Yapışkan folyo üzerindeki yazıların silinmesini nasıl önlerim

Başlatan POWER, 15 Eylül 2018, 01:40:32

POWER

İyi geceler,
Yaptığımız cihazların fonksiyonlarını(buton,led gibi..)için açıklayıcı yazıları laser yazıcıdan yapışkan folyoya basıyorum kalitesi fena değil fakat yazılar çok kalıcı olmuyor malesef,bulunduğu yere yapıştırırken,düzeltirken yazılarda silinmeler oluyor.sonrasını siz düşünün.bunun önüne geçmek için ne yapmalıyım? folyo yerine başka malzememi kullanmam lazım?
TB6BKG

RaMu

Üzerine saydam bant veya o tarz bir kat daha çekebilirsin.
Forumda etiket üzerine benzer bir konu vardı, bulursam paylaşırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

certy

Sozuak

Alıntı yapılan: POWER - 15 Eylül 2018, 01:40:32İyi geceler,
Yaptığımız cihazların fonksiyonlarını(buton,led gibi..)için açıklayıcı yazıları laser yazıcıdan yapışkan folyoya basıyorum kalitesi fena değil fakat yazılar çok kalıcı olmuyor malesef,bulunduğu yere yapıştırırken,düzeltirken yazılarda silinmeler oluyor.sonrasını siz düşünün.bunun önüne geçmek için ne yapmalıyım? folyo yerine başka malzememi kullanmam lazım?

Cescesor de özel foto kağıtları bölümünde mürekkep püskürtmeli için uyumlu şeffaf ve beyaz yapışkanlı kağıtlar var. Onlardan denedim.
Beyaz yapışkana yaptığım baskıyı dış ortamda tuttuğum karton kutuya yapıştırıp akrilik sprey vernikle kapladım. Yaz boyu dışarıda durdu deforme yok.
Vernik kaplamadan da el ile sürtünmeye dahi dayanıklı uzun zamandır duruyor. Temizlik maddeleri ile sildim çok hafif renk açıldı ama silinmedi yada deforme de olmadı.

Ersin

Tabelalar için dijital baskı yapan yerlere sorun , laminasyon olarak adlandırıyorlar ama bildiğimiz kimlik kaplama ile alakası yok.
Mat ve parlak olmak üzere çok ince şeafaf yapışkan bir folyo, metrekare olarak satılır, ucuz birşey.

RaMu

@elektronik in paylaştığı konuyu bilmiyordum oda güzelmiş,
benim bahsettiğim konuyu konuya @Sozuak mesaj yazınca hatırladım,
zaten onun açtığı konuymuş :)
http://www.picproje.org/index.php/topic,72889.msg558543.html#msg558543

Bu arada plotter ın kalemi (kesici ucu) ve
şu üzerinde envaiçeşit delik bulunan cetvel ile veya
bir pergele plotter kalemini takarak
kağıda az sayıdaki deliği delme işlemi yapılabilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

cezeri

Sozuak

Güzel makineler var baskı  ve kesim için Cameo da bunlardan birisi. İlerleyen zamanlarda alacağım bir tane ama şu an piyasa bu haldeyken çok zor.

Esasen bilen birisi varsa leksan satan bir yer bulsam  ön panelleri kendim de basacağım da sanki malzeme NASA tarafından üretilen uzay şeysi gibi bulunmuyor. Mürekkepli yazıcı ile tersten baskı alınıp beyaz yada şeffaf  boya/vernik atıyorsunuz sonra çift taraflı bant kaplayıp veriyorsunuz çoşkuyu.

Daha önce yazmıştım başka konuda  RaMu hatırlatmış sağolsun. Uzun vadede nasıl olacağını öğrenmek için dış ortam şartlarına (şimdilik güneş ve ısı) bıraktığım baskı malzemesi ilk testi geçti. Bu kağıdın (pvc aslında) ön yüzeyinde bir kaplama var. Baskı mürekkebini içine hapsedip koruyor. Böylelikle altında buton da olsa  yazıları ve grafikleri silinmeye karşı koruyor. Güzel yanı kendinden yapışkanlı. Tekrar inceleyip gerekirse firmadan numune istemenizi öneririm. 10x15  boyutunda numuneler yolluyorlar beğenirseniz alırsınız.

POWER

Cevaplar için teşekkürler.şeffaf bantla kaplamayı denedim.hava kabarcıkları oluşmasa sonuç çok iyi olacak.
bu arada izturk'un dedesinin yöntemide iyiymiş.
TB6BKG

cezeri

Tanex in polyester etiketini temin edebilen olursa denemesini isterim.

Gümüş etiketini denedim çok iyi. Ancak ürün yanına veya altına yapistiriyorum. Isı transfer baskılarda polyester kullanılıyor. Solma silinme ve suya dayanıklı oluyor. Tanex bayisi ile görüştüm getiririz ama adet fazla olması lazım dedi.