STM32F103C8T6 mikrodenetleyicisine Arduino IDE ile program yazmak.

Başlatan zuzunin, 24 Ekim 2018, 14:04:23

zuzunin

STM32F103CT6 mikrodenetleyicisini hangi derleyici ile programlamak daha kolay  olur. Arduino ide ile herhangi bir Atmega mikrodenetleyicisine yaptırdığım işlemleri STM32F103CT6'ye de yaptırabilir miyim?

Arduino ide ile yazmış olduğum bazı küçük yazılımlar STM32F103CT6 ile çalıştı. Arduinonun bütün oparatörlerini, zamanlayıcı ve sayıcı vb uygulamaları Arduino derleyicisi ile yazabilir miyim?

Keil cubeMX gibi derleyiciler yerine Arduino derleyicisini kullanmamın  bana sağladığı avantaj ve dezavantaj nedir?

erkan614

Yani kolay basit odur
Ben blink programını yaptım mesela sonrası gelmedi
Ne yapsam ?
Keil için çok karmaşık
Bi bilink yapıcaz 20 sayfa kütüphane var
C Bilmeyen için (yani Ben) çok zor

94onur94

Arduino özelleştirilmiş programlama dili sayesinde denetleyici programlama olayını 2-3 kat kolaylaştırıyor. En basitinden bir pinden pwm ile analog çıkış alma işi analogwrite komutu kadar basit değil. Atmega programlama olayına bakarsanız DDR ve Port set edildiğini ICR, OCR ve TCCR kaydedicilerinin ayarlanarak PWM çıkışı ayarlandığını görebilirsiniz. Bu nedenle arduino sizi git gide kolaya alıştırır ve asıl denetleyici programlama işine girdiğinizde çakılıp kalırsınız.

Genelde çevre birimleri testi için arduino kullanırım, test sonrası ana program için seçtiğim denetleyici üzerinden devam ederim. Tavsiyem, CubeMx üzerinden konfigürasyonu oluşturup Keil IDE üzerinden HAL kütüphanesi ile STM32 programlamayı öğrenin. C dilinde Structure, fonksiyon, pointer konularına iyi hakim olmanız gerekiyor.

erkan614

@94onur94 Evet haklısın Arduino işi çok basite indirgiyor
ama stm32 de ona yönelmemin sebebi hali hazırda keilde çakılıp kalmam zaten C bilmiyorum
biraz basit platformda bi pwm alalım seri haberleşelim esp hc ve xbee leri birbiri ile konuşturalım
sonra zaten erişemediğimiz fonksyon olunca demek ki arduino bize yetmiyo diycez

ypr

Elimde STM32 var programlamyabilmeyi çok istiyorum fakat kime sorsam kime danışsam çok zor olduğunu söylüyor kendimi hazır hissettiğimde başlıcam öncesinde öğrenmem gereken şeyler var. Bu işlemciyi programlanmayı öğrendiğinde sırtın yere gelmez demişti bir abim. Ne kadar doğrudur bilemem.