L6235 3 faz BLDC SÜRÜCÜ ENTEGRESİ HAKKINDA

Başlatan görkem, 12 Eylül 2018, 15:16:44

görkem

Arkadaşlar Merhaba,

Aşağıda resimde entegrenin datasheet inde bulunan örnek şeması mevcut.Fakat vref bacağına tacho bacağından gelen bilgi ile opamp la  kontrol sağlanmış.
Ben mikrodenetleyici ile entegreyi kontrol edebilme şansım mevcut mu ?
 Tecrubeli arkadaşlardan  yöntem ile ilgili öneri bekliyorum.

İyi Çalışmalar.

apsis

Hız kontolü yapabilirsin. Ürünün ST'deki sayfasında:
https://www.st.com/en/motor-drivers/l6235.html

AN1625 olan dökümanı güzelce incele entegreyi daha detaylı anlatıyor.
MCU ile hız kontrolü için Design Notes & Tips başlığı altında DT0001 nolu uygulama notu var. Burada aradığın şey var.
Ayrıca Vref ile de kontol yapılabiliyor sanırım.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

görkem

DT0001  adlı dökümanı incelediğimde FWD/REV bacağına %50 nin altında pwm verildiğinde motor test yöne deneceği
%50 nin üzerinde pwm verildiğinde FWD yönünde deneceği ve hız ayarının yapılacağı yazılmış bu yöntemi tam algılayamadım yön pinini bu şekilde nasıl kullanabiliyor ki?
VREF bacağı torku sağlayan bacak sanırım. VREF bacağına pwm versek torku düşürüp hızı arttırmış olmaz mıyız ?

apsis

Sitedeki sorun yüzünden mesajını görememişim. Arkadaşım benim sana tavsiyem hemen bir tane pcb bas dene. Kullanmadığım için ayrıntılı bilgi veremiyorum.

görkem

bende yeni gördüm dönüşünüzü teşekkür ederim sipariş edip deneyeceğim.
Birde sensörsüz kullanılan bldc motor sürücü yapısı var ilk adımı hall sensör olmadan nasıl tetikleyebilip ayarlıyor sensör kullanılmadan kullanılan sürücü yapısı nasıl çalışır

apsis

Ben sensörlü komütasyon yapmıştım. Sensörsüz için ise sürüsüyle döküman bulabilirsin. Microchip, Texas, St gibi firmaların fazlasıyla dökümanları mevcut. Biraz araştırırsan bulursun.
"sensorless bldc control" şeklinde bahsettiğim firmaların dökümanları karşın çıkacaktır.

İkisi arasındaki fark kısaca birisinde sargı konumlarını belirli açılarla yerleştirilmiş sensörlerden comprator aracılığıyla zayıf sinyali yükselterek işlemciye kesme veriyorsun.
Sensörsüzde ise BEMF ile sargıların konumunu okumaya çalışıyorsun. Başlangıçta tek sargıya enerji verilip diğer iki sargının konumu okunarak komütasyon işlemi gerçekleştirilir. BEMF okunurken genlik yüksek olduğundan gerilim bölücülerle lojik seviyeye dönüştülür. Analog girişle okuyabilirsin. Yada trigger bir yapı tasarlayarak direk lojik input olarakta okuyabilirsin diye düşünüyorum. İlgili şemaları aramalarda bulabilirsin.