Triac arızalanınca kısadevre olurmu ?

Başlatan ÜC, 08 Eylül 2018, 12:03:50

ÜC

Alıntı yapılan: yesilu - 08 Eylül 2018, 21:51:28resettable fuse yi araştır, işini görebilir. bu da ptc kökenli bir eleman ama gerilim ve akım değerleri var (nedenini bilen varsa aydınlatsın, benim tahminim o gerilimin üstünde bozuluyor) , normal sigortada gerilim çok önemli değil, akımla atar, yenisini takarsın.varistör + sigorta şeklinde kullanılıyor elektronik aletlerin güç girişlerinde, varistör belli bir gerilimden sonra kısdevre olup sigortayı attırıyor.

varistör + sigortayı bu şekilde bağlayacağız sanırım.

Varistörüm yok pazartesi denemek olacak ilk işim.

The Turnstile William Barnes

fide

Alıntı yapılan: Ümit Coşkun - 08 Eylül 2018, 22:41:00varistör + sigortayı bu şekilde bağlayacağız sanırım.

Varistörüm yok pazartesi denemek olacak ilk işim.

The Turnstile William Barnes

Varistoru bu şekilde bağlamanız işe yaramaz. Ancak voltajınız Varistor voltajı üzerine çıkarsa o zaman sigırta atar. Örnek varistor 275 volt olsun. Ac 275 voltu görünce varistor atar. Ama siz 220 sinus dalgada atmasını istiyorsunuz.
Tahminim burda varistor işinizi görmeyecektir.
Çaycı, ütü, tost makinesi gibi yerlerde kullanılan termik kesiciler var. Lambaya yakın yere takıp belki termik kesiciyi kullanabilirsiniz. Nırmal sıcaklık atıyorum 100 derece, triyak kısa devre olursa 150derece. 110-120 arasına ayarlarsanız triac bozulursa aşırı ısınmayı engelleyecektir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Andromeda

..mA lik küçük cam sigorta var..onlardan dene..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

F.T

80 watt lamba bağlı iken 30 watt kullanıp 130 ma çekiyorsan,kısa devrede max 80 watt olacağı için 360 ma çekecek.sigortaya 150 ma taksan kısa devre sonrası şak diye atacak . Bu olmuyormu?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ÜC

Kusura bakmayın benim ifadem yanlış olmuş en başta.  80W lambayı çıkartıyor yerine 30W takıyorum.Dim ilede max 80V çıkış verecek şekilde ayarlıyorum. Triac kısadevre olursa 220V verecek bunu hiç istemiyorum.

fide hocam AC 95V varistör kullananırsam kısadevre durumunda triacda 220 çıkış olacağından varistör sigortayı attırır diye düşündüm.

ma lik sigorta siparişleri verdim , gelince deneyeceğim hepsini. Max 30W çıkışı trimpot ile ayarlıyorum , duruma göre bu değer değişebilecek o zamanda sigorta değerininde değişmesi gerekecek.Varistör kullanırsam sigortada değişiklik olması gerekmiyeceği için varistör kullanmak tercihim olacak

Andromeda

..haydaaa.işler değişti..ya boşver 80 watı veya voltu..
ne cihazı yapmak istiyorsun?
lambaya 220 V gelse ne olur ki..zaten lamba 220 V luk değil mi..ama triyak bozulunca anlamaksa maksat.. başka birşey yapmak lazım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ÜC

Tamam kızmayın elek hocam , toparlamaya çalışayım.

Max 80V ile çalışması gereken bir ampulüm var.Ampule daha yukarı volt verirsem patlıyor.220V girişi dim yaparak hem voltajı değiştirmek hemde potun tam turunda max 80V vermesini sağlamak istiyorum.Eğer triac arızaya geçerde dim devreden çıkarsa lambaya 80 yerine 220 gidip patlatacağı için buna çözüm arıyorum.Burada ampulün patlamasının bir önemi yok ama tehlike arzediyor.

Çözüm olarak triacın A2 çıkşı ile yükün girişine (çizimi var yukarıda) bir varistör bağlarsam (95V AC) varistör sigortayı attırır diye düşündüm.

tekosis

bu dimmerde max ve min ayarları var.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kabil ATICI

Bu 80V olayı o kadar önemli. Kasma, 220V/80V trafo kullan. Hatta özellikle trafoyu dim için kullanacağınızı belirtin.
Giriş tarafından o triaklı devreyi koyun. triak kısa devre olsa bile lamba gerilimden dolayı bozulmaz.

Çünkü resimdeki devre maksimum gerilim civarında iken, şebekeden gelebilecek parazitlerden veya gerilim dalgalanmalarından maksimum gerilimi aşması çok kolay olur.

Ayarı kesin olan devrelerde daha karmaşık devreler gerekiyor. Yük uçlarındaki besleme geriliminden ve yük akımından geri beslemeler ile sistem kararlı halde tutuluyor.
ambar7

ÜC

Tekosis hocam verdiğiniz devrenin aynısını kullanıyorum bende 2 pot var. A B kısadevre iken ve dimleme yapıldıktan sonra triac arızalanarak kısadevre olursa yükte kaç volt oluşacak ?  220V olacak , bunu istemez isek sistemi durduracak bir çözüm arıyorum.

Kabil hocam devreyi küçültmek için çok uğraştım trafo seçeneği çok ağırlaştıracak devreyi.

Ben tecrübeli değilim ama sigorta+varistör mantıklı gibi duruyor verdiğim çizimde. OLmazsa ptc deneyeceğim olmazsa yokedici (keser) bekliyor kenarda.

ÜC

Varistör ve sigorta ile sorunu çözdüm arkadaşlar. İlgilenen ve cevap yazan tüm arkdaşlara   teşekkür ederim.

cann

Triac arızası ile bir soru eklemek istiyorum.
düşük akımda normal çalışırken, sadece yüksek akımda kısa devre olması gibi bir arıza olur mu?