Elektrikler kesilirse

Başlatan Zoroaster, 14 Ekim 2018, 15:43:05

sezgin05

Buhar makinesi kaba olur.Kazan falan bir sürü yer kaplar. Stirling Motor daha ideal  bir çözüm olur.Isı kaynağınında önemi yok(güneş,kömür,odun...) ısıdan direkt mekanik enerji.

Zoroaster

Cok verimsiz ve kucuk guclu degiller mi?
Seytan deliginden kacti.

OG

Konuya, genel hatları kapsamında (kendi çapımda) çok kafa yordum.
Vardığım sonuç (kısaca)

Öncelikle şuna karar verilmeli
Elde edilmek istenen Enerji nasıl olmalı?
* Depolanmış  (insan eli ile)
* Depolanmamış

Üstte konuşulanların ve konuşulmayanların çoğu depolanmamış (anlık) usulde.

Depolanmamış enerjinin tercihi OLAĞAN YAŞAM ŞARTLARI için geçerli.
Yani,
savaş, afet, ekonomik sıkıntı, kaynak sıkıntısı vb çeşitli KRİZ durumlarının olmadığı zamanlar için geçerli. Yani NŞA.
Bu seçenek ile fazla kafa yormadım.
Yine bu seçeneğin "verimlilik, kaynakların israfı, yeni kaynaklar yaratılması, güvenlik" gibi argümanları için daha çok kafa yorulması düşüncesindeyim. Özellikle yeni kaynaklar ve kaynakların israfı konusunda zayıf davranıp geç kaldığımızı düşünüyorum.

Depolanmış enerji konusu.
Bu da çok geniş bir konu. @Zoroaster konuyu bireysel bazda ele aldığı ve çoğumuzu da yine bireysel bazda ilgilendirdiği için,
Ve bireysel bazda daha çok OLAĞAN DIŞI şartları düşünmek zorunda olduğumuz için,
Vardığım en OPTİMUM sonuç (kendimce)
Sodyum Bor Hidrür + Saf Su + Ateşlemeli Motor
Sodyum Bor Hidrür'de Hidrojen güvenli bir şekilde depolanır
Ateşlemeli Motor, sabit durum için jeneratör olarak kullanılabilir, mobil durumiçin araç için cer motoru olabilir.

Bu sitemin "su ile çalışan araba" veya "hidrojen ile çalışan araba" olarak anıldığını bilirsiniz.
Bedava enerjicilerin anlattığı masal değildir, kullanılıyor, benden istenen elektroliz kabı için bir akım kontrolcüsünü yaptığımda çalışmayı kendim gördüm. Verimlilik test/hesap konusunda fikir sahibi değilim, çünkü maliyetleri bilmiyorum. Ancak Olağan Dışı Şartlar için Depolanmış Enerji kapsamında çok iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Yine HİDROJEN ve Hidro-Karbon konusundan devam edecek olursak,
DENİZ'lerde DERYA gibi enerji yatıyor. İlk yatırım maliyetleri göz ardı edilirse BEDAVA.
Deniz'den hidrojeni ayıracak elektrik enerjisi yine denizde esen rüzgarlar ile BEDAVA.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhendisbey

Buhar motorunu niye evde tutayım? Alternatif enerji kaynaklarına kıran mı girdi? Rüzgar tribünü, güneş paneli, yerine göre hidroelektrik, termik santral kullanabilmek varken?
Elektrik bir şekilde doğalgaz, benzin, lpg, dizel, jeotermalle de üretilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Emre_Tuncay_

Çalıştığım firma süperkritik CO2 çevrim sistemi üzerine çalışıyor.Bu sistemde CO2 i ısıtarak ve çok yüksek basınçlandırarak kritik noktaya taşıyorsunuz ve kritik noktadaki CO2 in türbüni çevirmesi ile enerji üretiyorsunuz.Aynı buhar türbini gibi.Olayın güzel noktası Co2 basınçlandırmayı bir şekilde yapabilirseniz ısıtma işi çok kolay bir yanma odasında yanan yakıtla ısıtabilirsiniz.
Buhar türbininden en bariz farkı ise 1MW lık bir santrali 50m2lik bir odaya sığdırabilmeniz. Bu tarz bir sistem geleceğin enerji üretim sistemi.Koca fabrikaların enerjisinin ufak bir odadan sağlandığını düşünün.
Sistem çok karmaşık çok yüksek hızlarda çalışan jeneratör dişli kutusu çok yüksek basınçlarda tesissatlar gerektiriyor.
Enerji üretimi konuşulunca bunu paylaşmak istedim.

mert3162

revolution diye bir dizi var hocam dünyadaki potansiyel enerjiyi kullanmak için nanomitler yapıyorlar bu nanomitlerin amacı dünyadaki potansiyel elektriği emip belli bir noktada tekrar oluşturmak iken yanlıslıkla bu nanomitler dünyadaki tüm enerjiyi emip dünyayı bir anda orta çağa gömüyor.Elektrik üretilemez ve kullanılamaz hale geliyor. çok enteresan bir dziydi amerika 4 parcaya ayrılıyor ve bildiginiz ortaçağ teknolojilerini kullanıyorlar ama her nasılsa silahlar hala son model :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mert3162

