Triac arızalanınca kısadevre olurmu ?

Başlatan ÜC, 08 Eylül 2018, 12:03:50

ÜC

Triac arıza olduğunda A1 ve A2 arası kısadevre olabilirmi ? Karşılaştığım birkak arızada açık devre idi triaclar.

agora_meyhanesi42

Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

omereliusuk

Maallesef olur. Bunun yüzünden kuluçka makinasındaki bir sürü civcivi telef ettim.

ÜC

Kısadevre oluyorsa sorunum var demektir.80 watlık bir ampulü max 30 watt ile kullanmak amacıyla yukardaki devrede pota seri drenç bağladım.Pot sonunda iken 30 watt alıyorum , eğer triac kısadevre olursa ampul 80 watt ile çalışacak ki bunu hiç istemiyorum.
   Triac arızalansa bile ampulün max 30 watt ile çalışmasını (ekleme:yada akımın kesilmesini) nasıl sağlayabilirim ?

Zoroaster

80w ampul yerine 30w ampul kullan.
Seytan deliginden kacti.

Andromeda

Alıntı yapılan: Zoroaster - 08 Eylül 2018, 13:41:4680w ampul yerine 30w ampul kullan.
..güzel çözüm..peki 30 Wat ı 10 w kullanmak isterse ne olacak..
esas soru bu :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Zoroaster

Ampule giden enerji artarsa akim sens devresi olaydan haberdar olacak ve role ile enerjiyi kesecek.

Triyaka guvenmiyorsaniz mecburen role kullanacaksiniz.

Haaa 30w yerine 10w ampul kullanilabilir. Boylece 10w uzerine cikilamaz.
Seytan deliginden kacti.

ÜC

Alıntı yapılan: Zoroaster - 08 Eylül 2018, 14:23:55Ampule giden enerji artarsa akim sens devresi olaydan haberdar olacak ve role ile enerjiyi kesecek.
Triyaka guvenmiyorsaniz mecburen role kullanacaksiniz.

Haaa 30w yerine 10w ampul kullanilabilir. Boylece 10w uzerine cikilamaz.

Bülent hocam buna imkan yok kutu yukardaki devreye göre , birkaç eleman ekleyebilirim ama role sığmaz.Devrede DC voltaj yok basit dimmer devresi (verdiğim devrenin benzeri) yani role çok zor.
  80 w yerinde 30w var , korkum triac kısadevreye geçerse 30w ayarladığım güce max güç gidecek ve lamba tehlike oluşturacak.
  Max 30w verecek şelilde drenç ile gücü kısıtlasam , 0-30 arasıda dim yapsam ?

Zoroaster

Triac kisa devreye gecerse enerjiyi kesebilmen lazim. Triac basit bir lamba yukunden dolayi arizalanmaz. Fakat bu ihtimali tamamen elemek istiyorsan role kullan. Ya da devreye sigorta ekle. Ters bir durumda ikinci bir triac ile sigortayi attir.
Seytan deliginden kacti.

Sozuak

Ptc ekleyin tv demanyetizasyon bobinlerindeki gibi. Triyak kisadevre olursa cekilen akim artar. Isinan ptc degerini arttirip kesime kadar gider.

fide

Daha basit şekilde iki tane 70- 80watt lambayı seri kullanın. Bu sayede triyak kısa devre olsa bile 35-40watt üzerine çıkmaz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

serter

Kullandığın ampul omik ise Triac tarafından çok sıkıntı çekmezsin. Çünkü akım ile gerilim aynı frekanstadır. Standart bir Triac devresi ihtiyacını karşılar. 30W ampul demişssin. Bu da 30/220=0.13 A e tekabül eder. O yüzden Triac çok fazla zorlanmaz. BTA136 çok rahat işini görür.
Ama ampül endüktif yük ise Triac ihtiyacını karşılamakta zorlanır. Çünkü Akım gerilimden geride gelir. Triac'ı korumak için snubber devresi ilave etmen gerekir. Bu snubber devreleri de devrene göre değerleri değişir. Ama genellikle 39R direnç ile 10nF 400V kapasitörü Triac'ın A1 A2 uçları arasına seri olarak bağladığında senin işini çözer diye düşünüyorum.
ihtiyaç duyduğun akım düşük olduğu için triac ile çok rahat çözersin. Yüksek akımlarda Triac'ın aşırı ısınması çok sıkıntılı bir durum.

ÜC

"devreye sigorta ekle. Ters bir durumda ikinci bir triac ile sigortayi attir" Dim ile max 80V gerilim veriyorum 100V ve üzerinde sigorta attırmayı çalışabilirim hocam ama 2.triac ile bunu nasıl yapacağımı tasarlıyamadım kıt kafamda.

Yine aynı şekilde 100V veya üzerinde PTC nin devreye girmesini çalışacağım Sozuak hocam

Seri 2 yük eklemek çok zor devrede

Amacım triyakı korumaktan çok kısadevrede enerjiyi kesebilmek veya sönümlemek.

Ben çalışayım biraz tıkandığımda buradayım yine.Fazla sürmez zaten yapamadım diye dönerim muhtemelen.

ÜC

Daha önce hiç varistör kullanmadım. Değerindeki voltajı geçince kısadevre olan eğer uzun süre devam ederse arızaya geçen bir elaman olarak okudum. Bu varistör 95 voltluk , yüke seri olarak bağlansa olurmu. Ben max 80 volt olarak ayarlıyorum çıkışı , kısadevre olduğunda çıkış 220 volt olacak varistör arızaya geçecek mi ?
   Yük 30w olunca buna göre sigorta bulmakda zor.Ptc yi araştırıyorum.

yesilu

resettable fuse yi araştır, işini görebilir. bu da ptc kökenli bir eleman ama gerilim ve akım değerleri var (nedenini bilen varsa aydınlatsın, benim tahminim o gerilimin üstünde bozuluyor) , normal sigortada gerilim çok önemli değil, akımla atar, yenisini takarsın.varistör + sigorta şeklinde kullanılıyor elektronik aletlerin güç girişlerinde, varistör belli bir gerilimden sonra kısdevre olup sigortayı attırıyor.