Arızalı Devre Analizi

Başlatan bordo40, 25 Eylül 2018, 11:41:44

bordo40

Herkese Merhaba,

Elimde bir tane arızalı 12V aküden beslenen, üzerinde delikler ile faraday kafesine alınmış anten bulunan bir elektronik kart var. Bu devre üzerinde bulunan butonlar ile uzaktan kontrol sağlanmaktadır. Elimde şematik ve PCB çizimine dair hiç bir veri yok. Bu devrenin arızasını tespit edebilmem için ne tür cihazlar gerekli ? Üzerinde ki çipte bluetooh yazılımı yazılmış ama modül kullanmamışlar antenine varana kadar kendileri tasarlamış. Önerileriniz nelerdir ?

RaMu

Birkaç fotoğraf ekleyebilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Kabil ATICI

multimetre,
osilaskop,
spektrum analizor,
bunları öncelikle nerede ne sinyal görebileceğini anlaman açısından çalışır halde bir devre..
ambar7

muhendisbey

Alıntı yapılan: emrahterzi - 25 Eylül 2018, 11:41:44Üzerinde ki çipte bluetooh yazılımı yazılmış ama modül kullanmamışlar antenine varana kadar kendileri tasarlamış. Önerileriniz nelerdir ?
Çipten kastınız nedir? Resim koymasanız bile adını verirseniz bir yorum yapılabilir.
Bluetooth öyle sadece yazılımla olacak iş değil, en kötü ihtimal MCU içerisinde bluetooth haberleşme modülü vardır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

bordo40

Hocam üzerinde bir kaç tane çip var. Microchip firmasına ait. Üzerindeki kodlarla arama yapıyorum ama datasheet'e ulaşamadım. Büyük çip: VR9885 (Microchip) En küçük olan eeprom. Faraday kafesinin yanındaki büyük çipte de vh3121 - 1542A kodu yazıyor ama onu da bulamadım.

ipek

bu çipler Custom yada Semi Custom yani müşteriye özel olarak tasarlanıp üretiliyor,piyasadan temin edemezsiniz.

bordo40

Anladım hocam yani geçmiş olsun :)  O zaman devre tasarımıyla ilgili bir kaç soru sorayım.

1- Smd pad olarak bir çerçeve yapılmış anladığım kadarıyla faraday kafesi yapmak istemiş. Bunun etkisi var mı? Neye göre çiziyor? Via ile de yapılamaz mı?

2- Bir de metalden küçük bir faraday kafesi yapmış yine onun tasarımını neye göre yapmış?

Melih1802

Malzeme sağlamlık kontrolü yaptınız mı? Bir diyot kısa devre çıkabilir veya Kristallerden biri çalışmıyor olabilir.

bordo40

Genel olarak malzemelerin ölçümünde sıkıntı görünmüyor hocam ama bir tane sağlam bulup karşılaştırsam daha iyi olacak gibi.

RaMu

Alıntı yapılan: emrahterzi - 26 Eylül 2018, 11:49:36...
1- Smd pad olarak bir çerçeve yapılmış anladığım kadarıyla faraday kafesi yapmak istemiş. Bunun etkisi var mı? Neye göre çiziyor? Via ile de yapılamaz mı?
...

Metal kafesin lehimlenmesi için padleri koymuş ama metal kafesi üretimde yerleştirmemişler,
muhtemelen testlerden geçmiştir, gerek kalmamıştır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

bordo40

Çok mantıklı geldi hocam şu anda ışık yandı :)