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 17 Ekim 2018, 22:36:06Çalıştığım firma süperkritik CO2 çevrim sistemi üzerine çalışıyor.Bu sistemde CO2 i ısıtarak ve çok yüksek basınçlandırarak kritik noktaya taşıyorsunuz ve kritik noktadaki CO2 in türbüni çevirmesi ile enerji üretiyorsunuz.Aynı buhar türbini gibi.Olayın güzel noktası Co2 basınçlandırmayı bir şekilde yapabilirseniz ısıtma işi çok kolay bir yanma odasında yanan yakıtla ısıtabilirsiniz.
Buhar türbininden en bariz farkı ise 1MW lık bir santrali 50m2lik bir odaya sığdırabilmeniz. Bu tarz bir sistem geleceğin enerji üretim sistemi.Koca fabrikaların enerjisinin ufak bir odadan sağlandığını düşünün.
Sistem çok karmaşık çok yüksek hızlarda çalışan jeneratör dişli kutusu çok yüksek basınçlarda tesissatlar gerektiriyor.
Enerji üretimi konuşulunca bunu paylaşmak istedim.

burda bir sıkıntı var biraz 50m2 yerden 1mwlık santral fikri cok ilginç ancak bu ısıttığınız ve basınçlandırdığınız co2'yi nasıl ısıtıyor ve basınclandırıyorsunuz 50m2 içinde fikir cok ütopik geldi.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

devrecii

İnsan vücüdundan enerji üretmekte nedir  ;D  ;D  ;D

Bir kaynakta okumuştum amerikada göl oluşturacak yüksek bir yere , güneş enerjisi ile çalışan bir motor denizden suyu çekerek yükseğe buraya çıkarıyor , göl doluyor göl tamamen dolduğunda aylarca yetecek enerji depolanmış oluyor ve bir jeneratör gölden suyu boşaltarak enerji üretiyor gece gündüz üretim devam ediyor.
Şahane fikir değil mi?

@Emre_Tuncay_
Peki tribunden sonra basıncın düşürülmesi gerekmez mi yoksa akış olmaz ve tribun dönmez tekrar basıncı nasıl düşürüyorsunuz.

mufitsozen

CHP veya 'back to the future'daki gibi organic artik (uc bes yumurta kabugu gibi) ile calisan bir plasma power generatorude olabilir.

50m2 biraz muhafazakar bir rakam, bence 25m2 bile yapilabilir. Bu boyda  plasma generatorler su anda gelistirme asamasinda.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yesilu

https://www.lockheedmartin.com/en-us/products/compact-fusion.html
para biriktirip bundan alın. şaka biryana yakın bir gelecekte bunu iyice küçültüp uzuzlatacaklar, şuanki haliyle uçak gemisinde kullanılıyor, o zaman otomobillerde evlerde olacak. her binanın kalorifer dairesinde bundan bi tane olacak...

miyago

Bir gün elekrikler kesilirse.

Bence en büyük sorun lambamızı yakmak değil canımızı korumak yani güvenlik olacaktır.

Buradan maksatla insanlar belki kendilerini korumak için küçük koloniler kuracaktır tekrar. Yada mutlaka seyyar, göçer vaziyette olmalıdır. Bu durumu bizzat Afrika da bulunduğum bir zamanda izleme imkanı buldum. Ben insanların açlıktan öldüğünü sanırdım meğer güvenlik sorunlarından dolayı açlık var. Derenin kenarında verimli arazisi olan bir insan her türlü şey yetişebilmesine rağmen ekmiyordu çünkü biliyordu ki yeterli boya eriştiklerinde elleri silahlı diğer insanlar hem mahsüle ve hem de şahit olmamaları için ekenlere zarar veriyorlardı. Hatta sadece şahitlik konusu da değil ellerindeki silahı meşru kılabilmek için mevcudiyetlerinin devamı için korku salmaları gerekiyordu. Belkide bu nedenle para alıyorlardır kim bilir.

Yani üretilecek enerjinin kaynağı önemli tabi ki ama sürekliliği ve güvenliği daha önemli.

Malum özellikle Amerikada çok görüyoruz bu tür korkuları olup da yer altına yeni gizli evler imar edenleri. İşte dere kenarına gizli dinamo sistemleri kuruluyor, yer altında özel havalandırmalı ve sessiz jeneratörler monte ediliyor.

En mantıklısı koloni kurup öyle yaşamak sanki. O halde enerji üreticisinin çok da taşınabilir olması gerekmiyor. Dereler hem su hem de dinamometre için çok faydalı.Yada rüzgar bence en güzeli ama uzaktan çabuk görülür.

