Atmega 8 i fuse ayarlarını karıştırdıktan sonra tekrar programlayamaz oldum..

Başlatan mustafa_cmbz, 30 Eylül 2018, 00:27:35

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Atmega 8 ile ufak bir devre kurdum.Hex kodunu haricinde extra konfigrasyonları var en son bir değişiklik yaptım fakat neyi değiştirdiysem şuan amega 8 e erişemiyorum ne siliyor ne tekrar programlıyor..

en son bu ayarları yaptığımda kart çalıştı fakat tekrar program yükleyemiyorum..

bu yukarıdaki 2 resimde devre ile ilgili fuse ayarları.. farklılklar var biliyorum fakat bende anlayamadım..

hiç değilse atmegaları kurtarayım diye bakıyorum şuan :(

coco

Ekstra Osilatör bağlayarak 20~27mhz olmazsa yüksek voltajlı bir programlayıcı ile silinebiliyor

Kabil ATICI

Birkaç şey olabilir, özellikle işlemci üzerindeki programın ne yaptığını tam olarak bilemesem de

-Programlayıcı ISP  portu kullanılarak programlanıyorsa,  SPIEN iptal edilirse, ISP portu kullanılarak erişimi iptal olur.
-Reset pini iptal olursa, işlemci ilk açıldığında programlama moduna giremez. Bir çok programlayıcı buna izin vermez.
-Bootloader kullanıyorsa, boot loader iptal edilir veya ayarları kaldırılırsa, (boot ile ilgili ayarlar) (arduino gibi seri port üzerinden programlanamaz!)
-Eğer saat seçim ayarları değiştirilirse, eğer zamana bağlı bir işleminiz yoksa program çalışır, ama iç sistem saati değiştiği için programlayıcı ile erişilemez.

İşlemciyi paralel programlayıcı kullanılarak ayarlarının sıfırlanması bir seçenek olabilir.

ambar7

mustafa_cmbz

Elimde prpgramlayıcı olarak kullandığım bu kart var.. Yani illa bahsettiğiniz kartı yapacağız öylemi ?

sezgin05

Hayır hocam yapmanıza gerek yok. Harici bir osilatör ile OSC1 girişinden clock basın. 4Mhz civarında 4 bacaklı kristal osilatör veya kare dalga jeneratörü olabilir. Sonra istediğiniz fuse ayarlarınız değiştirebilirsiniz.

AST

0x24 0x19 ile "Reset Disable" biti proglanmış.ISP programlayıcı için reset gerekli olduğu için mcu'ya ulaşamaz.

ipek

neticeyi merakla bekliyorum,aslında mantıklı olan programlama esnasında bu bitleri aktif ettiğinizde bir balon mesajı ,artık geri dönüşü olmayan bir yola girdiğiniz diye uyarması gerekliliğini düşünüyorum..

telbozan

Bende Atemga328p yi yanlışlıkla kilitledim. AVR DRAGON aldım. Fuse leri düzelttim ve çalıştırdım.