağda solda cihazcık yaptığını sananları daha iyi demişiniz.
Bence millete yanlış bilgi vermeyin. Teknoloji ekininden Hüseyin bey Türkiye'ye bu alanda çağ atlatmış birisidir..

Haberide bulunca paylaşacağım.
Devlet evindeki, elindeki dedektörü poransiyel tehlike görebiliyor, kaçak kazı yapma ihtimaline karşı tepene biniyor..

inanmayan ben bir define sitesi sahbiyim, hanberlerde ortalama Aylık enaz 20-30 farklı yakalanma haberi gösteririm
NoBody Can Stop Me!!!!!

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: pro-TR - 30 Ağustos 2018, 17:33:39neredeyse 15-20 senedir dedektör yapmakla uğraştım, sonunda istediğim dedektörü yapamadım ama elektroniği az-çok öğrendim. kumsal vb yerler haricinde yani derinliği 50 cm i geçen durumlarda sizin dedektöre ihtiyacınız yok. başka sistemlere yönelmelisiniz. mesela bir küp altın arıyorsanız; altını bulacak dedektörünüz yoksa altının içine saklandığı küpü arayabilirsiniz. tabi bulduğunuz küpün boş olma ihtimalini de gözardı etmeyin.
son zamanlarda mantar gibi FLC100-FGM3 manyetometre sensörleri ile yapılan gradiometrelerin amacı da bu; zira bu sensörler sadece demir,kobalt ve magnezyuma tepki verirler. işlenmiş toprak (yani küp) çok yoğun mağnezyum barındırır. kısaca eski insanlar kap-kacak vb saklama kabları pişirilmiş toprak kaplar kullandıklarından magneyotemetre sensörleri ile bu kapları bulmaya çalışırlar.
şükür o hastalıktan kısmen kurtulduk ama elektronikte ki hızımızda yavaşladı haliyle...

Abi sen yaşıyon mu yav 😋

Epeydir görüşemiyoruz... Bıraktın gibi bu işleri..gözükmüyosun artık forumlarda ?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: wtrk - 30 Ağustos 2018, 21:06:31Sen bahçende arama yap şikayet etsinler, bak bakalım elindeki dedektörü alıp, hakkında soruşturma açılıyor mu açılmıyor mu ??

Bilip bilmeden konuşan sensin, arazide kendi arazin yada devlet hazinesi farketmez elinde dedektörle dolanamaZsın, bir üstteki arkadaş ilgili kanunu yazmış.

Millete bu şekilde yanlış bilgi verince parayla dedektör yapıp satan yada pohpohlayan biri gibi algıladım sizi, zira teknoloji ekibini tekel ilan edip ordan birşeyler öğrenip sağda solda cihazcık yaptığını sananları daha iyi demişiniz.
Bence millete yanlış bilgi vermeyin. Teknoloji ekininden Hüseyin bey Türkiye'ye bu alanda çağ atlatmış birisidir..

Haberide bulunca paylaşacağım.
Devlet evindeki, elindeki dedektörü poransiyel tehlike görebiliyor, kaçak kazı yapma ihtimaline karşı tepene biniyor..

inanmayan ben bir define sitesi sahbiyim, hanberlerde ortalama Aylık enaz 20-30 farklı yakalanma haberi gösteririm

Yasayı okurken define aramak ile kazmak arasındaki bağı hala kuramamışsınız..

Yasada belirtile  define aramak ile ilgili cümle yani bizzat kazı yaparak fiziki olarak toprağa mdahale ederek yapılan arama...

Yasanın herhangi yerinde dedektör ile elinde gezme arazide dedektör ile arama yapmak ( bak kazmak demiyorum) yasaktır suçtur diye bir madde varmı ?

Teknoloji ekibinden gayet iyi tanışıyoruz merak etme ordaki nickim beyazkuvvet idi 😉

Kimin yalaka kimin dedketör satmak için milleti pohpohladığına bakmal istiyorsan hüseyinin çevresindekilere bir bak derim sonra forumda benim durumuma bak anlarsın 😉

Millete överek sattıkları delta pulse serisi dedektörler patır patır letgoda satışta konuşturma şimdi beni..

