3D Printer Tecrübeleri ve Sorunlar

Başlatan Mucit23, 25 Ekim 2018, 11:27:39

muhendisbey

Contact distance 0 demek supportu parçaya yapıştıracağım demek. Suda çözünen destek malzemesi kullananlar 0 yapabilir. Sen 0.1 0.2 gibi yapmalısın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Parça ne oldu bilmiyorum. Akşam ofiste makineyi çalışık halde bırakıp çıktım. 3,50 saat sürüyordu.  Contact distance 1 yapınca destek katmanını bir katman atlaya atlaya atıyordu. 0 yapınca her katmana destek attı. Ama 0 ile 1 arası ara değerleri denemedim. Ara değerleride deneyeceğim.

Mucit23

Bu şekilde çıktı parça. 0.20mm katman kalınlığı ile bastım.

Dış çap 55.5mm olması gerekirken 55.20-55.30 civarı ölçtüm. İç çap ise 26mm olması gerekirken 25.5 civarı ölçtüm. Bu kadar tolerans olması normalmidir? 

muhendisbey

Bu kadar tolerans fazla gibi geldi. 0.1-0.2mm kadar sapma normal ama 0.5mm olması normal gelmedi.
Kumpasla ölçüm yapabilir misiniz? 100mm'de X, Y ve Z ekseni ne kadar gidiyor?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Kumpasla ölçüm yapıyorum hocam. Elimde dijital kumpas var. Genellikle 0.2mm katman kalınlığı ile basım yaptığımda bu sonuçları elde ettim. Sonrasında 0.15mm katman yüksekliği ile basım yaptım. Bu şekilde çok iyi sonuç aldım. Dediğiniz gibi bazı yerlerde birebir bazı yerlerde 0.1 - 0.2mm hata vardı. 0.2mm katman kalınlığı ile birkaç parça daha basıp sonuçları görmem gerekiyor. Bir tane örnek almak yetersiz bence. Sorun varsa filament akış hızı ile de ilgili olabilir. Ama bu sorun çok da büyük bir problem değil. Makinenin ince ayarlarını tutturmaya çalışıyorum sadece. Buda deneme yanılma ile oluyor.

muhendisbey

Parça ölçümünü kastetmiyorum. Yazıcının hareketinden bahsediyorum. X, Y ve X eksenlerinde 100mm hareket edince kumpasla ölçtüğünüzde ne kadar gidiyor? Eğer harekette şaşma varsa önce bu giderilmeli. Kayışın yeterli gerginlikte olmaması, mekanik ayarsızlıklar bu sorunlara neden olabilir. Mesela skewing tablanın eğik hareketinden meydana gelir, kare basımın aslında baklava dilimi şeklinde eğik basılmasına neden olur. X,Y ve Z ekseni tam dik olmalı. 2. etapta fazla veya eksik filament kullandığı, ya da extruderin filament kaçırdığı tespit edilebilir. Filament akış miktarı da tabi ki kalınlaşmaya veya incelmeye neden olur, lakin bu çok bariz belli olan bir durum. Katmanların boşluklu olması, parçanın üst yüzeyinde delikler kalması filamenti az kullandığını, katmanlar arası taşmalar, üst katmanın çok tırtıklı olması fazla filament kullanımını gösterir.

muhendisbey

Mucit23

Hocam kumpasla hassas bir ölçüm yapmam zor gibi. Makinenın içinde kumpas çalışmıyor. Ama 0.15mm katman çözünürlüğünde neredeyse birebir sonuçlar alıyorum.

Mucit23

Selamlar

Creality Yazıcımda Baskı yaparken resimdeki gibi bir sorun yaşıyorum.

Parçanın Alt tablaya yapışan kısımları kenarlardan böyle yukarı doğru kıvrılıyor. Aynı zamanda parçanın alt kısımları içeri doğru göçmüş. Sanki plastik çekiyor kendini kasıntı bir durum var. Normalde üst kısımdaki gibi düzgün bir silindir çıkması lazım.

