19 Haziran 2019, 04:41:58

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Voltaj Değişikliği Algılama

Başlatan MuratHp, 05 Ekim 2018, 00:01:33

MuratHp

Herkese iyi forumlar, konu başlığından da anlaşılacağı gibi voltaj değişikliğini algılayan bir devre tasarlamam gerekiyor. Bu değişiklik mesela 0.2V gibi bir değer olacak. Bu gerçekleştiğinde de kare dalga üretip devre çıkış sinyali oluşturacak. Böyle bir devreyi tasarlamam için neleri inceleyip, bakmam gerekiyor?

Endorfin35+

Hocam belirli bir voltaj üzerindeki toleransı ölçeceksen eğer; Örneğin 10V gerilim 10.2 veya 9.8V olduğunda kare dalga üretmek istiyorsan transistör+555 ile analog bir devre tasarlayabilirsin. Fakat herhangi bir değerdeki değişimi tespit etmen gerekiyorsa öncelikle voltajı ölçebiliyor olmalısın. Bunun içinde analog girişli herhangi bir MCU Kullanabilirsin.En basit mantık ile voltajı ölçüp bir değişkende saklayacaksın. istenen süre sonunda tekrar ölçüp önceden değişkene aktardığın değer ile karşılaştıracaksın. Aradaki fark 0.2 eşit ve büyükse karedalga üreteceksin...

Kolay gelsin.

Emre_Tuncay_

Benim mantığım şu şekilde.Bir türev alıcı devre yaparım.Çıkışını belli bir değerle yükseltirim sonrada bu değeri minimum değer ile karşılaştırırım büyükse voltaj farkı oluşmuştur.Bu mantıktaki her devre opamplar ile tasarlanabilir.

Hasaneginn

Artık her işe MCU bulaştı. 1-2 dolara 32 bit 48 mhz canavarlar alıp dac adc kullanıp bu işlemleri yapabilirsiniz. adc ile gerilim bölücü devre yapar farkı ölçer. dac ile istediğiniz sinyali üretebilirsiniz. basit 2 transistör ile sinyal seviyesini de istediğiniz gerilime çıkartabilirsiniz. düşünmesi bile eğlenceli geldi şu an.