Elektrikler kesilirse

Başlatan Zoroaster, 14 Ekim 2018, 15:43:05

ziyaretci

Valla ben sokaklarda meşaleler yansın istiyorum. Ortalık sessiz olsun, karın tokluğuna yaşayıp, kas gücümüz kadar hayallerimizi gerçekleştirelim istiyorum.

Şöyle dünyacak 500 yıl geriye gitsek güzel olur.

:-X

sinus

Bir zamanlar "Metro Enerji Testi" diye bir şey yapmıştı İTÜ.

F.T

Kimsede olmayan enerjinin bende olmasını istemem.Herkes gibi yaşamak daha iyi olur o ortamda.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Tagli

Böyle bir durumda enerjiyi depolayabilmek de önemli. Aküler pek uzun ömürlü olmaz. Mekanik olarak nasıl depolanabilir? Karmaşık bir yay sistemi düşünülebilir belki. Ama enerji depolama yoğunluğu ne olur acaba? Yani bir araba aküsündeki enerjiyi yaylı mekanik bir düzenek ile depolamaya kalksak ne kadar yer kaplardı?
Gökçe Tağlıoğlu

tunayk

Alıntı yapılan: Tagli - 15 Ekim 2018, 23:04:09Böyle bir durumda enerjiyi depolayabilmek de önemli. Aküler pek uzun ömürlü olmaz. Mekanik olarak nasıl depolanabilir? Karmaşık bir yay sistemi düşünülebilir belki. Ama enerji depolama yoğunluğu ne olur acaba? Yani bir araba aküsündeki enerjiyi yaylı mekanik bir düzenek ile depolamaya kalksak ne kadar yer kaplardı?

Eskiden kurmalı saatler vardı. Kurulduktan sonra bir gün boyunca yay gücü ile saat normal işleyişine devam ediyordu.  Üstelik yeni kurulduğunda hızlı sona doğru yavaş çalışmıyor. Yay gücü dengeli olarak kullanılıyordu.  Kimbilir belki dediğiniz gibi bir çözüm çok uzak değildir.

tekosis

Büyük bir kütle halat, zincir vs bir sistemle yerden yükseltilerek ona potansiyel enerji kazandırılabilir. Enerji ihtiyacında bu kütle serbest bırakılarak bir mekanizma ile alternatörden güç alınabilir. sürtünme kaybı fazla ama uzun ömürlü olabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Zoroaster

Alıntı yapılan: elek - 14 Ekim 2018, 17:18:43A= 75 kg*5000 m  =37500 kgm
P= 37500/3600 =10.41 kgm/sn    P/75=0.138 PS = 0.102 kW

sağlamasını yapın arkadaşlar..

Senin hesabi tartisalim. Onceleri aklima yattiysa da simdi tereddutum var.
Agirlik ile yatay yolun carpimi ne anlama gelir?

Yatay degil de duseyde kaldirsaydin anlardim.
Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

Ben fitnessda 40dk'da 350kcal yakabiliyorum. Saatte de ortalama 550kcal. Yalnız ben bu enerjiyi yaktığımda tabiri yerindeyse terin suyun içerisinde kalıyorum. Yani bir bu kadarlık enerji yakayım desem yakamam. Maksimum 700-800kcal'de takılırım. Bu enerjiyi yaktıktan sonra parmağımı kıpırdatacak enerjim kalmamış oluyor.

https://www.advancedconverter.com/unit-conversions/energy-conversion/kilocalories-to-watts-per-hour

Bu sitenin yalancısı olarak
800kcal, 930.4 wh yapıyor.

Yani kendi kas gücümü elektriğe dönüştürmeye çalışmam. Hali hazırdaki hareketlerimden üretirsem ayrı. Yani mekanik saat gibi vücut hareketimden şarj olan/kurulan bir sistem düşünürüm. Çünkü dediğim gibi bu enerjiyi ürettiğimde motorum su kaynatıyor :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Andromeda

..benim hesap yanlış ise o zaman..
sürtünmeyi yenmek ve ileri doğru adım atmak için ayağımız ile uyguladığımız kuvveti bulmak lazım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sezgin05

Bir ara forumda hidrojen pil hücrelerini tartışmıştık. Yani Hidrojenden elektrik üreten pilleri. Buna göre elektrik enerjisinin kullanılmayan kısmını suyu elektroliz ederek hidrojen elde edilir ve depolanır. Lazım olduğunda da Hidrojen Elektriğe dönüştürülür.

https://teknolojiprojeleri.com/elektronik/yakit-pili-hucresi-nedir-nasil-calisir
https://www.bilgiustam.com/yakit-pilleri-nasil-calisir/

Tagli

Aklımda yanlış kalmadıysa hidrojeni depolamak başlı başına bir dert. Yanıcı olması bir tarafa, atomları çok küçük ve hafif olduğu için konduğu kaptan dışarı sızıyor diye biliyorum. Ancak bileşikler halinde saklanması mümkün olabiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

F.T

Taglı hocam emdir bor'a depola. ;D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Zoroaster

O zaman alternator ya da dinamoyu tahrik etmek icin buhar makinesi yapip bir kosede saklamak lazim.

http://plans-for-everything.com/hen_steam_engine_plans.html
Seytan deliginden kacti.

yesilu

seçenek çok, bana ilginç gelen bir tanesi (belgeselde izledim) yerin (yalan olmasın) 10-20m altına ısı alışverişi için boru-petek sistemi döşemişler, evin iklimlendirmesini ısı pompasıyla yapıyorlar. rivayete göre yer altının sıcaklığı sabite yakınmış 20-25 derece. ilk kurulum maliyeti yüksek olduğundan pek yaygınlaşmamış sanırım...

ertuğrul54

bir dinamo bir bisiklet  elektriği akülere depola  ve bedavadan sporda yapmış oluruz