INA180 ve INA240 ile akım okuma

Başlatan Mnemonic, 20 Eylül 2018, 09:50:42

Mnemonic

Arkadaşlar merhaba;
Bu iki ürün ile alakalı bazı sıkıntılar yaşıyorum. Bu ürünlerin birini seçip 400V DC bara ile beslenen 6 IGBT'li sürücü bloğu kol akımlarını GND tarafından ölçmek istiyorum.
Takıldığım noktalar şunlar. bu iki ürün içinde app note üzerinde low side current sense üzerine bir içerik vermemiş. ya high side vermişler yada inline vermişler. ayrıca common mode voltage dediği değer ya 26V yada 60V. örneklerinde de bara gerilimi için bu sınırlarda kalmış. benim bara gerilimim 400V ama low side akım ölçümü yapacağım için shunt üzerindeki gerilim 1-2V üzerine çıkmayacak
kısacası bu iki üründen birini low side akım ölçmede kullabilirmiyim.
ayrıca 400V dc bara üzerinde kullanabilirmiyim karar veremedim

gokhan1500

Merhabalar;

Low Side ölçümde istediğiniz gibi ölçüm yapabilirsiniz.

INA 180 Datasheet 'den

High-Side Sensing * Common-mode voltage (VCM) is bus-voltage dependent.
Low-Side Sensing *Common-mode voltage (VCM)is always near ground and is isolated from bus-voltage spikes.

Mnemonic

bende öyle düşünmüştüm ancak örneklerde nedense hiç low side ölçüm yok hatta TI web sitesinde bile app bölümünde bulamadım. en çok kullanılan yöntemlerden biri olmasına rağmen nedense örneklememişler

birde common mode output dediği olayı anlamadım bu durumda çıkış gerilimi 2.5V oluyor(VS 5V ise tabii)
akıma göre değişik dalgalanmalar sergiliyor. oysa ben çekilen akım ile çıkış gerilimini lineer değerde istiyorum
0A = 0V
100A = 5V şeklinde
ürün üzerinde common mode yada zero level olayını nasıl ayarlayabilirim

gokhan1500

Hocam kendi datasheet'in de madde 9.2 'de low side ile ilgili örnek var. Rsense dirençi,gain seçimi
nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Mnemonic

Evet orayı gördüm zaten ama benimde kafamı karıştıran nokta tamda orası oldu
oranın devamında 9.2.3 kısmına bakarsan bir giriş/çıkış grafiği var ama griş olmamasına ramen çıkış var. zaten bu yüzen low-side kullanımında uygunluğu kafamı karıştırdı

gokhan1500

Belirtilen grafik low side ölçüm olduğu diferensiyel girişin bir ucu gnd 'ye bağlı olduğundan girişten ters diferensiyel akım oluşsa dahi çıkış 0'da kalacağını gösteriyor.Akımınız sıfır olduğu sürece gerilim seviyeniz yaklaşık 0 da olacaktır.

Mnemonic

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. ancak sonradan INA30X serisini buldum kendi içinde 2 ayrı değerde set edebildiğin ve delay ayarlayabildiğin comparatorde var yoluma onlarla gideceğim. Hem daha kolay hemde daha az komponent kullanmış olacağım

Erol YILMAZ

Low side ölçüm nispeten kolay,
LM358 opamp da bol, ucuz, marka bağımsız bir malzeme...
Tavsiyem LM358'dir.

furk6606

Merhaba,
Low side kontrolde shunt direnci ürezindeki gerilimin tepe noktasına bakmanız kafii, besleme kaç V olursa olsun.
Low side için herhangi bir opamp kullanabilirsiniz, lineer olması için rail-to-rail ve out offseti min olcak opampı kullanın.
AD8638 out offseti 5mV seviyesinde, out offseti yüksek bir opamp kullanırsanız hiç akım geçmezken akım geçiyor gibi sabit bir çıkış verecektir. Bu tip devrelerde lineerliği en kötü ihtimal yazılım ile çözebiliyoruz, in offset donanımla çözüldü ancak out offset hala ciddi sıkıntı. Out offsete dikkat edip hazır yapılardansa kendi testlerinizle basitte olsa kendi sisteminize gitmenizi tavsiye ederim.