21 Haziran 2019, 03:29:30

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Fikir Alışverişi

Başlatan xoom, 16 Ekim 2018, 13:14:10

xoom

Arkadaslar sizden en pratik çözümü bulmam da yardimci olmanızı rica edecegim.
Belirli saatlerde bazi isler yaptıracağım bir devrem var.
Ornek
Saat 10:00 da
Saat 10:50 de.
Saat 10:55 de. Vs.. zamanlarinda bazi islemler yaptiracagim.
Iki sorunum var.
1.si Zamanlarim yilda 1dkdanfazla sapmamali.
2.si sadece bu zamanlari uzaktan sisteme erisip degistirmek istiyorum.

Arduino nano mikro vs kullaniyorum. Ayrica arduino modulleri ve ekipmanlari ile bu zamanlari yilda 1-2 defa degistirmek istiyorum.
Ama arduino tekrar tekrar programlamadan wifi vs gibi bir sistemle nasıl degistiririm.
Sizin tavsiyeniz nedir?
En onemli sorunum bu cihazdan 10 adet tasarlayip bunlarin zamanlarini wifi gibi vs bir sekilde yerinde calisiyorken degistirmek..
Teşekkürler...

tunayk

Bu işlemleri yapmak için ya devrenize hangi yolla ulaşacağınıza göre çeşitli yöntemler olabilir.
Örneğin ethernet - seri dönüştürücü kullanarak devrenize uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Kodunuzda koyacağınız haberleşme fonksiyonları ile uzaktan gerekli işlemleri yapar, ve eproma kaydedersiniz.
Her zaman internet erişimi varsa, bir sunucudan saat bilgisi alıp kendini herzaman güncel tutmasını sağlarsanız zaman sapma sorunu olmaz.
Devrenize mini web server özelliği katıp, tüm işlemleri uzaktan yapabilirsiniz.
Yada bir web sunucuda görevleri tutarsınız, devreniz periyodik olarak görevini alır, zamanı günceller ve çalışmaya devam eder.

Daha pek çok senaryo uydurulabilir.

xoom

Arduino uzerinden ilerleyecegim.
Nodemcu bu islemler icin uygun sanirim.

fide

Raspberry pi bence daha güçlü bir çözüm olur. Üzerinde ethernet desteği de olunca ekstra maliyet binmez.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mehmet

17 Ekim 2018, 04:54:14 #4 Son düzenlenme: 17 Ekim 2018, 04:55:17 mehmet
Madem network işin içinde; ntp
konusuna da bakabilirsiniz.

Ayrıca ESP8266 ile çok rahat
yapılabilir.
nothing

xoom

Alıntı yapılan: mehmet - 17 Ekim 2018, 04:54:14Madem network işin içinde; ntp
konusuna da bakabilirsiniz.

Ayrıca ESP8266 ile çok rahat
yapılabilir.
Esp8266 ile arduino nanoya degistirmek istedigim zaman bilgilerini nereden nasil gönderecegim konusunda yardimci olabilirmisiniz.

mehmet

Elden geldiğince...
Ben uPython kullanmanızı
tavsiye edeceğim.
nothing

xoom

Esp8266 ile deneme.htm adli bir web sayfasindan bir sabit sayiyi okuyup arduino icinde bu sabit sayiyi kullanmaya bir ornek kod verebilecek varmi.. web sayfalarıni epey kurcaladim ama pek birşey anlayamadim. Birinin anlatmasi gerekiyor sanirim.

yesilu

bu esp8266 (nodemcu) dan çok iyi wifi-internet kontrollü kablosuz oda termostatı yapılır ama kodlama bilgim olmadığından yapamadım bir türlü. profosyoneller bunu ticari olarak bile düşünebilir. stabilitesi biraz sorunlu ama benzeri özellikte bir ticari ürün aldım zamanında (adını vermeyim) o da baya sorunluydu.

xoom

Ben kendi yapmak istedigimi yaparsam bana yeticek. Ama su webten veri cekme isini bir türlü kafam almadi.

yesilu

blynk bunu yapıyor, kaynak kodları açık mı bilmiyorum. bunun kodlarını veya kütüphane dosyasını incelesen fikir vermez mi?

tmsh

NodeMCU kullanıyorsan thingspeak'te verilerini tutarsınız. İstediğiniz alanlara değerleri istediğiniz cihazdan(pc,telefon, arduino vs) değerleri atarsınız. thingspeak kütüphanesi ile değerleri NodeMCU da kolayca okuyabilirsiniz. Ben bitirme projemde bu şekilde kullandım.

Gediz1337

29 Aralık 2018, 03:51:41 #12 Son düzenlenme: 30 Aralık 2018, 01:44:39 Gediz1337 Sebep: kod paylaşım sitesi dosyayı yalnızca bir hafta saklıyormuş. alternatif buldum.
Alıntı yapılan: xoom - 26 Aralık 2018, 22:58:15Esp8266 ile deneme.htm adli bir web sayfasindan bir sabit sayiyi okuyup arduino icinde bu sabit sayiyi kullanmaya bir ornek kod verebilecek varmi.. web sayfalarıni epey kurcaladim ama pek birşey anlayamadim. Birinin anlatmasi gerekiyor sanirim.

Bu kod sayfaya girilen saat, dakika ve saniye parametrelerini jQuery ile /save sayfasına gönderiyor. Buraya 'kod' etiketi ile yapıştıramıyorum, ampersand karakteri sorun çıkarıyor.

KaynakGediz1337

@xoom hocam özel mesajınızı yeterli ileti sayısına ulaşamadığım için yanıtlayamıyorum maalesef.

Paylaştığım kodu ESP8266'ya yükledikten sonra ESP8266'nın IP adresine bir tarayıcı ile bağlanın. Saat, dakika ve saniye değerlerini girip kaydet tuşuna bastığınızda değerler ESP8266'da saklanır. Bu değerleri Arduino'ya göndermek için ESP8266 ile Arduino arasında iletişim için bir bağlantınız olması gerekir.

Bu kod yalnızca ESP8266'nın HTTP ile veri almasını sağlar. Ben ESP8266'yı programlamak için Arduino IDE kullandım, sanırım o yüzden ortalık karıştı.

xoom

Esp8266 Rx Tx uzerinden Arduinoya bağlı.

 * Esp8266 dan bu bilgileri arduinoya nasil cekebiliyoruz? Benim bu arduino isine neden bir turlu kafam basmiyor anlamadim..

* Birde esp8266 herhangi bir aga baglanmasi icin nasil bir ayar yapmaliyim. Yani illa ssd ve paswrdu bilinen bir aga değil şifresiz bir ağa otomatik baglanmasini nasil saglayabilirim.

* aslinda benim amacım localdeki bir websayfasina degil uzaktaki www.deneme.com/test.htm sayfasindan veri cekmekti ama yinede sizin verdiginiz koddanda belki ilerleyebilirim.