Dot Matris Led Display Sürme

Başlatan izturk, 06 Eylül 2018, 16:00:04

izturk

Merhaba Arkadaşlar,

3.3v mcu ile dot matris display sürmeye çalışıyorum. Devrede bi mantık hatası yaptım galiba ama bir türlü bulamıyorum.
Resimdeki gibi satırlar + sütunları - şeklinde bağladım. Satırlara pnp transistör ile + verip sütunları uln2003 ile - sürmek istedim.

Devreyi sadece 3.3v ile beslediğimde (sedece programlayıcı bağlı iken) istediğim görüntüleri elde ediyorum.
Ancak 5v beslemeyi bağladığımda herhangi bir sütunu açtığımda diğer sütunlar da yarı yanık hale geçiyor.

EGE

Pnp transistörün Kolektör bacağını 4K7 ile gnd bağlayıp dener misin.

tekosis

10k pullup direncini beyz ile Rb direnci arasına bağlayın.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

RaMu

Detaylı incelemedim ama:
Sutunlardan +5V a pull-up direnci (4k7) at.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

izturk

Alıntı yapılan: EGE - 06 Eylül 2018, 16:33:41Pnp transistörün Kolektör bacağını 4K7 ile gnd bağlayıp dener misin.
denedim @EGE hocam aynı.

Şimdi şunu farkettim. iki adet uln2003 bağlı yani 14 sütun var. mesela sadece birinci satır ve birinci sütunu aktif ettiğimde ilk 7 sütun yanıyor. sonraki 7 sütun sönük. yani sütunlardan sadece birini açtığımda o uln deki tüm satırlar açılıyor. ama satırları açmadığım halde + yı nereden alıyor anlamadım.

parda

Merhaba

Satır sürme devrenizdeki pnp yi npn bir transistörle sürünüz
Amaç MCU çıkışını open collector yapmak
kolay gelsin
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

izturk

Alıntı yapılan: tekosis - 06 Eylül 2018, 20:03:0410k pullup direncini beyz ile Rb direnci arasına bağlayın.
bunu yapınca satırlar düzeldi.

uln nin gnd bacağındaki direnci söküp direk toprağa bağlayınca da sütunlar düzeldi. yanlız şimdi lede seri direnç kalmamış oldu.

pnp nin kollektör ucuna mı seri direnç atsam tavsiyede bulunabilirmisiniz.

fide

En uygunu her ledden sonra direnc atmak. Tabii mümkünse. Eğer hazır panel kullanıyorsanız durum biraz zor. Bir arkadaşım Tpic6b595 ile hazır panel kullandı
 Akım ayarını entegre kendisi yapıyor.

Eğer her lede bağlama şansınız yoksa satırlara bağlayıp deneyin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com