YF-S201 Water Flow Sensörü bir türlü düzgün değer alamamak

Başlatan clonex, 17 Ekim 2018, 16:10:16

clonex

Merhabalar,

YF-S201 Water Flow Sensörü ile bir proje yapmaya çalışıyoruz, fakat ne kadar örneği incelediysem, yaptığım her şey hep en az 1lt sonuç çıkarıyor. 5LT sonuç çıkarıyorum ama sonra 1 lt deki değer değişiyor 1.5lt oluyor.

Uyguladığım örnek bu: https://www.instructables.com/id/How-to-Use-Water-Flow-Sensor-Arduino-Tutorial/

Buton ekledim 5LT geçecek şekilde yaptığım halde bile değer stabil vermiyor. Kalibrasyon ayarı değiştirmeme rağmen yine anormal sonuçlar çıkıyor. Sensörü iki defa değiştirdim durum aynı.

Bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

fide

Duruş şekli dik  değilse bi ihtimal yapabilir. Baymak kombi içindeki akış sensorü değişti bu sebeple.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

tekosis

Ölçümü birebir aynı şartlar altında yaptığınızda farklı değerler mi veriyor? Bu sensoru ne tip bir ortamda deniyorsunuz? Şebekeye mi bağlı yoksa pet şişe gibi bir kaptan mı su boşaltılıyor?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

yas

1-) Mekanik anlamda kuralına uygun montajlamamış olabilirsin. Ultrasonik ve manyetik metotla ölçüm yapan debi metrelerin montaj direktiflerini incelemenin faydalı olacağını öneririm.
2-) Sıvı kabarcıklı geçiyor olabilir.
3-) Boru tam dolu olmayabilir.
4-) Vibrasyon olabilir.
5-) Sensör emiş hattı üzerindeyse bundan da olabilir.

clonex

Alıntı yapılan: tekosis - 17 Ekim 2018, 19:50:28Ölçümü birebir aynı şartlar altında yaptığınızda farklı değerler mi veriyor? Bu sensoru ne tip bir ortamda deniyorsunuz? Şebekeye mi bağlı yoksa pet şişe gibi bir kaptan mı su boşaltılıyor?

Evet, şebekeye bağlı hocam.

clonex

Alıntı yapılan: yas - 17 Ekim 2018, 22:50:211-) Mekanik anlamda kuralına uygun montajlamamış olabilirsin. Ultrasonik ve manyetik metotla ölçüm yapan debi metrelerin montaj direktiflerini incelemenin faydalı olacağını öneririm.
2-) Sıvı kabarcıklı geçiyor olabilir.
3-) Boru tam dolu olmayabilir.
4-) Vibrasyon olabilir.
5-) Sensör emiş hattı üzerindeyse bundan da olabilir.

Hocam biz direk şebekeyi valf ile kapatıyoruz. Sonra valfı açınca ölçüm yapıyoruz ama hesaplamalarda neyi yanlış yapıyoruz anlamadım.

5Lt kovayı doldurabiliyorum ama 1Lt (az yada çok oluyor) dolduramıyorum arada dehşet derece de fark var. Kalibrasyon değerini ona göre ayarlıyorum ama bu sefer 5L düzgün değer vermiyor. Anlayamadım gitti.

clonex

tunayk

Öncelikle sensör teknik verileriyle, sizin şebeke koşullarını dikkatli değerlendirin. En fazla 30lt/dk ya kadar ölçerim diyor. Sizin hız bundan fazla ise bu durumda palslar birbirine girebilir.

ikinci olarak en güzel yapacağınız şey, sizin yazılımdan bağımsız olarak sensörün litre başına verdiği pulsları başka bir yolla saymak.  Eğer doğru sayıda puls üretiyorsa, sizin yazılım tarafında hesap hatası veya puls kaçırma var diye düşünebilirsiniz.

Yok eğer gerçek puls sayılarında bir tutarsızlık varsa boşuna yazılımda hata aramayın. Bunun yerine mekanik koşulları stabil hale getirin.