Elektrikler kesilirse

Başlatan Zoroaster, 14 Ekim 2018, 15:43:05

Zoroaster

Zaman zaman elektrik sisteminin cokecegini ve artik elektrikli cihazlari kullanamayacagimiz gunler gelecegini dusunup ardindan da boyle gunlere hazirlik yapma dusuncelerim olur.

Gecen senelerde ulkemizde boyle bir gun yasamistik. Telefonun da sarji bittiginde artik modern dunya ile tum iliskimiz kesilmisti.

Ertesi gun hurdalarim arasindaki reduktorlu DC motora kol monte edip elle cevirmek suretiyle 12v 50w halogen lambayi yakacak duzenek yapip bir kenara kaldirdim. Umarim kullanmayi gerektirecek bir durum yasamayiz.
Kullanmayi da cok istemem zira 5 dk sonra kollarimda kuvvet kalmiyordu.

O gunlerde bu konuyu tekrar dile getirmis ve tartismistik.

Simdi gene bu konu uzerine dusunurken aklima su soru takildi.

1 insan yuruyerek saatte ortalama 5 km yol kateder.

Bu insanin ortalama agirliginin 75 kg oldugunu varsayalim. Eger lazim derseniz boyu da 1.70m olsun.

Bu adam 1 saatte ne kadar enerji tuketmistir?

Bu sonuctan yola cikarsak bu adamin 1 saatlik yuruyuste kullandigi enerji ile elektrik uretmeye kalksa ornegin 220v 10A kaynak makinesini kac dakika calistirabilir sorusuna cevap bulmayi hedefliyorum.

Ben bir cozum gelistirdim. Kafa yormak isteyenlerle konuyu tartisiriz.
Seytan deliginden kacti.

mustafacan

Hocam jeneratör alternatifleri mevcut. Bireysel kullanımlarda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ama insan evinde ve arabasında bulundurabileceği çanta tip nükleer santral olsun istiyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Zoroaster

Elektrik sistemi sekteye ugrayinca benzin, mazot hic bir sey bulamazsin. Olani da satin almaya gucumuz yetmez.

Tas devrine donmekten bahsediyorum aslinda.

Sorum hosuna gittiyse simdiden gunes panelleri satin al. Fakat bunlari o gunler geldiginde kullanmak gerekirse hirsizlardan korumanin yoluna da kafa yor.

Bahsettigim senaryo gerceklesirse gunes pili vs her sey sadece milyarderlerin satin alabilecegi cihazlar olabilir. O yuzden satin alinacaksa simdiden almak lazim.

Seytan deliginden kacti.

RaMu

Daha önce benzer soru aklıma gelmişti
yüzeysel araştırmam sonucu aklımda kalan
30 55 yaş arası civarı bir insanın bisiklet gibi veya kano ve kürekçilerin antreman yaptığı
bir alet gibi kol ile döndürmekten daha uygun bir yöntem ile
tempolu yürüme ayarında yani saatlerce yapabileceği bir performansta üretebileceği güç 100 Watt. Aklımda yanlış kalmadıysa tabi.

Daha kolayı günlük 2000 kalori almamız gerekiyor, maden işçisi değilsek tabi.
Yüzde 30 50 civarı bir verimle besindeki kalori ihtiyacımız olan enerjiye çevriliyor. Bunun yarısı içerideki biyolojik olaylara ve beyine gitse net 500 kalori fiziksel çıkış verebiliriz
buradanda bir sonuca varılabilir.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Zoroaster

Ramu yaklasimin hic yoktan iyidir.

Meraklilar, en azindan bir model olusturup modeli cozmeye calisin.
Seytan deliginden kacti.

Kabil ATICI

Sözü edilen bir durumda, tüm teknolojik cihazları bir kenara bırakıp, birkaç aptallar için çiftçilik nasıl yapılır türünden kitap ile bir su kaynağı yakınına yerleşmek, veya Ürgüp civarında isek mağralardan birine yerleşmek uygun olabilir.
Sanayi toplumundan tarım toplumuna dönmek gerekir. Çünkü şu anki anladığımız anlamdaki şehir yaşamı tamamı ile çökecektir. Tabii bu arada şehir altyapısının geresinimleri karşılanamayacak, güvenlik sağlanamayacak, eh gerisini söylemeye gerek yok.