Deniz kenarları ve adalar daha makul. Hatta bir teknede açık denizlerde yaşamak. Teknede elektrik üretmek daha kolay olur. Hem seyyarsın, hem nispeten güvenli, hemde güneş, deniz gibi enerji kaynakları var.

Yada çok yüksekler örneğin 5500 metre Mayalar, Inkalar gibi. Onlarda sanırım bu nedenle yükseğe çıkmışlar. Bence yükseğe çıkmak çok mantıklı çünkü kaynaklar daha çok.

Benim en aklıma yatan bir teknede 5 -6 aile (akraba vs...) koloni şeklinde yaşamak olurdu.

Yani kısaca güvenlik aşamasını da tartışmak lazım mutlaka.

Emre_Tuncay_

Alıntı yapılan: mert3162 - 17 Ekim 2018, 23:30:56burda bir sıkıntı var biraz 50m2 yerden 1mwlık santral fikri cok ilginç ancak bu ısıttığınız ve basınçlandırdığınız co2'yi nasıl ısıtıyor ve basınclandırıyorsunuz 50m2 içinde fikir cok ütopik geldi.
Size şöyle söyleyim yetkili kişiye sordum ben elektronikçi olduğumdan konuya çok hakim değilim sistem 3metre ye 3 metre yani 10m2 alana sığıyor.Ütopik gibi gelebilir ama bunu yapan kişiler amerikadan general electric'den kıdemli mühendis olarak gelen kişiler. GE şuan aynı sistemin prototipini devreye aldı.
Basınçlandırma 200bara kadar kompresör ile yapılıyor. Isıtma ise daha kolay atık bir ısı ile ısıtılabilir 80 santigrad derece yeterli.

Emre_Tuncay_

Alıntı yapılan: iboibo - 17 Ekim 2018, 23:34:42İnsan vücüdundan enerji üretmekte nedir  ;D  ;D  ;D

Bir kaynakta okumuştum amerikada göl oluşturacak yüksek bir yere , güneş enerjisi ile çalışan bir motor denizden suyu çekerek yükseğe buraya çıkarıyor , göl doluyor göl tamamen dolduğunda aylarca yetecek enerji depolanmış oluyor ve bir jeneratör gölden suyu boşaltarak enerji üretiyor gece gündüz üretim devam ediyor.
Şahane fikir değil mi?

@Emre_Tuncay_
Peki tribunden sonra basıncın düşürülmesi gerekmez mi yoksa akış olmaz ve tribun dönmez tekrar basıncı nasıl düşürüyorsunuz.

Basınç ve sıcaklık düşürülüyor ama nasıl yapıldığına hakim değilim.

muhendisbey

Yapay göl oluşturup suyu mekanik olarak depolamak sıkıntılıdır. Yapay göllerin en büyük problemi toprağın su tutmaya karşı direncinin zayıf olmasıdır. Bu durumda su toprak altı çatlaklardan, geçirgen tabakalardan yer altına inebilir. Buharlaşmayı saymıyorum. Eğer bu büyüklükte güneş paneli varsa bunun ürettiği elektrik depolanmış olandan zaten fazla olacaktır.

CO2 santrale gelirsek: Hiçbir şey vardan yok, yoktan var edilemez. CO2 zaten tüketilmiş karbonun nihai sonucu ise bundan nasıl elektrik üretilecek? Böyle bir sistem varsa prensibini öğrenmek isterim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Emre_Tuncay_

Alıntı yapılan: muhendisbey - 18 Ekim 2018, 14:28:17Yapay göl oluşturup suyu mekanik olarak depolamak sıkıntılıdır. Yapay göllerin en büyük problemi toprağın su tutmaya karşı direncinin zayıf olmasıdır. Bu durumda su toprak altı çatlaklardan, geçirgen tabakalardan yer altına inebilir. Buharlaşmayı saymıyorum. Eğer bu büyüklükte güneş paneli varsa bunun ürettiği elektrik depolanmış olandan zaten fazla olacaktır.

CO2 santrale gelirsek: Hiçbir şey vardan yok, yoktan var edilemez. CO2 zaten tüketilmiş karbonun nihai sonucu ise bundan nasıl elektrik üretilecek? Böyle bir sistem varsa prensibini öğrenmek isterim.
Haşa yoktan var etmek iddaa mız yok.Olay aynı su buharının türbini çevirmesi gibi. Su buharının entalpi değeri 1 ise süperkritik CO2 in 25. Süperkritik noktaya çıkarmak içinse ısıtıp basınçlandırıyoruz.Zaten verdiğiniz enerjiden fazlasını alamazsınız. Şöyle düşünün ben 1MW lık bir jeneratör yaptım dizel motorla tahriklenen o nun boyutu devasal olur.Bunda ise olay ufak olması.1MW elektrik dönüşümü için 1MW dan fazla enerji vermeniz gerekir zaten.Ufak olmasının nedeni ise aynı hacimdeki sCO2 in su buharına nazaran entalpi değerinin fazla olması.