simetrik trafo hk

Başlatan yesilu, 22 Ekim 2018, 17:58:49

yesilu

elimde 2*12v trafo var, bana 24v çıkışlı lazım. +12, - 12 uçlarını köprü diyota girerek doğrultabilirmiyim. bunlar nasıl sarılıyor, orta uçtan sonra kalan yarı ters yönde sarılıyorsa dediğim şekilde olmaz gibime geliyor.

mg1980

Ben kullanıyorum, bir problemle karşılaşmadım...Bu arada trafonun artı ,eksi ucunu kastediyorsanız alternatif akımda böyle bir şey yok...

ankyra

Alıntı yapılan: yesilu - 22 Ekim 2018, 17:58:49elimde 2*12v trafo var, bana 24v çıkışlı lazım. +12, - 12 uçlarını köprü diyota girerek doğrultabilirmiyim. bunlar nasıl sarılıyor, orta uçtan sonra kalan yarı ters yönde sarılıyorsa dediğim şekilde olmaz gibime geliyor.

kullanabilirsin. sarılırken "24 voltluk sargı sarılıyor ancak ortadan bir uç daha çıkartılıyor" diye düşünebilirsin.

kaya23

Alıntı yapılan: yesilu - 22 Ekim 2018, 17:58:49elimde 2*12v trafo var, bana 24v çıkışlı lazım. +12, - 12 uçlarını köprü diyota girerek doğrultabilirmiyim. bunlar nasıl sarılıyor, orta uçtan sonra kalan yarı ters yönde sarılıyorsa dediğim şekilde olmaz gibime geliyor.

Adaptörün kenarında küçük bir potansiyometre var oradan yükselt
Görünen, gerçek olsaydı bilime gerek kalmazdı

fahri-

2x12 trafonun 4 adet çıkış ucu vardır. 1-2 uçları 12V, 3-4 uçları 12V.
çıkış uçlarının ortadaki uçlarını birleştirip kenarda kalan uçları köprü diyod ile doğrultup 24V elde edebilirsin.

yesilu

cevaplarınız için teşekkürler. biraz araştırınca trafo sargılarının sarım yönünün bambaşka bir konu olduğunu öğrendim...