Kaldıysa, su gücü, buhar gücü ile çalışan sistemler işler durumda olacak, yaklaşık 18. yy'a belki dönülebilir. Daha geriye dönülmesi ihtimal dahilinde...
ambar7

Andromeda

A= 75 kg*5000 m  =37500 kgm
P= 37500/3600 =10.41 kgm/sn    P/75=0.138 PS = 0.102 kW

sağlamasını yapın arkadaşlar..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

agora_meyhanesi42

Bir insanın kaç watt güç ürettiginin öneminin yanı sıra uretilen bu gücü ne kadar süre ile verebildigi de önemli olabilir. Zoroaster'in açtığı konular hep ilgimi çekmiştir.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Zoroaster

Ben soyle bir model olusturdum. Oncelikle yurumenin tanimini/nasil oldugunu izah etmek lazim.

T=0 aninda (En soldaki 1.resim) ayakta dururken vucudumuzu hafifce one saliveririz (Soldan 1. resim). Bu esnada agirlik merkezimiz one dogru kayar ve dengemizi kaybederiz (Soldan 2. resim). Derhal ayaklarimizdan birisini kirarak ileri atariz (Soldan 3. resim)

Ayagimiz yere bastiginda agirlik merkezi bacaklarin tam ortasina denk gelir ve denge durumuna ulasilir. (Sagdan 2. resim) en son olarak geride kalan bacak kirilip one dogru cekilirken (sagdan 1.) harekete ilk basladigimiz konuma gelinir. (En soldaki 1. resim)

Bu olaylar zincirinde vucudumuz A mesafesi kadar asagiya inmis ve tekrar A kadar yukari cikmistir. Bu sure zarfinda da B mesafesi kadar yol yurumusuzdur.

A mesafesi kadar yere yaklasma islemi icin hemen hemen hic enerji harcamayiz. Cunku bunu yercekimi yapar.
Fakat A mesafesi kadar yukari cikma isini biz yapariz.

Bu hareketler silsilesinde bacagin ileri atilmasi ya da geride kalan ayagin kaldirilip digerine dogru ilerletilmesi fazla enerji isteyen isler degildir. (Ihmal ediyorum)

Ben bacak uzunlugumu yaklasik 90 cm olarak olctum. B mesafesini de yaklasik 60 cm olctum.

Bu durumda yari adim 30cm den A kadar yere yakin durdugumdan A=5 cm bulurum.

O halde her 60cm de bir kez 75 kg lik agirligimi yer cekimi etkisinde 5 cm yere yaklastirip ardindan enerji harcayarak 5cm geri yukari cikartiyorum.

75kg lik agirligim 750N kuvvete esdegerdir.

Yer cekimine karsi 5cm yukari hareket etmem demek 750x 0.05=37.5 joule enerji harcamam demektir.

1 saatte 5km yurudugume gore 5000/60=8333 adim atmak demektir. O halde toplam harcadigim enerji
8333x37.5=312500 Joule demektir.

Bunu 60x60=3600 saniyeye bolersem 312500/3600=86w guc kullaniyorum demektir.

Ihmal ettigim bacak atmalar/kirmalar vs de 14w etse bu yuruyusu 100w surekli guc ile yapmisim demektir.

O halde 220v 10A kaynak makinesini  1 saatte yaptigim is yorgunlugu ile calistirmak istesem 312500=220*10*T den T=142 saniye calistirabilirim. (2 dakikadan biraz fazla.)

Yani bu is benim kas  gucumu asar.

Umarim hesap hatasi yapmamisimdir.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Elek'in hesabinin basitligini gorunce kendimden utandim.
Seytan deliginden kacti.

Yuunus

Akarsu yakininda kucuk olcekli bir hidroelektrik santrali yada iyi ruzgar esen bir yerde yel değirmeni baya is gorur simdiden bu tip yerlerde arazi bumak lazim. ;D

ferdem

Potansiyel enerjiden gidelim, hepimiz 5 kat çıkmışızdır 2.5 dk diyelim:
Potansiyel enerji, PE=75*9.8*h
h=5*4=20m olsun.
PE=75*9.8*20=14700 joule
Ortalama güç=14700 /(2.5*60)=98 W.

Andromeda

..benimde bisiklet tipi ve ayrıca ağırlık ile elektrik üretme hayalim var evde..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yesilu

beden gücüyle elektrik üretmek uzun vadede kullanışlı değil gibi, güneş enerjisi daha iyi bazen 100w panel sistemi kurasım geliyor. bugün aklıma ben ölmeden insanlık ayda koloni kurarsa kendi kas gücümle uçabileceğim geldi, gerçi atmosfer de lazım,  uzun iş...

mistek

Herkes bu ürünlerden alıp evine koysun. Acil durumlarda elektrik sıkıntısı olmaz :)

http://www.havensis.com.tr/minisolar-2012-solar-kutu/

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R