Uğur elektronik gelsin hakkınızdan ne diyim size 😂

Sizve onun çevresindekiler cihaz satmak için birbirinizi pohpolamamış olsaydınız şuan herkesin elinde açık tüm dökümanları olan gradio meterinden tutta rezitiv cihazına kadar alet olacaktı..

Flc100 şeması paylaşıyorsun hop kaldırıyor neden bende yaptım benim de ürünüm var satıyorum olmaz... Bence dönünde önce ordakilere bi bakın ..

Andromeda

..birde define arama yönetmeliği varmış..orada kazıdan falan bahsediyor..100 m2 ile sınırlı falan..
kanunda ise "araştıran" kelimesi geçiyor..tanımlarda bir eksiklik var..
İstanbulun göbeğinde metal arama aleti taşıyabilirsin..sorun olmaz..
ama köy kasaba yolunda aramada bulunursa "vay define mi arayacaksın" diyebilirler..
aslında emniyete internetten sormak lazım nasıl uygulama yapıyorlar diye..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: elek - 31 Ağustos 2018, 08:21:01..birde define arama yönetmeliği varmış..orada kazıdan falan bahsediyor..100 m2 ile sınırlı falan..
kanunda ise "araştıran" kelimesi geçiyor..tanımlarda bir eksiklik var..
İstanbulun göbeğinde metal arama aleti taşıyabilirsin..sorun olmaz..
ama köy kasaba yolunda aramada bulunursa "vay define mi arayacaksın" diyebilirler..
aslında emniyete internetten sormak lazım nasıl uygulama yapıyorlar diye..

Kavramların ucu açık bakalım yasayı okuyan arkadaşlat o kelimeyi farkedecekmi dedim farketmişsiniz hocam..

Araştırma haklarıda devlete aittir diyor arama deyince kazmak manasında kullanıyor kelimeyi yasa maddesinde ki araştırmak burada extradan belirtilmiş vurgulamaya çalışyığım şey aynen buydu..

Realde uygulaması şu şekilde diye duydum.

Arazide sit alanı vs olmicak yakalansan dahi durum jandarmanın insiyatifine kalmış ama kazma kürek varsa elinde belinde işin sakat..ama yoksa sadece geziyorsan kolay en fazla elinden makineyi alıyorlar...faturası varda gidip emniyetten karakolda  jandarmadan alıyorsun suç teşkil eden bir durum yok..

Kaldıki bir çok mahkeme kararı var emsal sayılan.. Gazete haberleri ile olayı yorumlamak sıkıntılı . Bulunduğum ilçede faal olan jandarma istihparattan tanıdıklar vasıtasıyla makine toplamışlığım var anlattıklarına göre de kazı işlemi olmadan çökmüyorlar adamlara...

Hani en fazla para ceazsı kesernyada üstelersen vs emniyet güçlerine mukamleden alır işlem yapar.

sayangku

daha önce gradyometre yaptım  kendim kullandım fakir mezarı açtım kap kacak çıktı ama derinligi 1,5 metre  bile degildi sensörler flc 100 dü  ve çok magnetometer sensor gördüm test ettim hiç biri 10 metre
5 metre degildi tamam adc okuman kazancın iyi olabilir çok iyi devrede tasarlarsin eyvallah  ama dedim
metreleri geç hikaye  özellikle teknoloji ekibinin cihazi maksimum 2 metre dir  bilemedin 3 sinyal kazancını
arttırdıkca gürültü artıyor zaten her taraf manyetik alan  sen nasıl manyetik alanın farkini bu kadar iyi
ölçüp analiz edip 10 metre yapıyosun işte ben buna gülerim :) metal dedektörlerde pi denilen sistem var
oda metalin büyüklüne göre değişir  hadi oda olsun olsun 2 metre baslıkla 3 metre  ki altın yine hikaye
metali görür benim param olsa bile piyasada gerçekten 4 metre derinlik gösteren oto minarele ötmeyen
cihaz bulamam  olsa bile benim cihazi tune etmem gerekir  her seferinde oto tune iyi degilse yine öter
bu sefer dünyayı bilmem ama türkiyede işe yarar dedektör yok tek tek için var ama 40 cmlerden 30 cmlerden
alırsın malı

