Ldr ile anahtarlama

Başlatan Endorfin35+, 01 Ekim 2018, 21:59:17

Endorfin35+

Merhaba arkadaslar. Minumum elemanla Basit bir devre kurmam gerekiyor ama kafam basmadi bir turlu. Diyelimki bir ldr veya potansiyometreden sinyal aliyorum ve bu sinyal transistorun beyzini tetikleyerek transistoru anahtar olarak kullaniyorum. Analog sinyalin lineer calisma bolgesinde cikis sinyalimde lineer olarak degisiyor. Ben bunu istemiyorum. Ldr max degere ulasayiya kadar yada potu sonuna kadar ceviresiye kadar transistor iletime gecmesin. Ara degerleri istemiyorum. Yap hep ya hic durumu... boyle bir devre basit bir sekilde kurulabilir mi?

Ldr ve tek transistor olsun. Hava tam karainca anahtarlasin tam aydinlaninca kesime gitsin ara degerler olmasin... yada tam tersi...   yada sadece belirli bir seviyede transistor birden tam iletime gecsin...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

NicolaTesla

Transistörünün npn olduğunu varsayıyorum, girişine ldr ile beraber potansiyometreyi bağla ve bir gerilim bölücü oluştur. Ldrnin ortam ışığı arttıkça direnci azalacağını düşünerek, gerilim bölücü bağlantılarını buna göre yap. Takıldığın yer olursa yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin.

ipek

bir comparator opamp ile olur,fakat onunda threshold eğrisinden geçerken titreme durumu olabilir, Delta T düzeneği ile bir nebze düzeltilebilir. LDR CDS gibi devreler için görsellere ldr comparator circuit devresi yazıp arattırın örnekler gelecektir..

kudretuzuner

Amatör

Endorfin35+

Yorumlar icin tesekkur ederim tek transistor ile halletmek istiyorum. Aksam biraz isiste deneme yaparken sizmisim:) fakat beyze giden sinyal kaynagi (ldr pot neyse artik) uzerine zener diyot ile sinirlamalar getirerek istedigime yakin sonuclar aldim. Hala arastirma asamasindayim. Tamamlayinca yontemimi paylasirim.

Tesekkurler.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

fide

Tek transistor yerine yine transistor tipinde tl431 kullan. Pot ve ldr ile tl431in tetik ucunda 2.5 voltu gördüğünde tl431 akım akıtmaya başlar, 2.5 volt altına düşünce kesime gider. Titreme olmaz
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

asma

Alıntı yapılan: fide - 02 Ekim 2018, 14:29:25Tek transistor yerine yine transistor tipinde tl431 kullan. Pot ve ldr ile tl431in tetik ucunda 2.5 voltu gördüğünde tl431 akım akıtmaya başlar, 2.5 volt altına düşünce kesime gider. Titreme olmaz
Histerisiz veya ayrı set değeri isteniyor. Kesinlik yeterli değil.
Tarif schimit triger ama tek transistörlü isteniyor.  :P
İki transistörle yapılabilir.
Kesinlik için komparatör , aralık için pencere karşılaştırıcı gerekiyor , 555 te hepsi var. Tek eleman , direnç kondansatör istemez çalışır. (pot ve ldr hariç)
Hem pastam dursun hem karnım doysun durumu var.

Kolay gelsin.

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: asma - 02 Ekim 2018, 14:56:14Hem pastam dursun hem karnım doysun durumu var.

Kolay gelsin.

Bu kadarda olmaz ki ama demi :)