Senkron çalışma hk.

Başlatan zamzam23, 26 Ekim 2018, 19:32:36

zamzam23

Selamlar.
Siemens mastersrive sürücü ve plc ile çalışan iki adet vinç düşünün. Taşınacak yükün büyük olması sebebiyle, Bu iki vinci eş zamanlı olarak hareket ettirmek istiyorum. Senkton çalışma Operatör kontrolünde joystick ile olacak. Her iki vinçte de çalışabilir olacak.

İstenen bu sistem için,
- herhangi bir vinçte meydana gelebilecek mekanik bir arızada, güvenlik açısından diğer vinç de duracak. Yani birbirlerinin hızlarını takip edip, biri yavaşlarsa diğeri de yavaşlayacak. Durursa duracak.

- yükün eşit ağırlıklarda yüklenmediği durumlarda da sistem çalışabilir olacak.

Bu sisteme benzer bir çalışma yapan oldu mu?
Nasıl bir kurgu ve malzemelerle bunu hayata geçirebiliriz?

apsis

İki vinci sürebilecek tek sürücü üzerinden yapsanız nasıl olur? Tek sürücü olmazsa motorlara encoder bağlaman gerekecek. Encoderden alacağın hız bilgileriyle iki sürücüye plc ile komuta edeceksin.
Güvenlik önlemi olarak termiklerin üzerinden alacağın kontak bilgisiyle birisi arızaya geçtiğinde diğer motoru da kapatabilirsin. Yani bu kontak bilgileri plc'ye gelecek ve plc ile ya sürücülere stop komutu gönderilir.
Burada arıza bilgisi ille de termikten alınmayabilir. Arıza durumunda sürücü de arızaya geçer ve bir kuru kontak bilgisi vermesi lazım. Ya da modbus-profibus üzerinden sürücü durumu kontrol edilerek yine arıza durumu alınabilir.
Güvenlik açısından hem termik( veya motor koruma şalteri) hem de sürücü üzerinden arıza bilgisi alınarak ikisinden birinden işaret geldiğinde tüm sistemi arıza durumuna geçirebilirsin.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

sinus

Stajdayken kablo firmasının otomasyon işin yapmıştık.
Eş zamanlı çalışması gereken motorları Siemens S 120 serisi ile kontrol ediyorlardı.
Detayını bilmiyorum.

hwdesigner

Biri durursa diğerini durdurmak aynı hızda sürmek falan çözülebilecek şeyler. Araya bir ethernet kablosu çekip gerekli yazılımsal değişiklikler yeterli olacaktır. Tabi bunun için motora v.s giden komutlar plc den gitmeli. Ve sürücüye kalkınma hızı, katedeceği mesafe gibi dataları vermek gerekebilir. Kara düzen olmasının sakıncaları olabilir. Ve tabiki motorlarından konum datası almalısın ki hata oranı minimumda kalsın. Motorların kakınma hızları aynı olsun hatta aynı sürücüler ve aynı ayarlara sahip olsun. 2 motoru tek sürücüden sürmek mantıklı değil. Muhtemelen farklı vinçler ve farklı işler de yapabilecekler.

Farklı sistemlerde de mümkün tabiki. Kalınma hız datasını ve gideceği yolu sürücüye iletebildiğiniz sürece iki sistem eş zamanlı çalışabilir.

Ancak vinç sadece X-Y hareketi yapmıyorsa 3 boyutlu uzayda düşündüğünüz şeyin sakıncaları olabiliyor. bazı açılarda vincin birine fazla yük binmesi gibi. Tavan vinçlerinde v.s nispeten daha kolay uygulanabilir.

esensoy

Ben bir projede aynı eksende bulunan iki servo sürücüyü,
Master slave olarak düşünerek,
A sürücüsünü hız moduna alıp 0-10V ile, (master)
B sürücüsünü de pozisyon moduna alıp, A dan çıkan encoder bilgisini B nin pals girişlerine girerek döndürmüştüm, (Slave)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

frederic

Servo ile kolayda asenkron ile yapilirmi bilmiyorum.Encoder takılabilir ama bunların da çok kaliteli olması parazit vs etkilenmemesi lazım .