Hattusa

teknolojie. sitesinde kavgalar bitmedi buraya mı taşıdık, amaç bilgi paylaşmaksa kavgaya gerek yok. manyetometre sensörünü kopyeledim 3 yıl oldu. beni zorlayan mumetalin cinsiydi. zira bir kaç tip mumetal varmış bize lazım olansa no-effect tipiymiş, yurtdışında ararken izmirde tekstil ürünleri satan bir firmada komik fiyatlarda temin ettim. yapmak isteyen olursa yardımcı olurum. yalnız sonuçları hayal kırıklığına uğratırsa yapabileceğim bişey yok, zira bu sensör define cihazlarına pek yaramıyor.

Alıntı yapılan: sayangku - 31 Ağustos 2018, 17:18:17daha önce gradyometre yaptım  kendim kullandım fakir mezarı açtım kap kacak çıktı ama derinligi 1,5 metre  bile degildi sensörler flc 100 dü  ve çok magnetometer sensor gördüm test ettim hiç biri 10 metre
5 metre degildi tamam adc okuman kazancın iyi olabilir çok iyi devrede tasarlarsin eyvallah  ama dedim
metreleri geç hikaye  özellikle teknoloji ekibinin cihazi maksimum 2 metre dir  bilemedin 3 sinyal kazancını
arttırdıkca gürültü artıyor zaten her taraf manyetik alan  sen nasıl manyetik alanın farkini bu kadar iyi
ölçüp analiz edip 10 metre yapıyosun işte ben buna gülerim :) metal dedektörlerde pi denilen sistem var
oda metalin büyüklüne göre değişir  hadi oda olsun olsun 2 metre baslıkla 3 metre  ki altın yine hikaye
metali görür benim param olsa bile piyasada gerçekten 4 metre derinlik gösteren oto minarele ötmeyen
cihaz bulamam  olsa bile benim cihazi tune etmem gerekir  her seferinde oto tune iyi degilse yine öter
bu sefer dünyayı bilmem ama türkiyede işe yarar dedektör yok tek tek için var ama 40 cmlerden 30 cmlerden
alırsın malı

define cihazları dedektör ve manyetometre ile sınırlı değildir. çok çeşitli cihazlar vardır.

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: pro-TR - 31 Ağustos 2018, 17:19:21teknolojie. sitesinde kavgalar bitmedi buraya mı taşıdık, amaç bilgi paylaşmaksa kavgaya gerek yok. manyetometre sensörünü kopyeledim 3 yıl oldu. beni zorlayan mumetalin cinsiydi. zira bir kaç tip mumetal varmış bize lazım olansa no-effect tipiymiş, yurtdışında ararken izmirde tekstil ürünleri satan bir firmada komik fiyatlarda temin ettim. yapmak isteyen olursa yardımcı olurum. yalnız sonuçları hayal kırıklığına uğratırsa yapabileceğim bişey yok, zira bu sensör define cihazlarına pek yaramıyor.

define cihazları dedektör ve manyetometre ile sınırlı değildir. çok çeşitli cihazlar vardır.

Selami abi amaç kavga değil kavganın sebebine inmek bence..

Ordaki arkadaşlar birşeyleri yapıp başarıp kendi tekellerinde olsun istemelerinden dolayı durum buralara geliyor..

Sonra diyorlar ki o bey şu bey ülkede bu alanda epey yol kat etti..

İyide arkadaş o kattedi bilgi halen onun elinde..bana bir faydası yok..

Ülkeye hiç yok..alan dneyen kullanan o adamın bilgi ve beceresiyle bir yere getirbildiği cihazı iki gün sonra çöpe atıyor..

Ama elindeki bilgiyi paylaşsa herkes üzerine bir şey koyacak bak nasıl diyorsun mu metal aarken izmirde tekstilden çık uygun fiyata aldım diyorsun bunu kim biliyor ?

Basit bir örnek 3d yazıcılara bir bakın üreten adam kodu saklasaydı piyasa bu şekilde olurmuydu ?

