RF için yükselteç devresi kurmak

Başlatan Bünyamin Tamar, 04 Ekim 2018, 17:41:24

Bünyamin Tamar

Merhaba,

Ben bir RF osilatör kurmak istiyorum. 100MHz sinyal üretmek istiyorum. Amplifikatör kısmı için seçtiğim BF199 transistörünü bir türlü çalıştıramadım. 1kHz'lik test sinyalini bile yükseltemedim. BCxxx transistörlerle çok kolay amplifikatör yapıyorum. Yaptığım devrelerde BCxxx transistörünü çıkarıp yerine BF199 takıyorum, ama çalışmıyor.

Öngerilimlemeyi nasıl yapayım?
Ic akımını ne seçmeliyim?

Bilgilerinizi rica ediyorum.

elektronik

bf199 sinyal üretmek yani osc için daha uygun olur yükselteç olarak bfr96 önerebilirim.

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

rree

Yüksek frekanslarda güç yükselteci yapman için!
1- Osc den sonra tampon devresi
2- Tampondan sonra yükselteç
3- Güç yükselteci
   Bu devreleri yapabilmen için
     Emiter topraklı devrenin giriş empedansı düşük, çıkışı yüksek diyebiliriz.
     Maksimum kazanç almak için empedans dönüştürücü kullanılmalıdır.  Günümüzde dc yükselteçlerde var.

Transistör ün giriş empedansı ve çıkış empedansını  hesaplayabilmelisin.
     Her bir devreyi empedans dönüştürücü  ile sürmelisin.
Şöyle izah etmeye  çalışayım. Kabaca Transistörün çıkışı 10V 1mA sinyal  gücümüz var.
Bu sinyali doğrudan yükseltmeye kalksak hfe 10 var sayalım. Ic akımı 10 mA yapar.
Empedans dönüştürücü ile yaparsak 1V 10mA dönüştürüldüğnü kabul edelim. 10x10=100mA
Ic Akımı 100 mA olur.

Bünyamin Tamar

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
@rree, bilgilerin teşekkür ederim. Anlattıklarını biliyorum. Uyguluyorum. Ama BF199 ile bir türlü sinyal üretemedim. BC337 ile düşük frekansta bir osilatör yaptım. Çalıştı. Onun gücünü yükselttim. Efektif 1W'lık güç bile alabildim. Ama sıra BF199 ile deney yapmaya gelince olmuyor. Bir türlü basit bir yükselteç bile yapamadım.
BC337 için hfe 200 alıyorum ve deneylerim güzel gidiyor. BF199'nin datasheetinde hfe için min: 38 demiş. Böyle deyince ne yapacağımı şaşırdım. 50 alıyorum, 100 alıyorum, 200 alıyorum. Bir türlü aktif bölgede çalıştıramadım.
Hep doyumda çalışıyor.

mg1980

BF199'da bobin ve kondansatör değerlerini değiştirmek,küçültmek gerekiyordur, bunu deniyor musunuz ?

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: mg1980 - 05 Ekim 2018, 10:39:14BF199'da bobin ve kondansatör değerlerini değiştirmek,küçültmek gerekiyordur, bunu deniyor musunuz ?

Osilatör için olan kapasitörler için denedim. Kuplaj için uF seviyesinde kapasitör kullandım. Acaba bunun bir etkisi olabilir mi?
Şimdi bunu deneyeceğim ve cevap yazacağım.

mg1980

Bir de BF199 pin bağlantıları farklı, herhalde ona da dikkat etmişsinizdir.