ınverter kaynak

Başlatan telra, 01 Eylül 2018, 12:16:28

telra

sayın arkadaşlar welder kaynak makinası kondansatörler patlıyor ilginç bir şekilde powerdaki 1000.200 mf ler yardıma ihtiyacım var

devrecii

Giriş köprü diyot nedeniyle olabilir.

telra

yanıtın için sağol değitirdim ama yine aynı bunda kondansatörler seri bağlı anlam veremedim

elektronik

kondansatörler seri bağlı ise aralarında (her kondansatöre parelel) direnç olmalı gerilimi bölmek için. direnç yoksa kondansatörlerden bitanesi patlayabilir.

telra

direnç te yok welder kaynak makinesi anlam veremedim

elektronik

bağlantı şekli , resim v.s yokmu ?

devrecii

Alıntı yapılan: telra - 04 Eylül 2018, 11:40:10yanıtın için sağol değitirdim ama yine aynı bunda kondansatörler seri bağlı anlam veremedim

Küprü diyottan sonra bağlanan kondansatörde boşta iken voltaj 320 voltu bulabiliyor hatta şebekede gürültü varsa boşta
350 voltu bile bulabilir. Yani min  350-400v kondansatör koymak gerekir. Yük çekilirken bu voltaj 220v düşer.

Senin kullandığın kondansatör 1000uf 200v bu konulamaz bu nedenle adamlar iki kondansatörü seri bağlarayak 400v 500uf
kondansatör elde etmiş oluyor.

@elektronik dediği gibi her kondansatörün yanına 300k --500k direnç konulması çok iyi olur bir kondansatörde aşırı voltaj birikmesine engel olur. Tabi boşta iken.

telra

söylediklerinizin tümüne baktım gerçekten bu makinede 1000.mf.200.v.kondansatörler kullanılmış 6 adet acaba diyorum tamamınımı değiştirmek gerekir saygılar

sezgin05

Yüksek güçlü smps sistemlerde elektrolitik kondansatörleri ani şarjdan korumak için seri, wattlı bir direnç + röle ile yumuşak şarj devresi vardır. Belki sizin röle kontakları yapışık kalmış olabilir.

telra

elektronik

bir resim bağlantı şekli v.s yokmu ?

kondansatörler 200 volt olduğuna göre kesin seri bağlıdır düşüncesiyle yazıyorum.

birbirine seri bağlı kondansatörlerden bir taraftaki bozulduysa ve siz sadece onu değiştirdiyseniz yeni  olduğundan iç direnci farklıdır büyük ihtimalle birde farklı marka ise iç dirençleri kesin farklıdır. bir taraf daha daha fazla şarj olduğundan 200v geçince bozulması doğal. seri bağlı kondansatörler aynı olmalı ikiside yeni ve aynı marka olmalı. ayrıca aralarında mutlaka direnç olmalı.

telra

doğru söylüyorsunuz bu gibi durumlara eskiden beta farkı denirdi saygılar hepsini dikkate alacağım