Düşük Akım Kapasiteli Buck Converter

Başlatan neccarzade, 10 Eylül 2018, 18:06:23

neccarzade

Merhabalar,
PLC'nin 10V ucuna pwm ile istenilen voltajı vererek PLC çıkışını kontrol etmek istiyorum.
Normal bir anahtarlama devresi ile yaparak istediğimi elde edemem gibi geldi.
Ekteki şemaya benzer bir buck converter tasarımıyla çözüm mümkün gibi geldi ama tam emin olamadım.
Tecrübe sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
saygılar

marecrisium

Bu devrenin çalışması mümkün değil, transistörü sürmek için sürücü devre kullanmanız veya transistör tipini değiştirmeniz gerekiyor.

tunayk

Niye çalışmıyormuş? Buck illaki mosfetle yapılır diye bir kural mı  var?

Transistör ısınabilir, beklenenden fazla kayıp olabilir vs. Ancak çalışmaması için sebep nedir?

neccarzade

@marecrisium hocam teşekkürler. transistör yerine irf510 veya uygun bir n channel mosfet kullanmayı düşünüyordum.
Burada sıkıntı olan optoküplörün yüksek frekansta devreye girip çıkamaması mı yoksa mantıksal bir durum mu? (Buck converterin temel topolojisine aykırı bir durum mu var?)

devrecii

Normal genel maksatlı optokupler , 1us-5us ON durumuna geçer OFF durumuna ise 20us-80us de geçer ve geçişler parabolikdir logic değil.

3-5 khz hız yeterli ise sürebilirsin.

Optokupler mosfet sürücüleri var, ozdisanda var ,  onlar daha hızlı onları kulanablirsin.

İzolasyon şart mı ? 

neccarzade

@iboibo hocam teşekkürler. PLC çok yüksek akımlı bir sistemi kontrol etmek için kullanılıyor. PLC'nin iç yapısını pek bilmediğimden izolasyona ihtiyacım da yoktur belki. Ama işi sağlama almak adına böyle düşündüm. Dediğiniz tür malzeme mantıklı geldi.

tunayk

Alternatif olarak Plc nin çıkışındaki 24V pwm i dirençle yarıya düşürüp bunu da 2 kere direnç kondansatör ile - örneğin 10K + 100n - filtreden geçirirseniz işinizi görecek şekilde 0-10v DC elde edebilirsiniz.

Belki lineerite sorun olabilir bunu da plc içinde yazılım ile düzeltebilirsin.

devrecii

@neccarzade opto driveri bu şekilde bağlaman lazım  ,  alttaki gibi bağlamanı öneririm ufak bir trafo kullanıp ayrı voltaj verirsen sorunsuz çalışır. Pdf lere baktım hızları çok iyi ama tlp250 dışındakiler min 15v da çalışıyor . tlp250 10v da çalışabiliyor, 

bunlar zor geliyorsa gatei bobin sürerek izole çalıştırma seçeneğin de var.

Amacı tam anlamadım 0-10v analog çıkış mı elde etmek istiyorsun ?  Bu analog çıkış başka bir devreyi mi kontrol edecek yoksa buck konverter çıkışı bir şeyi mi sürecek    başlık böyle diye sordum "Düşük Akım Kapasiteli Buck Converter"  ->" PLC çok yüksek akımlı bir sistemi kontrol etmek için kullanılıyor"

neccarzade

@iboibo Amacım PLC'nin analog girişine pwm aracılığıyla 0-10V arasında gerilim üretmek.
PLC de okuduğu gerilime göre kontrol ettiği sisteme bir çıkış veriyor.
Çok yüksek akım basmasına gerek olmadığından dolayı başlık o şekilde oldu. Klasik bjt-mosfet anahtarlamasıyla olmayabilir diye böyle bir sistem kurayım istedim.(pasif elemanları da ekleyince buck converter'a benzedi sistem) Buck converter gereksiz de olabilir. Yanlış da düşünüyor olabilirim. O yüzden sizlere danışmak istedim.

devrecii

O zaman bulara hiç gerek yok .

KOndansatör ve dirençleri uygun değerde girip (filitre için) plc ye verebilirsin.

Peki nasıl bir sinyal var girişte , frekans sabit mi , frekans kaç ? yüksek frekansda yüksek hızlı opto kullanabilirsin yada mosfet driverin çıkışına bir dyot bağla aşağıdaki devrenin aynısı.

RaMu

Hazır DAC kullanılsa daha garanti olmaz mı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html