Elektromıknatıs deşarj etme

Başlatan AyEsBiBe, 04 Eylül 2018, 11:13:53

AyEsBiBe

Merhabalar, bir projem için elektro mıknatıs yaptım. (220 VAC trafodan) 24v 2A ile besliyorum. Multimetre ölçümünde 2A akım çekiyor.

Proje gereği mıknatısı saniyede 10 - 12 kes açıp kapatıyorum. (NE555 defresi ile) mosfet ilede anahtarlamayı yapıyorum.

Sıkıntım: akım verip kestiğimde mıknatıslanma devam ediyor, anahtarlama yapana kadar bırakıp tekrar tutması gerekiyor fakat kapandığında bobinde akım kalması sonucu mıknatıslanma devam ettiği için, stabil bi açma kapama işlemi yapamıyorum.

Bu hızlarda anahtarlama yaparken bobini anında deşarj etmek için önerileriniz varmıdır ?

İyi forumlar dilerim..

Kabil ATICI

Kullandığın çekirdeği değiştir. Demir çekirdek kullanıyorsun sanırım. Manyetize olma özelliği var galiba. Silisli saç türünde bir malzeme ve ferrit türünde bir malzeme kullan. Bunlar manyetize olur ama kısa sürede yok olur.
ambar7

muhendisbey

Çekirdek dışında ters yönde mıknatıslanmayı bozacak ac yada dc akım verebilirsin. Dipollerin yönlerini dağıtırsan mıknatıslanma ortadan kalkar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

AyEsBiBe

Kullandığım çekirdek trafonun kendi nüvesi. Ters yönde akım verebilmek için nasıl bi devre kullanmalı ?

yas

Ters emk yok etmek için bobine ters diyot kullanmayı denedin mi?

Zoroaster

H bridge ile surmen gerekiyor. Solenoid akimini kesmek icin once ters yonde voltaj verip akimi sifirlayacaksin daha sonra tamamen voltaji keseceksin.
Seytan deliginden kacti.

E-x8

Şu sıra bende bir elekromıknatıs yapmak istiyorum. @AyEsBiBe şemanızı paylaşabilir misiniz?

devrecii

Ters yönlü yardımcı bir sargı sarabilirsiniz (tabi yer varsa) kolayca sürebilirsiniz , zoroaster hocanın dediği gibi fullbridge de sürebilirsiniz ama birsürü devre lazım.

Trafoda ikinci bobini saracak yer vardır , aynı sayıda sararsan güzel olur ama daha az da sarabilirsin,  her kapanmada bir Pals bu bobine verilecek.

basitçe bir örnek verirsek 

Alıntı yapılan: yas - 05 Eylül 2018, 14:27:19Ters emk yok etmek için bobine ters diyot kullanmayı denedin mi?

Aslında doğru  diyot var mı ? Shotkky mi ?
Saniyede 15 defa aç kapa yapıyormuş , diyot trafoyu boşaltacak zamanı bulamıyor olabilir.

Zoroaster

Bobine ters diyod bu uygulamada asil sorun kaynagi.

Solenoidde miknatisiyet iki sebepten yok olmaz.

1. Demir nuve artik miknatisiyet kazaniyordur ki bu durumda ters yonde miknatislama sart.
2. Solenoid enduktansi cok yuksekdir ve voltajin kesildigi sure icinde bobin akimi sifira inemiyordur.

Eger 2. durumdan dolayi basiniz dertte ise MOS u yuksek voltajli secin ve bobin uclarina diyod baglamayin. (Diyod baglayacaksaniz seri direc de baglayin)

Solenoide paralel R yada yeri RC baglayin. R de kucuk olmasin. Varsin Drainde yuksek voltaj palsi olussun.
Seytan deliginden kacti.

devrecii

Hocam sizin dediğiniz "ideal" bobinler için geçerli değil mi ?

Mesela forward yapıyı düşünelim mosfet iletime geçiyor bobin doluyor mosfet kesime gittiğinde trafoda kalan manyetizma
tekrar diyot aracılığa 300vdc şebekeye geri veriliyor peki diyotu bağlamasak ne olur trafo doyuma ulaşır , ı bu konu başlığındaki problemin aynısı olur, 

Şebekeye geri vermesin de ters diyottan geçirsin , sonuçta elektronlar ters yönde gidip ters manyetizma oluşturmuyorlar mı ?

Flyback da air gap konulmasının nedeni mıknatıslanmayı engellemek değil mi ? Çünkü çıkış diyotu çıkışda kapasitörde biriken  voltaj nedeni ile trafoyu boşaltamıyor ve mıknatısanma oluyor

Tabi bunlar benim tahminim  ;D 

FORWARD

Peki arkadaş aynı bu şemadaki gibi bağlasa ne olur ?

Zoroaster

Alıntı YapMesela forward yapıyı düşünelim mosfet iletime geçiyor bobin doluyor mosfet kesime gittiğinde trafoda kalan manyetizma

tekrar diyot aracılığa 300vdc şebekeye geri veriliyor peki diyotu bağlamasak ne olur trafo doyuma ulaşır , ı bu konu başlığındaki problemin aynısı olur, 
Diyodu kullanmazsa trafo flyback modunda calismak ister fakat sekonder ters bagli oldugundan mos off oldugunda dehset flyback voltaji enduklenir ve mos delinir.

Cift sargi kullanildiginda sorun zaten yok.

Normal tek transistorle suruste solenoidin uclarindaki paralel diyoda seri bir kac yuz ohm direnc bagladiginda sorunun cozulme ihtimali yuksek. Fakat MOS u biraz yuksek voltajli secmesi sart.

Aksi takdirde ya push pull sarim kullanacak ya da H bridge. Yada semasini verdigin forward yapi gibi.

Fakat bu yapida nuve bir sekilde artik magnetisiyete sahipse onu sifirlayamaz. Sadece bobine basilan akimin yaptigi miknatisiyeti sifirlar.
Seytan deliginden kacti.