Baskı sıcaklığım 210 Derece, Tablayı ise 65 derecede tutuyorum. Bu sorun neden olabilir. Bayadır var bu durum.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2022, 18:34:00Selamlar

Creality Yazıcımda Baskı yaparken resimdeki gibi bir sorun yaşıyorum.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Parçanın Alt tablaya yapışan kısımları kenarlardan böyle yukarı doğru kıvrılıyor. Aynı zamanda parçanın alt kısımları içeri doğru göçmüş. Sanki plastik çekiyor kendini kasıntı bir durum var. Normalde üst kısımdaki gibi düzgün bir silindir çıkması lazım.

Baskı sıcaklığım 210 Derece, Tablayı ise 65 derecede tutuyorum. Bu sorun neden olabilir. Bayadır var bu durum.

Abs mi ?

ismail kaya

Muhtemelen PLA ile bastınız soğutma fanı çalışmıyor o yüzden parça çarpılıyor olabilir ya da filament açıkta durduysa bayatlamıştır.

muhendisbey

Birkaç sebebi var. En bilindik sebebi malzeme. Problemin adı "warping"

Diğer sebepler; tablaya yapışmama (filamentin az gelmesi, tabla malzemesinin yapışkan özelliğinin kaybolması, nozzle ile tabla arasındaki mesafenin yanlış ayarlanması), uygun olmayan sıcaklık seçimi, hava akıntısı (açık tip yazıcılarda), şeklin geometrisi.

Benzer baskıyı 4 ila 6mm arasında "brim" kullanarak deneyiniz.

sezgin

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Ekim 2018, 11:27:39Selamlar

Birkaç gündür makinayı hiç durdurmadan çalıştırıyorum. Birçok baskı aldım. Almaya devam ediyorum. Cura ile ilgili bazı sorunlar var onları bu başlıkta danışmak istiyorum.

Büyükçe bir parça var. Bunu basacağım ama Cura Parça üzerinde gezerken filamenti geri çekmiyor. Dolayısıyla resimdeki gibi mavi izler çıkıyor parçada.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Araştırdığım kadarıyla bunu önlemek için filament geri çekmeyi aktif etmek gerekiyor fakat zaten aktif. Buna rağmen cura parçayı dilimlerken bu şekilde izler çıkarıyor.

Öneride bulunabilecek olan var mı? Nasıl düzelir bu sorun? Ek olarak tavsiye edebileceğiniz başka bir dilimleyici varmı? Canımı sıkmaya başladı bu cura.

Combing ayarını da kullanabilirsiniz. Baskı kafası en kısa yoldan değil dolgu alanı üzerinden hareket edecektir.

Mucit23

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Nisan 2022, 20:54:53Birkaç sebebi var. En bilindik sebebi malzeme. Problemin adı "warping"

Diğer sebepler; tablaya yapışmama (filamentin az gelmesi, tabla malzemesinin yapışkan özelliğinin kaybolması, nozzle ile tabla arasındaki mesafenin yanlış ayarlanması), uygun olmayan sıcaklık seçimi, hava akıntısı (açık tip yazıcılarda), şeklin geometrisi.

Benzer baskıyı 4 ila 6mm arasında "brim" kullanarak deneyiniz.

Daha önce baskı aldığımız yer oldukça soğuktu. Warping yanı sıra Cracking yani parçanın katmanlarının ayrılması gibi sorunlar oluşuyordu. Ama şuan hava sıcak. Ve makinanın üstünü de plexigals bir malzeme ile bir kafes ile kapadım. Bu warping sorununu çözemedim.

İkincisi Hotbed üzerine kağıt bant çekmesem eğer parça tutunmuyor. Defalarca eksen ayarı yaptım. Daha önce AnyCubic 4Max kullanıyordum onda öyle bir sorun oluşmuyordu. 

Alıntı YapBenzer baskıyı 4 ila 6mm arasında "brim" kullanarak deneyiniz.

Bu dediğinizi anlayamadım. Tam olarak ne yapmam gerekiyor.

ilyas KAYA

Tablayi çok ince zımpara ile bastırmadan zimparalayip kolonya ile silin. Yapışma sorunu olmaz.

Sordum ama cevap alamadım abs mi pla mi ?