Abi yıllardır ecnebiler bilmem kaç bin dolara makine yapıp satmış deyip duruyoruz ama makineyi değilde ürettiğimiz bilgiyi paylaşmadığımız için hala o makineleri dışarıdan alıyoruz.. Varmı ötesi hüseyinde ahmette istediği kadar dedektör yapsın satsın hatta yurt dışına satsınlar adam 1 tane gpr satıyor hepsine bedel...

Uzatmıcam..sensör ile ilgili başını ağrıtmak istiyorum hazırmısın..ama bak baştan sölim senden öğrendiklerim ile üzerine bende birşeyler koyabilirsem ne ala ama açık kaynak olarak paylaşım yapacağım..uyarmı ?

Hattusa

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 31 Ağustos 2018, 19:48:00Selami abi amaç kavga değil kavganın sebebine inmek bence..

Ordaki arkadaşlar birşeyleri yapıp başarıp kendi tekellerinde olsun istemelerinden dolayı durum buralara geliyor..

Sonra diyorlar ki o bey şu bey ülkede bu alanda epey yol kat etti..

İyide arkadaş o kattedi bilgi halen onun elinde..bana bir faydası yok..

Ülkeye hiç yok..alan dneyen kullanan o adamın bilgi ve beceresiyle bir yere getirbildiği cihazı iki gün sonra çöpe atıyor..

Ama elindeki bilgiyi paylaşsa herkes üzerine bir şey koyacak bak nasıl diyorsun mu metal aarken izmirde tekstilden çık uygun fiyata aldım diyorsun bunu kim biliyor ?

Basit bir örnek 3d yazıcılara bir bakın üreten adam kodu saklasaydı piyasa bu şekilde olurmuydu ?

Abi yıllardır ecnebiler bilmem kaç bin dolara makine yapıp satmış deyip duruyoruz ama makineyi değilde ürettiğimiz bilgiyi paylaşmadığımız için hala o makineleri dışarıdan alıyoruz.. Varmı ötesi hüseyinde ahmette istediği kadar dedektör yapsın satsın hatta yurt dışına satsınlar adam 1 tane gpr satıyor hepsine bedel...

Uzatmıcam..sensör ile ilgili başını ağrıtmak istiyorum hazırmısın..ama bak baştan sölim senden öğrendiklerim ile üzerine bende birşeyler koyabilirsem ne ala ama açık kaynak olarak paylaşım yapacağım..uyarmı ?

ister pulse, ister flc100 ,ister FGM3 hangi konuda bilgi almak istiyorsan bildiğimi sonuna kadar anlatacağım, muhakkak ki benimde atladığım-becerenediğim noktalar vardır. burada paylaşım olursa işi bilenler eksiklerimizi tamamlarlar diye düşünüyorum. istediğin konuyu sen seç elimden geldiğince,sitenin müsade ettiği yere kadar teori, bilgi ve belge noktasında yardımcı olurum.
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

mustafa_cmbz

Selami abim flc100 ile başlayalım olurmu..

Hatta bu konuda sensörün imalatı ile bana bir ara yardımcı olduğun bağdaştırıcı kart üzerine bu konuyu beraber yürütelim. Sonrasında benim asıl kafama takılan kendi işlemcili kartımızı herhangi bir 3d programına verileri aktarmak..

Hata ve hatta fgm3 de ilave edersek 3 konuyu birden götürebiliriz..

Forumda ticari düşünen kimse yok bu konularda kaldıki kimsede kıstlamaz.aksine piyasada dolanan milleti kandıranlara inat daha iyi olur.

Okuyalım öğrenelim tartışalım..BİLGİYİ sonuna kadar paylaşalım olmaz mı ? Ben daha sonra öğrenme sürecimde biriktirdiklerimi bir başlık aştında blog umda yayınlıcam..

Abi senden fgm3 flc100 ad623 ile yaptığımız kart üzerine elinde ilgili ne kadar döküman varsa paylaşırmısın ? Şemalar üzerinden vs gidelim bende kurayım şemaları.. Pcb istemiyorum ben çizerim pcb leri..

