Aurdino ile iot başlangıcı nasıl olur

Başlatan erkan614, 12 Eylül 2018, 10:11:05

erkan614

İyi günler,
bazı şeylere başlayıp gerliştirme kitini alıp 1 satır kod yazmadan bırakma alışkanlığım devam ediyor :)
şimdiye kadar
teksasın eternet ile alakalı bir kiti
st nin neden aldığımı bilmediğim iki farklı kiti
msp 430 kiti
texasın şu saati
xbee geliştirme kiti
gibi bazı kitler bunlarla açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum
ama olsun dükkanda bir yerlerde hurdaların arasında eskiyen bu kitler elbet birgün işe yarar :)
şimdi aurdino üzerine esp veya hc06 modül takmaya karar verdim :)
tabiki öncelikle aurdinoda led yakıp söndürme gibi en temel iş ile başlıycam
çünkü yukardaki kitler için değil de bu cihaz için çok fazla döküman eğitim videosu vs bulurum heralde
yavaştan nette yaptığım aramalar sonucu eğitim dökümanına ulaşıyorum
peki siz ne tavsiye edersiniz hangi yardımsever kişinin videolarına bakayım
veya bizim forumda birisi bunu yaptımı? Atmel başlığında aradım pek bulamadım
Saygılar

LukeSkywalker

Nodemcu ile baslayin. Arduino ide ile kullaniliyor. Kodlama ayni. Yakinda bir deney kiti ve kitap cikaracagim bununla ilgili.
https://mikrodunya.wordpress.com/?s=Nodemcu

MrDarK

Merhaba hocam selamlar,

Anladığım kadarıyla profoesyonel olarak bu alanda ilgilenmiyorsunuz. Hoş profesyonel olsanızda ben şunu anladım. İş aradığım ve kendimi geliştirme amaçlı yürüdüğüm zamanlarda fark ettim ki birçok farklı marka birçok farklı kit biriktirmişim tıpkı sizin gibi. Sonrasında ev taşıma, ev kurma sebepleri ile geriye dönüp baktığımda elimde birçok kit biriktiğini bunun bayanların alışveriş merakı gibi bu şekilde kit biriktirmenin bana haz verdiğini farkettim. Bundan vazgeçebilmek için kit almayı bıraktım, elimdeki mevcut kitleri de tek bir markaya sabitleyerek "ST" diğer farklı markaları ise satarak elimdeki kitlerin bir kısmından kurtulabildim :)

Tabiki farklı chipler ve farklı markalar farklı tecrübelere sebep oluyor. Fakat eğer yeterli vaktiniz ve enerjiniz yok ise istifçilikten başka bir işe yaramıyor. Şimdiki marka seçimini ise çalıştığım iş yaptığım aileye göre tercih ettim, bu demek değildir ki ömür boyu bir firmaya bağlı kalayım. Eğer çalıştığım yer farklı bir mcu kullanmayı düşünürse tabiki o aileye ağırlık vereceğim. Kısaca rüzgar nereden eserse.

Sorunuza gelirse eğer profesyonel bir çalışan değilseniz ESP ve Arduino ürünleri library, örnekler ve videolar bakımından çok zengin. Bende bu ürünleri test prosesleri için sıklıkla kullanıyorum. Çok hızlı uygulama çıkarma ve örnek oluşturması açısından faydalı ürünler. ESP'nin iki versiyonu var ESP32 ve ESP8266 ikiside arduino idesi ile programlanabiliyor. Eğer amacınız konu başlığında yazdığı gibi IoT ise hiç arduino mega uno gibi şeylere bulaşmadan bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca HC05 - 06 gibi 2010'larda kalmış bluetooth teknolojileri ile uğraşmayın derim. Bluetooth 4.0 ve üzeri modüllere yönelin çünkü yapı ve uygulama yönleri 3.0'a göre epey farklı. Ayrıca 4.0 ile birlikte bluetooth protokolünde low-power özelliklerine ağırlık verildi bu sebeple IoT işlerinde faydalı olacak sensörler olarak kullanılabiliyor. Bluetooth modül olarak HM-10 veya HM-11 önerebilirim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

erkan614

@LukeSkywalker evet iyi fikir ama bazı şeyleri baya unutmuşum aurdino ile başlayıp bazı basit şeyleri halledip iot a geçicem
@MrDarK zamanım çok ama enerjim yok işlerim çok kafamı kaplıyor
aslında oldukça profösyönel işler yapıcam :) internetli lamba :)