triyak hakkında

Başlatan yesilu, 19 Eylül 2018, 08:54:45

yesilu

triyaklı dimmer devresinin çıkışını köprü diyot+kondansatörle doğrultup ayarlı güç kaynağı gibi kullanamıyoruz sanırım. bunun önündeki engel nedir?

power20

Ayarlı güç kaynağının regüleli olması beklenir.
Bahsettiğiniz şekilde sadece ayarlı oluyor, regüle eksik.

Zoroaster

Cunku;

Kopru dogrultucu cikisindaki kapasitor herhangi bir V degerine sarjli iken triyaci ancak ve ancak sebeke gerilimi, V degerini asinca tetikleyebilirsin. Eger bu noktayi kacirirsan tetikleme cabalarin ise yaramayacaktir.
Seytan deliginden kacti.

yesilu

köprü diyot o gerilimin triyaka geri gitmesini engellemez mi. şunu da sorayım, triyak gerilimi mi akımı mı sınırlar, yük bağlı değilken dimerin çıkış gerilimi dim potuyla değiştirilebilir mi?

Zoroaster

Aci pi/2 den daha kucuk oldugunda triaci hangi acida tetiklersen tetikle kapasitor sebeke geriliminin tepe degerine dolar.
Artik triaci sadece tepe degerlerine yakin acilarda tetikleyebilirsin. O da kapasitorun cok az da olsa desarj olmasi sarti ile

O yuzden dimmer ile bu is olmaz.

Kagit kalemi al ve ciz. Sorunu anlayacaksin.
Seytan deliginden kacti.

yesilu

kusura bakmayın, birşey daha var aklıma takılan, çizdim. bu olur mu, olmassa neden (triak sorusunu yüzyüze sorsam biihtimal anlarım, o yüzden vazgeçiyorum)

devrecii

@Zoroaster  Neden olmasın çıkışda yük varsa iletir , sadece köprü diyot koysan da kapasitör dolunca diyotlar iletmez , ama direnç koyarsan çıkışa iletir  0.8v diyot ise triyak 1.5v iletime geçmesi için 12v set etsen çıkışta 10V da dengeye ulaşır  çıkışta direnç varsa.

@yesilu 
+12  -12 olmaz    -24v  +24v çıkış olur
istersen 12v trafo ile yapabilirsin ama gürültülü olur çünkü birim zamanın yarısında, diyot kesime gidecek, yarısında iletecek bu gürültü demek tabi çektiğin akım fazla ise

yesilu

hayret, ben bu tek sekonderli trafodan simetrik gerilim alınabileceğini sanmazdım, çizdiğim devre bana mantıklı görünse de temel bir hata olduğunu zannediyordum. bu şekilde kullanıma pratikte-teoride hiç rastlamadım çünkü...

Zoroaster

Alıntı yapılan: iboibo - 19 Eylül 2018, 18:32:40@Zoroaster  Neden olmasın çıkışda yük varsa iletir , sadece köprü diyot koysan da kapasitör dolunca diyotlar iletmez , ama direnç koyarsan çıkışa iletir  0.8v diyot ise triyak 1.5v iletime geçmesi için 12v set etsen çıkışta 10V da dengeye ulaşır  çıkışta direnç varsa.
Diyodlar neden iletir cunku 0 anindan itibaren her an tetiklenmeye calisilan tristor gibi davraniyorlar. Ne zaman iletim sarti gerceklenirse o an iletime gecer. Ayni durumu voltaji ayarlanabilir guc kaynagi yapmak icin Triac kullanmaya kalktigimizda 0..Pi/2 araligi zaten isine yaramaz. Bu aralikta nerde tetiklersen tetikle kapasitor tepe degere sarj olur. pi/2 .. pi araliginda tetikleme yapmaya kalktiginda ise kapasitor voltajina en yakin noktada tetikleme yapmayi kacirirsan o alternansda bir daha tetikleme yapamazsin.

Kaba yukler icin dusunulen bu yapiyi voltaji ayarlanabilir bir guc kaynagi olarak kullanmak kolay degil ve de anlamsiz.
Seytan deliginden kacti.