SD- DDR2 -RAM adreslemede garip durum

Başlatan devrecii, 22 Ekim 2018, 15:20:28

devrecii

Son yaptığım osiloskopda yanınca , bu sefer fpga kullanarak hızlı 60mhz de çalışan bir osiloskop yapayım dedim
60mhz ADC Çinde sadece 1.5 dolar neden olmasın ki  ;D ,

Bilgisayarda kulanılan ddr1-sd, ddr2,ddr3,ddr4,ddr5 hepsinde 13bit adresleme koymuşlar eğer bank select i eklersek

15bit  yani 32kilobayt  bölge adreslenebiliyor eğer daha uzak bölgeler adreslenmek isteniyorsa ilk başta sayfa
daha sonra satır bilgisi verilmeli.

1clock sayfa + 1clock satır + 1clock veri okuma = 3clock  ,  ram 133mhz olsa en fazla 40mhz veri akışı mümkün.

Ben bunu ilk defa öğrendim  neden bilgisayarı yavaşlatacak böyle bir saçmalık yapmışlar ki  32bit neden vermemişler , boşuna bir clock uçup gidecek.

Max2 nin içinde birsürü logic element sadece adresleme işi için gidecek ,  direk adreslenen bir ram var mı?

OptimusPrime

Arada bellek kontrolcusu var, ara bellek var her seferinde sayfa vermeme isi var vs vs. Tam olarak ayrintilari hatirlamiyorum ama sistem bu kadar basit ve yavas degil.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

devrecii

Evet haklısın, bir de şu var adresleme işlemi, yeni ramlarda (ddr2.3..)  data okumaktan iki kat daha hızlı imiş hatta üçde biri.

Benim için sıralı 32kb değil  200bayt bile yetiyor , ama başka işlerde de bu problem olabilir diye yazdım , bilinmesinde fayda var, ramın bu şekilde tasarlanması garibime gitti. 

Fpga içindeki ram da yeterde artar, aliexpressde araştırdığımda çok ucuza şahane fpga lar buldum

EP1C3T144C8N    2.5$     2900LE
XC6SLX9    4.80$   9600LE Şahane
EP4CE6E22C8N  4.10$ 6000LE

Tabi bunlar nasıl lehimlenecek derseniz şu var , Keşke daha önce görseydim

EP2C5T144   13$ 4600LE

80MSPS adc

AD9057BRS-80  2$

Ersin

Alıntı YapAD9057BRS-80  2$
Bunun orjinal olduğuna pek emin olma , mouser digi den al kafan rahat olsun.
Sram lere de bak , daha az hafıza , daha pahalı ama kontrolu daha kolay.

devrecii

Aliexpressde , yukarıda verdiğim ürünler 1/4 fiyatına satıyorlarsa  gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta var, ya kendileri kopyasını üretiyorlar yada ikinci el , sahte olamaz çünkü yorumlar hep pozitif kart halinde de satıyorlar.

Demek ki adamlar çiplerin birebir kopyasını çıkarıyorlar.

29 30 bit adreslemesi olan ramlar buldum ama fiyatları uçuk , galiba alıcısı çok olmadığı için.