Hattusa

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 01 Eylül 2018, 16:12:19Selami abim flc100 ile başlayalım olurmu..

Hatta bu konuda sensörün imalatı ile bana bir ara yardımcı olduğun bağdaştırıcı kart üzerine bu konuyu beraber yürütelim. Sonrasında benim asıl kafama takılan kendi işlemcili kartımızı herhangi bir 3d programına verileri aktarmak..

Hata ve hatta fgm3 de ilave edersek 3 konuyu birden götürebiliriz..

Forumda ticari düşünen kimse yok bu konularda kaldıki kimsede kıstlamaz.aksine piyasada dolanan milleti kandıranlara inat daha iyi olur.

Okuyalım öğrenelim tartışalım..BİLGİYİ sonuna kadar paylaşalım olmaz mı ? Ben daha sonra öğrenme sürecimde biriktirdiklerimi bir başlık aştında blog umda yayınlıcam..

Abi senden fgm3 flc100 ad623 ile yaptığımız kart üzerine elinde ilgili ne kadar döküman varsa paylaşırmısın ? Şemalar üzerinden vs gidelim bende kurayım şemaları.. Pcb istemiyorum ben çizerim pcb leri..

madem FLC100 ile başlıyoruz o zaman adım adım bu sensörü yapalım. bağdaştırıcı kısmını sonraya alalım. zira bağdaştırıcının görevi 2 sensörün farkını almaktır. bağdaştırıcıda önemli olan 1-1 kopye çekmek değil, mantığını anlayıp daha iyisini yapabilmektir. yanlış anlama bağdaştırıcının 1-1 halide mevcut. ama bana göre yeterli değil. şimdi sen 1-1 sensörü yapabiliyormusun? hazır sensörle değilde 1-1 yapalım derim. genede sen bilirsin

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: pro-TR - 01 Eylül 2018, 17:15:58madem FLC100 ile başlıyoruz o zaman adım adım bu sensörü yapalım. bağdaştırıcı kısmını sonraya alalım. zira bağdaştırıcının görevi 2 sensörün farkını almaktır. bağdaştırıcıda önemli olan 1-1 kopye çekmek değil, mantığını anlayıp daha iyisini yapabilmektir. yanlış anlama bağdaştırıcının 1-1 halide mevcut. ama bana göre yeterli değil. şimdi sen 1-1 sensörü yapabiliyormusun? hazır sensörle değilde 1-1 yapalım derim. genede sen bilirsin

En son joker forumda konuştuğumuz ile kaldı bağdaştırıcı kart araya başka işler aldıydım arada kaynadı. Geçen akşam portatif bir devre bastım op291 ike yapsak sorun olmaz sanırım datasheetine bakmadım gerçi ama 2side single suplay beslemesi vardı diye hatırlıyorum..

Flc100 ile başlayalım neler lasım bobin değerleri nedir ne olacak mu metal nerden temin edicez mesela..

Bu temin süreçlerinde elimde 2 tane ems100 var bağdaştırıcı kartıda bu arada hallederiz diye düşünmüştüm geciktirmeden..

Allah korusun başına bişi gelse bu bilgiler senle beraber gidecek abim allah gecinden versin ama sakın ha bu bilgileri paylaşmadan bir yere gitmek yok usta ona göre 😋

Sensör için nasıl bir şematik oluşturacağız

Hattusa

ben bu etiketleri tekstil ürünleri satan bir izmir firmsından temin etmiştim. o zaman adedi 15 kuruş idi. 1 tane etiketten 3 tane mumetal çıkıyor, yani 3 tane sensör yapabiliyorsun. yurt dışından temin edeceğim diye uğraşma zira her mumetal olmuyor. eğer sipariş edersen no effect olanı bulman lazım. bence öncelik flc100 ü yapmak.ayrıca flc100 ün sprint layoutta orj. boyutlarda çizimini ekliyorum inceleyip şema çıkarabilirsin

http://dosya.co/g1qpkfygdwbf/FLC100PCB.rar.html

Hattusa

bir sırpın çizdiği şemayıda paylaşayım

mustafa_cmbz

Etiketten kastın dr etiket sanırım hocam?